دوشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۳
حضور 308 شرکت داخلی و 18 شرکت خارجی در بیست‌و‌نهمین نمایشگاه چاپ تهران

بیست و نهمین نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی تهران با حضور 308 شرکت داخلی و 18 شرکت خارجی 29 مهر تا 2 آبان در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، نشست خبری بیست‌و‌نهمین نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی تهران، دوشنبه‌(25 مهرماه) با حضور احمد ابوالحسنی، رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران، میریونس جعفری، نایب‌رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران و جمعی از فعالان حوزه رسانه در اتحادیه چاپخانه‌داران تهران برگزار شد.
 
ابوالحسنی با اشاره به استقبال فعالان حوزه چاپ از نمایشگاه، گفت: 308 شرکت داخلی و 18 شرکت خارجی فعال حوزه چاپ از کشورهای چین، آلمان، ترکیه و ایتالیا برای حضور در این رویداد ثبت‌نام کرده‌اند.
 
وی افزود: با توجه به کاهش بیماری کرونا، امسال با استقبال خوبی از سوی مخاطبان روبه‌رو شدیم، به‌طوری که 230 شرکت که متقاضی حضور در نمایشگاه بودند، به دلیل محدودیت فضا امکان حضور در نمایشگاه را پیدا نکردند.
 
ابوالحسنی با اشاره به فضای برگزاری نمایشگاه، توضیح داد: امسال نمایشگاه در فضایی به وسعت 3 هزار و 100 مترمربع در فضای مسقف برپا می‌شود، اما فضای مفیدی که در اختیار غرفه‌داران قرار دارد، حدود 19 هزار و 644 مترمربع است؛ این درحالی است که قبل از کرونا این فضا 25 هزار مترمربع بود و سال گذشته به 13 هزار متر رسید.
 
وی همچنین با بیان اینکه 500 مترمربع از فضای نمایشگاه در اختیار شرکت‌کنندگان نمایشگاه قرار دارد، گفت: این فضا در دوران قبل کرونا به 3 تا 4 هزار مترمربع رسیده بود، سال گذشته هم 200 متر مربع بود؛ البته برای نمایشگاه سال آینده هماهنگ کردیم که فضای کلی سالن‌ها را در اختیار داشته باشیم.
 
ابوالحسنی در ادامه از برگزاری دوره‌ و کارگاه‌های آموزشی درباره موضوعات مختلف روز صنعت چاپ همزمان با چهار روز برگزاری نمایشگاه چاپ تهران خبر داد.
 
ابوالحسنی با اشاره به پیشران بودن صنعت چاپ، عنوان کرد: 90 درصد ماشین‌های صنعت چاپ و 70 درصد مواد اولیه این حوزه وارداتی است و به‌دلیل تحریم‌های ظالمانه‌ای که علیه ایران وجود دارد، ماشین نو معمولا به کشور وارد نمی‌شود؛ درحالی‌که بخش زیادی از نمایندگی شرکت‌های خارجی تمایل دارند که دستگاه‌های جدید به ایران بیایند.
 
وی تاکید کرد: از سوی دیگر برای نصب ماشین‌آلات چاپ با مشکلات جدی روبه‌رو هستیم؛ نصب ماشین چاپ  به دلیل حساس بودن دستگاه‌ها و لزوم دقت در هنگام نصب، گاهی چهار تا پنج روز طول می‌کشد و متاسفانه این فضا قبل از برگزاری نمایشگاه در اختیار قرار نمی‌گیرد و در عمل نمی‌توانیم ماشین چاپ زیادی در نمایشگاه داشته باشیم.
 
ابوالحسنی با بیان اینکه تجربه این کار در سال‌های گذشته هم تکرار شده است، گفت: در دوره‌‌ای که امکان نصب دستگاه‌ها از 10 روز قبل فراهم شده بود، یک نمایندگی توانست ماشین گالوس را که فقط 6 ماه از تولید آن می‌گذشت به نمایشگاه بیاورد و در مدت زمان کوتاهی تعداد زیادی از آن دستگاه را بفروشد.
 
وی در ادامه بر ضرورت توجه به موضوع صادرات صنعت چاپ تاکید کرد و افزود: باید بتوانیم با برنامه‌ریزی مناسب بازار منطقه را در دست بگیریم، نه اینکه بازار را به کشور ترکیه بسپاریم که 45 درصد بازار منطقه را گرفته است، فعالان چاپ این کشور چون حمایت دولت و تشویق‌های صادراتی دارند توانسته‌اند در بازار صادرات موفق باشند.
 
ابوالحسنی با تاکید بر نقش دولت‌ها بر کاهش مشکلات اقتصادی و قانونی برسر راه فعالان حوزه صنعت چاپ گفت: یکی از اهداف برگزاری نمایشگاه نیز رساندن صدای فعالان این حوزه به گوش مسئولان است.
 
وی با بیان اینکه ماشین کوچک در صنعت چاپ، حدود یک‌میلیون یورو قیمت دارد، ادامه داد: قیمت‌ها به حدی بالا رفته است که اگر چاپخانه‌دار عاشق کارش نباشد، می‌تواند با این مبلغ، سود بیشتری کسب کند.
 
ابوالحسنی با بیان اینکه اگر تحریم‌های ظالمانه علیه ایران برداشته شود، در یک رقابت سالم می‌توانیم دستگاه‌های مدرن و جدید به کشور وارد کنیم و در رقابت با سایر کشورها، حضور پررنگی در منطقه و بازار بین‌الملل داشته باشیم.
 
بیست‌و‌نهمین نمایشگاه چاپ و بسته‌بندی تهران 29 مهر‌ماه تا 2 آبان از ساعت 8 تا 15 در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار خواهد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها