دوشنبه ۲۶ دی ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۲
«سامورایی در میدان مین» را با این کتاب بشناسید

کتاب «سامورایی در میدان مین» به قلم رضا کشمیری زندگینامه جانباز «اسماعیل زمانی» معروف به «کل اسمال» است که به همت واحد ادبیات پایداری انتشارات کتاب جمکران و با مشارکت کنگره ملی شهدای استان قم اخیراً چاپ و روانه بازار نشر شده است.

خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، زهرا عواطفی نژاد: کتاب «سامورایی در میدان مین» به قلم «رضا کشمیری» زندگی‌نامه جانباز «اسماعیل زمانی» معروف به «کل اسمال» است که به همت واحد ادبیات پایداری انتشارات کتاب جمکران و با مشارکت کنگره ملی شهدای استان قم چاپ و روانه بازار نشر شده است.

در ابتدای این مراسم محمد حسنی مدیرعامل انتشارات کتاب جمکران ضمن عرض ارادت به محضر جانبازان به ویژه جانباز اسماعیل زمانی و خانواده‌ وی گفت: توفیقی شد در این چند سال اخیر درگیر این موضوع شدیم چون کار مستقیم و اولیه ما نبود. در حوزه دفاع مقدس و مقاومت کم و بیش کارهایی انجام داده بودیم ولی با توجه به اینکه نهادهای دیگری هستند که دارند این کارها را انجام می‌دهند؛ به نظر می‌رسید موضوع اصلی نباشد. وقتی توفیق شد با شهدا و جانبازان مواجه شدیم دیدیم اشتباه فکر می‌کردیم با اینکه به اندازه کافی مراکز هستند آنچه انجام شده در مقابل آنچه انجام نشده تقریباً مایل به صفر است.

محمد حسنی در ادامه افزود: بسیاری از بچه‌های جبهه و جنگ بِکر بودند هیچ کس با آن‌ها نه صحبت کرده بود و نه درددل‌هایشان شنیده شده بود. یا اگر به آن‌ها مراجعه شده بود ابتر باقی مانده بود و بسیاری از خانواده شهدا شاکی بودند از اینکه عده‌ای آمده بودند به بهانه تولید کتاب یا فیلم، عکس‌ها و اسناد و مطالب را گرفته و برنگردانده بودند.

در ادامه «حجت‌الاسلام رضا کشمیری» نویسنده اثر درخصوص شخصیت اسماعیل امینی گفت: اولین برخوردی که با آقای زمانی داشتم این بود که مثل دوران دفاع مقدس همچنان مخلص و باصفا و بی‌ریا مانده بود، این ویژگی برای من بسیار مهم بود. دیدم از ویژگی‌های خاص وی شجاعت و شخصیت ویژه و اثرگذارشان در لشکر ۱۷ علی بن ابی‌طالب و گردان سیدالشهدا بود طوری که هر کسی را می‌دیدیم همه وی را می شناختند و شخصیت محبوبی بودند.

کشمیری تصریح کرد: وی شخصیتی شجاع بوده و هم در آن موقعیت‌های سخت و حساس عملیات‌هایی چون خیبر و الفجرها با شوخی‌هایش به رزمنده‌ها روحیه می‌داده و کلمه سامورایی از همین شوخی‌های وی گرفته شده است. در جایی که عملیات بسیار سخت می‌شود ایشان تیربار به دست بلند می‌شود و جمله مشهوری دارد که می‌گوید «یک سامورایی هرگز شکست نمی‌خورد». شوخی‌های مختلفی داشته‌اند. میدان مین هم براساس خاطرات رزمنده‌ای که همراه وی به میدان مین زده‌اند انتخاب شده است و به همین خاطر نام کتاب شده «سامورایی در میدان مین».

سپس هم‌رزمان اسماعیل زمانی به بیان خاطرات خود از وی در دوران جبهه و جنگ پرداختند و در پایان خانواده جانباز عزیز ضمن تشکر و قدردانی صحبت‌هایی در خصوص سختی‌ها و عدم حمایت‌ها داشتند که بیان کردند.

کتاب «سامورایی در میدان مین» به قلم «رضا کشمیری» در ۱۶۴ صفحه و به قیمت ۶۵ هزار تومان توسط انتشارات کتاب جمکران منتشر و روانه بازار نشر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها