چهارشنبه ۷ تیر ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۰
نمونه‌برداری از آثار مورد مطالعه کاخ گلستان برای انجام مطالعات آسیب‌شناسی و مستندنگاری

طرح پژوهشی «ساختارشناسی آثار عاجی موجود در موزه مخصوص کاخ گلستان» از سوی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی به انجام رسید.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، ماندانا طیبی، مجری طرح و کارشناس پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی با اعلام این خبر، آثار عاجی موجود در موزه مخصوص در مجموعه تاریخی- فرهنگی کاخ گلستان را یکی از شاخص‌ترین مجموعه‌های عاجی از دوران قاجار خواند و گفت: طرحی با تکیه بر آسیب‌شناسی این مجموعه پس از طرح پژوهشی «ساختارشناسی آثار عاجی موجود در موزه مخصوص کاخ گلستان» توسط این پژوهشکده به انجام رسید.

او با بیان‌اینکه ضمن انجام مطالعات میکروسکوپی شواهدی مبنی بر آسیب و تخریب در این آثار دیده شدند تصریح‌ کرد: از آنجا که تا زمان حال هیچگونه بررسی و مطالعه‌ای در راستای حفاظت این مجموعه صورت نگرفته، آسیب‌شناسی و آسیب‌نگاری آثار این مجموعه را برای ارائه راه‌کارهای مناسب جهت حفاظت همراه با بررسی عوامل آسیب‌رسان با دیدگاه حفاظت پیشگیرانه الزامی کرده است.این کارشناس افزود: برای انجام این طرح پژوهشی تمامی مطالعات در محل و روی نمونه اصلی بدون هرگونه تخریب فیزیکی و شیمیایی متمرکز بوده و با توجه به محدودیت در امکان نمونه‌برداری از عاج‌های مورد مطالعه بیشترین بررسی جهت انجام مطالعات آسیب‌شناسی و مستندنگاری از تصویر‌برداری به روش میکروسکوپی همراه با عکاسی حرفه‌ای با دوربین دیجیتال بهره برده‌ایم.

مجری طرح پژوهشی «ساختارشناسی آثار عاجی موجود در موزه مخصوص کاخ گلستان» بیان کرد: پس از مطالعات انجام شده در این زمینه آماری از انواع آسیب‌های ثبت شده از جمله لایه‌های چرکی، شکستگی‌ها، مرمت‌های نادرست و... همراه با نمونه‌هایی از شناسنامه آسیب‌شناسی آثار ارائه شده است.

طیبی گفت: در این طرح پژوهشی بررسی عوامل زوال، چگونگی تأثیر عوامل مخرب، پایش محیطی و اندازه‌گیری دما و رطوبت در یک دوره زمانی خاص توسط دستگاه دیجیتال به نام دیتالاگر همراه با نمودارهای تغییرات جوی در فضاهای مورد اندازه‌گیری  و در نهایت ارائه راهکارهای حفاظتی آثار موجود در این مجموعه قید شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها