سه‌شنبه ۱۷ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۰
«زینت‌آرایی زشتی‌ها در آیینه شریعت»

کتاب «زینت‌آرایی زشتی‌ها در آیینه شریعت» نوشته حمید محمدقاسمی منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، در معرفی دفتر نشر فرهنگ اسلامی از این کتاب آمده است: «زینت‌آرایی زشتی‌ها در آیینه شریعت» تلاش می‌کند به ابعاد گسترده این موضوع بپردازد و به برخی از این پرسش‌های بااهمیت پاسخ دهد که چگونه انسان دست به توجیه اشتباهات خود می‌زند و حاضر به پذیرش خطاهای خود نمی‌شود و به ورطه پندارهای باطل و موهوم می‌افتد؟

پرسش‌هایی مانند چگونه عقل انسان به اسارت هواهای نفسانی درمی‌آید؟ چطور هدایت را ضلالت می‌پندارد؟ دشمن درون را دوست می‌گیرد، نقصان را کمال می‌انگارد، باطل را حق تصور می‌کند و در یک کلام نظام ارزشی او چنان دگرگون می‌شود که زشتی‌ها را زیبا می‌پندارد، نیاز به بررسی همه‌جانبه و واکاوی دقیق دارد که این کتاب چنین موضوع‌هایی را مورد توجه قرار داده است.

حمید محمدقاسمی، نویسنده کتاب که دانشیار گروه علوم قرآنی و حدیث دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری است، در مقدمه این کتاب چنین سوال‌هایی را مطرح و تاکید می‌کند: مهم‌ترین عاملی که چشم حقیقت‌بین را از انسان می‌گیرد و او را در تشخیص هدایت از ضلالت، زیبایی از زشتی و حق از باطل ناکام می‌گذارد زینت‌آرایی گناه در چشم آدمی است.

این کتاب ۴۷۹ صفحه‌ای در فصل اول خود زینت‌گران گناه را معرفی می‌کند و در فصل دوم به عوامل تزیین گناه و در فصل‌های بعد به روش‌های تزیین، آثار و پیامدهای زینت‌آرایی گناه و در نهایت به راهکارهای علمی و عملی مقابله با آن می‌پردازد.

بهره‌گیری از آیات قرآنی و روایات نقل‌شده از پیامبر اکرم و ائمه اطهار(علیهم‌السلام) و حکایت‌ها و داستان‌های پندآموز نیز به این اثر قوت و استحکام بیشتری بخشیده است.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: انسانی که شجاعت اعتراف به خطاهای خود را ندارد با ردیف کردن انواع توجیهات، درصدد زینت‌آرایی چهره خود برمی‌آید و می‌کوشد تا خود را متقاعد کند که چیز مهمی اتفاق نیفتاده است و امثال این خطاها از دیگران دائما در حال اتفاق‌افتادن است…

کتاب «زینت‌آرایی زشتی‌ها در آیینه شریعت» از سوی دفتر نشر فرهنگ اسلامی برای نخستین بار در سال ۱۴۰۰ و با بهای ۹۶هزار تومان منتشر شده است.

این کتاب و دیگر آثار دفتر نشر فرهنگ اسلامی در فروشگاه‌های دفتر در تهران و مشهد، همچنین سایت اینترنتی آن به نشانی daftarnashr.org عرضه می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها