یکشنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۵
زبان فارسی گنجینه‌ای نامتناهی است

مرادجان بوری‌‌بایف، رئیس مؤسسه فرهنگی اکو، طی پیامی به آیین بزرگداشت سیدمحمد اکرم اکرام که در 11 شهریورماه به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور، با حضور استادان زبان فارسی در دانشگاه‌‌های مختلف پاکستان، جمعی از شاگردان محمد اکرم اکرام و دیپلمات‌‌های سفارت ایران برگزار شد، از مقام فاخر این استاد تجلیل کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ مرادجان بوری‌‌بایف با صدور پیامی، ضمن تسلیت درگذشت زنده‌‌یاد سیدمحمد اکرم اکرام، بیان داشت: استاد اکرام‌‌شاه، شاعر و ادیب، اقبال‌‌شناس برجسته و عضو افتخاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی بود که آثار متعددی در زمینه‌های مشترک فرهنگی از خود به یادگار گذاشت و عمری در ترویج و گسترش زبان فارسی در کشور پاکستان کوشش کرد. او بر این باور عمیق بود که زبان فارسی «گنجینه‌ای نامتناهی» است.

رئیس مؤسسه فرهنگی اکو در ادامه، با قدردانی از خانه فرهنگ سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در لاهور برای برگزاری این مراسم افزود: ما در منطقه تمدنی اکو، همواره به اندیشه‌های ناب مشاهیر و گنجینه بی‌پایان چهره‌‌های ماندگار علمی، ادبی و هنری که معرف فرهنگ اصیل این دیار پهناور هستند، می‌بالیم و معتقدیم که برای پویایی هرچه بیشتر فرهنگ، باید از انوار معرفتی این نوابغ الهام بگیریم.

جعفر روناس، مسئول خانه فرهنگ لاهور، محمدرضا ناظری، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در لاهور، وحیدالزمان طارق، اقبال‌‌شناس، سلیم مظهر، رئیس دانشگاه سرگودا، محمد فرید، استاد دانشگاه پنجاب و فرزند سید محمد اکرم اکرام، عظما زرین نازیه، استاد دانشگاه پنجاب لاهور و اقبال شاهد، رئیس دپارتمان زبان‌‌های دانشگاه دولتی لاهور از دیگر سخنرانان این نشست بودند که پیرامون مقام علمی و فرهنگی، فضائل شخصی، ویژگی‌‌های معنوی و اخلاقی سیدمحمد اکرم اکرام و تلاش‌‌های وی در راستای ترویج و گسترش زبان و ادبیات فارسی در سراسر پاکستان به ایراد سخن پرداختند.

همچنین در این مراسم ویدئوی سخنرانی غلامعلی حداد عادل، رئیس بنیاد سعدی و فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی نیز پخش شد.

سید محمد اکرم اکرام، مشهور به «اکرام‌‌شاه»، در سال 1932 در لاهور متولد شد و در 20 آگوست 2022 در 90 سالگی چشم از جهان فروبست. وی پس از دریافت مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه پنجاب لاهور به جمهوری اسلامی ایران عزیمت کرد و در سال 1963 از دانشگاه تهران مدرک دکترای زبان و ادبیات فارسی گرفت. وی مدتی ریاست گروه ادبیات فارسی و دانشکده خاورشناسی دانشگاه پنجاب و کرسی تحقیقاتی هجویری‌‌شناسی را برعهده داشت و در سال 1400 از سوی فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی، به‌عنوان عضو افتخاری برگزیده شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها