چهارشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۳
«جهاد کلمات» منتشر شد

کتاب «جهاد کلمات»، درسنامه‌ای است که در سه فصل به مقوله جهاد تبیین، موضوعات نیازمند تبیین و روشهای تبیینی به عنوان راهی برای ارتقای گفتمان انقلاب اسلامی‌می‌پردازد. 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، جهاد کلمه، گفتمانی برخاسته از ساحتِ روشنگری و فریادِ روشنگری یک اندیشه در جهان بیداری امت‌هاست. کلمه با باورها تکاپو می‌گیرد و حیات کلمه برخاسته از فریادِ مُدامِ مبارزِ روشنگری است که غفلتِ آرام خوابیدگان را به خاک و خون خیابانی و نبردِ امتِ فردا، تبدیل می‌کند.

جهادِ کلمه، جریانِ مکرری در دل تاریخِ نزول انبیاء و تاریخ صعودِ حماسه‌هاست. حقیقت، آنجا به اقیانوس قلب‌ها راه می‌یابد که قلبِ اقیانوسیِ یک مجاهد آن را فریاد بزند. اندیشه ولایت و امامت در حماسه حضرت فاطمه زهرا و زینب کبرا سلام الله علیهما، نبردی از جنس تبیین و جنبشی از تعالی کلماتی است که عروج خود را مدیون حقیقت هستند و قسم به کلمات، آنجا که به نور خدا، جان می‌گیرند و به نَفَسی خدایی، آنجا که در عرصه‌ای فریاد زده می‌شوند.

کتاب جهادِ کلمات، جهاد در عرصه کلمات_آنجا که تبیین می‌شوند_ است. جهاد کلمه، جهادگران خود را می‌طلبد و آنها را به تعالی کلمات می‌کشاند. جهاد کلمات، فرمان اردیبهشت سالِ نود و پنج است. جهاد تبیین، جهادِ روایت‌ها.
کتاب حاضر، درسنامه‌ای است که در سه فصل به مقوله جهاد تبیین، موضوعات نیازمند تبیین و روشهای تبیینی به عنوان راهی برای ارتقای گفتمان انقلاب اسلامی‌می‌پردازد.

سرپرست نویسندگان، علیرضا زارعی، محقق و نویسنده در زمینه‌های فرهنگ پژوهی و علم اجتماعیِ اسلامی‌و سایر نویسندگان آن (حجج اسلام آقایان: علیرضا کرمی، احسان ویسیان، صادق ترکمان، یونس خواجه وندی) می‌باشد و مقدمه کتاب توسط حجت الاسلام محمد رحمانی، مدیر اندیشکده مرآت و قائم مقام موسسه فرهنگی حسینه ارشاد، نگاشته شده است.

تقسیم فعالیت‌این درسنامه بدین شرح است:
فصل اول (مفهوم شناسی، اهداف شناسی، ضرورت و نمونه و مصداق شناسی): احسان ویسیان و یونس خواجه وندی
فصل دوم (موضوع شناسی): علیرضا زارعی و علیرضا کرمی
فصل سوم (روشها و انحاء): صادق ترکمان

تمامی‌ابعاد کتاب، اقتباسی از بیانات رهبر فرزانه انقلاب است و ساختار بحث بر اساس کتابی با عنوان جهاد تبیین در اندیشه آیت الله العظمی‌خامنه‌ای است که اولین کتاب در‌این جریان به حساب می‌آید هرچند مقالات و یادداشت‌هایی در‌این زمینه بوده، که گروه تحقیقاتی به آنها واقف بودند. شیوه بحث چکیده دیدگاه‌ایشان با افزودن منابعی در درون محتوا و در پایان هر فصل تحت عنوان منابع بیشتر است، که مطالعه آنها برای ارتقای کیفی خواننده بسیار لازم است، هرچند معیار بر کتاب است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها