شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۱
روایت زندگی بنیان‌گذار لشکر فاطمیون در «بادهای سرکش هندوکش»

«بادهای سرکش هندوکُش» روایتگر زندگی علیرضا توسلی(ابوحامد)، اولین فرماندۀ یگان فاطمیون در سوریه است که توسط انتشارات خط مقدم به چاپ رسیده است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، «بادهای سرکش هندوکُش» روایتگر زندگی علیرضا توسلی(ابوحامد)، اولین فرماندۀ یگان فاطمیون در سوریه است. این کتاب که اولین کتاب از مجموعۀ فرماندهان مقاومت انتشارات خط مقدم است، در ۴۸ فصل زندگی شهید توسلی را از ابتدای تولد در روستایی از افغانستان تا شهادت او در تپه‌های سوریه و به دست گروه‌های تکفیری را به تصویر کشیده است. نویسنده برای روایت زندگی شهید ابوحامد به شهرهای متعدد و البته کشور سوریه سفر کرده و افراد مختلفی را دیده و با ساعت‌ها مصاحبه، ابوحامد را به عنوان یک وطن‌دوست واقعی می‌شناساند.

در این کتاب، مخاطب با مردی روبه‌رو می‌شود که در جنگ‌‌های مختلفی از خاورمیانه شرکت داشته و طعم شکست و پیروزی را توامان چشیده است. ابوحامدی که در برهه‌ای از دوران نوجوانی برای تحصیل به ایران آمده، اما با حمله طالبان به موطن اصلی‌اش بازگشته، در کنار احمدشاه مسعود و به عنوان نیروی سپاه محمد(رسول‌الله) جنگیده، پیروز شده، شکست خورده و با دلی غمگین دوباره به ایران بازگشته است. اما شاید آنچه بیش از پیش برای مخاطب جلب توجه کند چگونگی حضور او در سوریه و تشکیل گروه فاطمیون است، گروهی که با قدرت و صلابت خود توانست پیروزی‌های چشمگیری را در جنگ با داعش به دست آورده و به یکی از بازوهایِ دفاعیِ مقتدرِ مدافعان حرم تبدیل شود.

افهمی در این کتاب اما تنها به روحیۀ جنگی ابوحامد بسنده نکرده و با مصاحبه با همسر او و خواندن و آوردن بخش‌هایی از دفترچۀ خاطرات که در تمام آن سال‌ها می‌نوشته، جنبۀ دیگری از ابوحامد را برایمان رو می‌کند. از برخوردهایش در خانه و شهر می‌گوید و شخصی را نشان می‌دهد که توکل و امید جزئی جداناشدنی از او بوده است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها