سه‌شنبه ۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۸
نگاهی به آینده‌پژوهی مهدوی با «آتش آذربایجان قبل از ظهور»

«آتش آذربایجان قبل از ظهور» از سوی انتشارات کتاب جمکران وارد بازار کتاب شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قم، در اندیشه مهدویت، ظهور امری تصادفی تلقی نمی‌شود. بلکه واقعه‌ای است که با زمینه‌سازی و تمهیدات زمینه‌سازان شکل می‌گیرد. از این رو در منابع حدیثی قیام‌های قبل از ظهور (رجلٌ من اهل قم، خراسانی و یمانی) معرفی شده و اوصاف زمینه‌سازان نیز در احادیث ذکر شده است.
 
در مقابل دشمنان و جبهه باطل نیز بیکار ننشسته و با ایجاد فتنه‌ها و جنگ‌ها و بحران‌ها علیه حق دسیسه‌چینی می‌کنند. در نتیجه شایسته است حوادث پیرامونی در محدوده جغرافیایی کشورهای نقش‌آفرین عصر ظهور با توجه به رویدادهای اثرگذار در آینده رصد شوند تا جامعه منتظر برای مقابله با آن‌ها آماده شود.
 
مصطفی امیری در کتاب «آتش آذربایجان قبل از ظهور» به بررسی سندی و محتوایی این گزاره پرداخته و می‌خواهد به این پرسش پاسخ بگوید که آیا این گزاره در میراث آینده‌پژوهی مهدوی، به شعله‌های آغاز جنگ جهانی اشاره دارد یا تلمیحی است به نقشه تدارک حمله از سوی دشمن به مناطق شیعی؟
 
در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:
«چه بسا «تاکید مجدد» معصوم بر عدم مشارکت در جنگ، تلمیحی باشد به این مسئله که احتمال دارد یکی از طرفین جنگ، شیعه را به مشارکت فعال و مداخله نظامی در این جنگ فرا بخواند، اما نهی و تأکید مجدد امام معصوم هشداری است که کیان شیعه نباید در این جنگ دخالت مستقیم نظامی داشته باشد.»
  
این کتاب اگرچه برای مخاطب عموم تدوین شده، اما با توجه به رعایت قواعد پژوهشی و استانداردهای علمی، برای جامعه نخبگان و اساتید دانشگاه نیز قابل استفاده است.
 
«آتش آذربایجان قبل از ظهور» در قطع رقعی در 93 صفحه به قیمت 32 هزار تومان به تازگی وارد بازار کتاب شده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها