یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۵
گردشگری علمی - فرهنگی با نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

حسین عسکری با اشاره به اینکه امکان بازدید خانوادگی از نمایشگاه کتاب تهران، از مزیت‌های این رویداد فرهنگی است، گفت: نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران فقط جایگاه عرضه کتاب و دیگر کالاهای فرهنگی نیست.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، حسین عسکری، دکترای مدیریت راهبردی دانش، مدرس دانشگاه، نویسنده و البرز‌پژوه در گفت‌وگو با ستاد خبری سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، با اشاره به اینکه این نمایشگاه مهمترین و اثرگذارترین رویداد فرهنگی ایران در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی است، بیان کرد: نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران فقط جایگاه عرضه کتاب و دیگر کالاهای فرهنگی نیست بلکه دلالت‌های متعدد فرهنگی و اجتماعی دارد. با بروز بیماری کرونا، نمایشگاه کتاب، صاحب فروشگاه مجازی هم شده اما جنبه حضوری آن به جهت همین دلالت‌های متنوع و دلچسب، همچنان طعم و لطف خودش را دارد چون دقیقا نوعی گردشگری علمی - فرهنگی در یک محیط متکثر است. حتی خورد و خوراک و آب نوشیدن در آن هم از جنس دیگری است.
 
 نویسنده کتاب «دشتي به وسعت تاريخ» یکی از دلایل ماندگاری و رونق نمایشگاه را حضور مکتوب و شفاهی جریان‌های فکری و فرهنگی مختلف ایران و دیگر کشورها در آن دانست و اضافه کرد: فضایی گرم و صمیمی که گفت‌وگوهای علمی و فرهنگی در آن با کمترین تنش رخ می‌دهد. به نظرم برآیند کلی نمایشگاه کتاب 1402، مثبت و اثرگذار بوده چون هنوز هم با وجود مشکلات معیشتی، روزشماری می‌کنیم برای حضور در آن و تاریخ برگزاری‌اش را در دفترچه‌ها و سررسیدهای خود یادداشت می‌کنیم.
 
وی با اشاره به اینکه خانوادگی بودن دیدار از نمایشگاه کتاب تهران از مزیت‌های آن محسوب می‌شود، ادامه داد: دست‌‎اندرکاران اجرایی نمایشگاه باید این وجه مهم تربیتی و آموزشی را با تدابیری هوشمندانه و تأمین و تدارک امکانات موجود در آن، تقویت کنند. پای خانواده که به نمایشگاه باز شود، طبیعتا کودکان هم به میان می‌آید. به نظر می‌رسد با طراحی‌های سرگرم‌کننده مثبت و جهت‌دار و لحاظ عنصر بازی و نشاط اجتماعی، فرهنگ کتاب و کتابخوانی را می‌توان بین کودکان بازیگوش و حواس‌پرت روزگار ما هم نهادینه کرد. من مقید هستم همراه خانواده و بچه‌ها از نمایشگاه دیدن کنم چون حظّ و لذت کتاب‌گردی در آن دوچندان می‌شود و به گفت‌وگو و تبادل‌نظرهای بین اعضای خانواده دامن می‌زند.
 
عسکری بیان کرد: کتاب مهمترین عنصر اثرگذار در عرصه‌های علمی، فرهنگی و اجتماعی است. عرصه‌ای را نمی‌توانیم در نظر بگیریم که تحت تأثیر کتاب و کتابخوانی نباشد. حتی اصول و شیوه‌های تجارت و کسب‌وکار هم در قالب کتاب به مخاطبانش منتقل می‌شود. به گمانم تنوع مخاطبان نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران هم همین تأثیرات متنوع و مختلف را نشان می‌دهد.
 
نویسنده «علمای مجاهد استان البرز» ضمن طرح این نکته که کتاب پیونددهنده فرهنگ‌ها و تمدن‌ها است، اشاره کرد: هرجا که کتاب باشد، داد و ستد فرهنگی هم شکل می‌گیرد. نمایشگاه کتاب تهران بهترین مکان و فرصت برای معرفی زیبایی‌های فرهنگی و تاریخی و همچنین میراث فرهنگی ملموس و ناملموس سرزمین دیرپا و کهن ایران است.
 
 عسکری گفت: نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به اندازه‌ای در برنامه‌‌های فرهنگی و جنبی ظرفیت دارد که می‌توان به داشته‌های فعلی آن راضی نشد. امیدوارم این بخش از نمایشگاه کتاب 1402 با در نظر گرفتن خلاقیت، نوآوری، تنوع و تکثر، مخاطب‌شناسی و نیازسنجی از نظر کمّی و کیفی گسترش یابد؛ به‌ویژه در معرفی ویژگی‌های افتخارآمیز هویت ایرانی - اسلامی به نسل جوان. همچنان جای پرداخت دقیق و عمیق به فرهنگ بومی در قالب غرفه‌های استانی با حضور فعالان علمی، فرهنگی و هنری استان‌ها در این نمایشگاه خالی است.
 
به گزارش ایبنا؛ به نقل از ستاد خبری سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، سی‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ۲۰ تا ۳۰ اردیبهشت‌ماه در مصلی امام خمینی‌(ره) و همزمان به‌صورت مجازی در ketab.ir برگزار خواهد شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها