یکشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۱
درخواست ۳۲۸ ناشر برای دریافت کاغذ بررسی شد

پس از تشکیل جلسات کمیته تخصیص، توزیع و نظارت بر کاغذ درخواست ۳۲۸ ناشر دیگر در استان‌های مختلف کشور برای دریافت کاغذ تصویب شد و از این پس نیز کتاب‎های منتشر شده با کاغذ یارانه‌ای ملزم به درج عبارت «این کتاب با کاغذ حمایتی منتشر شده است» هستند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، به نقل از روابط عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، جلسات کمیته تخصیص کاغذ معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خانه کتاب و ادبیات ایران تشکیل شد و درخواست ۳۲۸ ناشر در استان‌های مختلف کشور برای دریافت کاغذ به تصویب رسید که از این میان ۱۰۶ ناشر در استان تهران بودند.
 
جلساتی نیز با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم برگزار شد که در نتیجه آن درخواست ۹۸ ناشر از این استان بررسی و به تصویب رسید. مابقی درخواست‌های ناشران استان قم برای دریافت کاغذ نیز در جلسات آتی و با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بررسی شده و در خصوص آن تصمیم‌گیری خواهد شد. در ضمن هیچ محدودیتی برای دریافت کاغذ به‌صورت مستقیم از تهران نیست و چنانچه ناشران استان قم تمایل به دریافت مستقیم داشته باشند، می‌توانند به اتحادیه شرکت‌های تعاونی‌ ناشران آشنا مراجعه کنند.
 
به غیر از ناشرانی از استان قم و تهران درخواست ۱۲۴ ناشر دیگر از سراسر کشور نیز به تصویب رسید. لازم به ذکر است درخواست ناشران استان‌ خراسان رضوی و ناشرانی از سایر استان‌های کشور همچون همدان، کرمانشاه، قزوین، گیلان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، مازندران و گلستان برای دریافت کاغذ در حال بررسی است.
 
 
در دوره جدید کمیته تخصیص کاغذ، موضوع شمارش آثاری که قبلا به آن‌ها کاغذ یارانه‌ای تخصیص داده شده است به‌عنوان شاخص اصلی بررسی تخصیص جدید محسوب می‌شود و به ناشرانی که هنوز شمارش تخصیص‌های قبلی آن‌ها به حداقل 80 درصد، از مجموع دریافتی نرسیده باشد، تخصیص جدید داده نخواهد شد. از این‌رو در جلسات مذکور درخواست ۹۸ ناشر نیز به دلیل نداشتن حداقل مطلوب شمارش، پذیرفته نشده است.
 
براساس اعلام کمیته تخصیص کاغذ معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطابق آیین‌نامه، تمامی ناشرانی که از کاغذ یارانه‌ای استفاده می‌کنند ملزم به استفاده از عبارت «این کتاب با کاغذ حمایتی منتشر شده است» بوده‌اند اما متاسفانه در دوره‌های قبل بر انجام این موضوع نظارت کافی نشده است. بنابراین به ناشران دریافت‌کننده کاغذ تاکید شده است از این پس تنها کتاب‌هایی شمارش می‌شوند که عبارت فوق در شناسنامه کتاب چاپ شده باشد. همچنین برای بررسی‌های بعدی ارائه یک نسخه از کتاب چاپ شده با کاغذ یارانه‌ای، به مأمور شمارش الزامی است.
 
در ابلاغ معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اهتمام بر توزیع عادلانه کاغذ به ناشران فعال و نظارت دقیق برمصرف کاغذهای تخصیص داده شده از اهم وظایف و ماموریت‌های این کمیته برشمرده شده است. تلاش این کمیته بر این است تا برای رسیدگی به درخواست سایر ناشران نیز به‌صورت منظم و با فاصله‌های کوتاه تشکیل جلسه داده و درخواست‌ها را براساس معیارهای تعیین شده بررسی کرده و فرآیند تخصیص را انجام دهد.
 
ناشران متقاضی باید درخواست‌های خود را صرفا در سامانه توزیع کاغذ و زینک کتاب به نشانی www.paperds.ir  ثبت کرده و از همان طریق پیگیری کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها