شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۴۶
ثبت ملی «عروسک های خیمه شب‌بازی» موزه کودک کانون پرورش فکری

مجموعه «عروسک‌های خیمه شب‌بازی» موزه هنر و ادبیات کودک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ثبت ملی شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، موزه ملی هنر و ادبیات کودک در راستای حفظ و نگهداری از دستاوردهای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سال ۱۴۰۰ اقدام به ثبت مجموعه «عروسک‌های خیمه شب‌بازی» از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور کرد.

این مجموعه شامل ۴۶ عروسک مربوط به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی اول و متعلق به لوتی حسین فرزند کاکا محمد شیرازی از اساتید و پیشکسوتان خیمه شب‌بازی در ایران است که از سوی مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری خریداری و سپس به موزه ملی هنر و ادبیات کودک کانون منتقل شد.

این عروسک‌ها پس از انجام مراحل اداری و بازدید کارشناسان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور در روز ۳۱ فروردین ۱۴۰۱ از سوی این سازمان مجوز ثبت ملی دریافت کردند و در فهرست آثار ملی کشور ثبت شدند. عروسک مبارک، سلیم خان، پهلوان و ... از جمله عروسک‌های این مجموعه به شمار می‌روند.

علاقه‌مندان می‌توانند برای بازدید از این مجموعه به موزه ملی هنر و ادبیات کودک، واقع در خیابان فاطمی، خیابان حجاب، مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مراجعه کنند. موزه ملی هنر و ادبیات کودک کانون پرورش فکری روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ صبح تا ۱۶ پذیرای علاقه‌مندان است.
 
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها