شنبه ۲۱ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۶
تنفر از بدن هیچ فایده‌ای ندارد/ برای لاغری ابتدا خودتان را بپذیرید!

این کتاب به ما نشان می­‌دهد که تنفر از بدن هیچ فایده‌ای ندارد و برای به دست آوردن انگیزه برای لاغری کار چندان سختی نیست، اساسی­‌ترین و مهم­ترین قدم پذیرش خود است.

ﺳﯿﻤﯿﻦ ﺣﺴﯿﻨﯿﺎن کتاب کار «رویکردهای مبتنی بر پذیرش برای مسائل مربوط به وزن: خود را بپذیر!» در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) با بیان اینکه چاقی یکی از معضلات مهم بهداشتی در سراسر جهان و از جمله در کشور ما محسوب می‌شود افزود: تحقیقات اخیر نشان داده‌اند که شیوع چاقی و اضافه‌وزن به میزان هشداردهنده‌ای رو به افزایش است.

او ادامه داد: این کتاب شامل سه بخش برای افرادی است که به مشکلات مربوط به کاهش وزن دچار هستند. بخش اول به بررسی تلاش‌های قبلی فرد برای کنترل وزن و تغییر تصویر بدنی وی می‌پردازد و همچنین پژوهش‌هایی را برای کمک به فرد بررسی می‌کند تا دلیل ناکارآمدی کاهش وزن درگذشته مشخص شود. بخش دوم حاوی اطلاعات و تمرین‌هایی برای کمک به فرد باهدف دستیابی به پذیرش جدیدی از بدن و ارتباطش با غذا به همراه ابزارهایی برای ایجاد ذهن آگاهی و خود دلسوزی است. بخش سوم هم به شخص در شناسایی، بررسی و تعهد به ارزش‌های مرتبط با غذا، ظاهر و دیگر حوزه‌های مهم زندگی و نیز گذر از ناراحتی ذهنی و موانع این مسیر کمک خواهد کرد.
 
به گفته او، درباره چاقی، کتاب‌های متعددی به نگارش درآمده است، ولی ویژگی این کتاب در آن است که باوجود استفاده از جدید‌ترین راهکار علمی در زمینه چاقی، به زبان ساده به رشته تحریر درآمده؛ تا به‌غیراز کاربرد آن برای متخصصین در جهت مطالعه عموم نیز مفید واقع شود. نکات جالبی وجود دارد که این کتاب می‌تواند هم افراد چاق و هم غیر چاق مفید باشد.
 
این مترجم در پاسخ به این سوال که آیا کتاب تخصصی است و افراد باید از سطح سواد خاصی برای درک موضوعات کتاب بهره‌مند باشند یا اینکه کتاب می‌تواند برای عموم مردم قابل استفاده باشد؟ گفت: خیر، کتاب هم برای افراد متخصص مناسب است و هم عموم چراکه دغدغه کتاب حاضر، حفظ و ارتقای سلامت جامعه است.
 

او یادآور شد: اگر فرد از بدن و ظاهرش متنفراست، اگر تلاش‌های وی درگذشته برای آزمودن رژیم‌های متعدد و دیگر اقدامات برای تغییر بدنش شکست‌خورده است؛ اگر با تصویر بدنی حس بدی درباره خود به او می‌دهد و موجب افسردگی یا ارتباط ناسالم با غذا شده است، این کتاب مناسب است.

حسینیان تاکید کرد: اگر از راهبردهای ناکارآمد برای ایجاد حس خوب درباره بدن خود ناامید و خسته شده‌، این کتاب مناسب است. افراد به مسیر جدیدی برای رسیدن به تندرستی و پذیرش خود نیاز دارند. این کتاب این مسیر را به آن‌ها نشان می‌دهد.

او با بیان اینکه به کمک پژوهش‌ها، مطالب، تمرین‌های تعاملی و تجربه‌ای نهفته در این کتاب، دلیل ناموفق بودن در کاهش وزن را خواهد فهمید و بابت این حقیقت خود را خواهد بخشید گفت: فرد درخواهد یافت که چگونه مشاجرات بیهوده را درباره کاهش وزن و تصویر بدن متوقف کند و پذیرش واقعی و تندرستی حقیقی بدن خویش را در لحظه تجربه خواهد کرد.

او با بیان اینکه به کمک این کتاب، ارتباط جدیدی با فعالیت بدنی، غذا و ظاهر خود ایجاد خواهد کرد که به‌جای شرم و گناه، به او حس ماجراجویی و شادی می‌دهد گفت: درنهایت بدون لحظه‌ای انتظار برای تغییر بدن و ذهنتان، به مسیر جدید و قدرتمندی برای رسیدن به رؤیاها و هدف‌هایش دست خواهد یافت.
 
این مترجم در پاسخ به این سوال که نگاهتان نسبت به عمومی‌سازی دانشی که در این کتاب درج‌شده است چیست؟ توضیح داد:هنگامی‌که در آینه به بدنتان می‌نگریم، آن را چگونه خطاب کرده و توصیفش می‌کنیم؟ در این کتاب مطالب زیادی درباره اهمیت زبان می‌آموزیم؛چه زبانی به ما و اهدافمان کمک می‌کند. زبان جنبه‌ای تاریک هم دارد و ممکن است سبب مشکلات و لطمات شود.

او گفت: یکی از اهداف این کتاب، تمرین و تجربه زبان غیر قضاوتی درباره تصویر بدن است؛ منظور «تمرین و تجربه» است نه «تغییر»؛ و نیز  «زبان غیر قضاوتی»، نه «افکار غیر قضاوتی». تغییر یا کنترل افکار تقریباً غیرممکن است. درواقع تلاش برای رهایی از افکار ناخوشایند به‌طورکلی آن‌ها را بزرگ‌تر و سخت‌تر خواهد کرد! ولی زبانی را که در مورد بدنمان در مقابل دیگران و در برابر آینه انتخاب می‌کنیم، به‌راحتی می‌توان بررسی کرد و می‌توان کلمات ناآشنایی را تمرین کرد تا تأثیر آن را بر خود مشاهده کنیم. وقتی از زبان دقیق و غیر قضاوتی استفاده می‌کنیم درواقع تمرین آغازین خوبی برای پذیرش خود است.
 
 حسینیان درباره ضرورت ترجمه و تالیف این اثر هم عنوان کرد: چاقی یکی از دغدغه‌هایی است که از دیرباز بسیاری از افراد با آن دست‌وپنجه نرم کرده‌اند و باگذشت زمان و مدرن شدن زندگی، این موضوع بیش‌ازپیش به یک معضل تبدیل‌شده است.

او ادامه داد: در حقیقت افراد برای کنترل چاقی و اضافه‌وزن خود همواره به دنبال پیدا کردن یک رژیم چاقی هستند؛ زیرا تناسب‌اندام نه‌تنها ازنظر زیبایی اهمیت دارد، بلکه در سلامت افراد نیز نقش مهمی را ایفا می‌کند. این کتاب نوعی تجربه است، درواقع هر فصل ماجراجویی جدیدی را به همراه دارد. فرایند رسیدن به خود پذیرش بدن به همراه ارتباطی سالم با غذا را آغاز می­کند و راهبردهای خوپذیرشی عاطفی را می‌آموزد که درباره تصویر بدنی منفی یا عواطف ناخوشایند مناسب است و قدرتِ رسیدن به زندگی مدنظر را به فرد می‌دهد. درنهایت به شناسایی، بررسی و تعهد به ارزش‌های مرتبط با غذا، ظاهر وزندگی کلی می­آموزد و موانع عملی و ذهنی ناخوشایند این مسیر را کنار می­زند. همان‌گونه که به بدن و ذهنش اجازه می‌دهد تا فرد را به زندگی دلخواه برسانند، زندگی سرشار از ارزش‌ها، آرزوها و رؤیاها شکل خواهد گرفت.
 
حسینیان در پایان گفت: افراد زیادی به دنبال حفظ و تناسب‌اندامشان هستند اما گاهی وقت‎ها خلاف انتظارشان چاق می‌شوند. تا حالا شده به خوراکی‌های که می‌خورید دقت کنید؟ یا به نوع غذا خوردن خود دقت کرده‌اید؟ همه این‌ها عوامل چاقی هستند. چاقی چیست و چه عواملی باعث اضافه‌وزن می‌شود؟ ترویج تغذیه سالم و فعالیت بدنی جزو مهم‌ترین برنامه‌های جهت حفظ سلامت افراد است که با استفاده از آگاهی‌رسانی لازم و خود مراقبتی می­‌توان از عواقب منفی افزایش وزن جلوگیری کرد. اولین گام حفظ انگیزه برای تناسب‌اندام این است که خودمان را بپذیریم و دوست داشته باشید. حال «چگونه زمانی که وزنمان بالاست و تناسب‌اندام نداریم، می‌توانیم خودمان را دوست داشته باشیم؟»

او یادآور شد: درواقع این کتاب به ما نشان می­‌دهد که تنفر از بدن هیچ فایده‌ای ندارد و برای به دست آوردن انگیزه برای لاغری کار چندان سختی نیست، اساسی­‌ترین و مهم­ترین قدم پذیرش خود است. لذا ایجاد انگیزه و پذیرش خود درروند درمانی افراد مبتلا به‌اضافه وزن و چاقی بسیار مهم است. کتاب حاضر با به‌کارگیری اصطلاحات مناسب برای افراد نقش مهمی در ایجاد انگیزه دارد و آن‌ها را تشویق به ادامه مسیر تناسب‌اندام و حفظ سلامتی کند.
 
 
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها