دوشنبه ۱ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۶
تقدیر از فعالیت‌های خبرگزاری ایبنا در خراسان رضوی

همزمان با آخرین روز هفته کتاب و کتابخوانی، آیین بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان خراسان رضوی همراه با تقدیر از برگزیدگان حوزه کتابخانه های عمومی و فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در خراسان رضوی، در ابتدای این مراسم مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بصورت مجازی و ارتباط تصویری ضمن تبریک هفته کتاب گفت: امیدوارم رقم خوردن اتفاقات فرهنگی در هفته کتاب، مبدا و منشا برای اتفاقات خوب در حوزه کتاب و کتابخوانی باشد.
 
وی با بیان اینکه وظیفه ما توسعه فضاهای کتابخانه ای و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی است، افزود: پیوستن حتی یک نفر به جمع کتابخوانان و اعضای کتابخانه‌ها باعث مسرت ما در راه رسیدن به اهدافمان است.
 
رمضانی با اشاره به اینکه فعالیت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور مبتنی بر سه عامل است، گفت: کتاب که به عنوان محور و مغز حرکت در این مسیر است، کتابخانه و کتابدار است. توجه به عنصر انسانی این عامل به عنوان ارکان اصلی چرخه کتابخانه‌ها باعث ارائه خدمات موثرتر و مفیدتر به جامعه می‌شود و هدف از برگزاری این قبیل برنامه‌ها را ارج نهادن به جایگاه کتابدار در جامعه است.
 
وی افزود: ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی صرفا متعلق به یک دستگاه نیست، بلکه تلاش و توجه تمامی مسئولین دغدغه مند در حوزه کتاب را طلب می‌کند. همکاری، همراهی و هم افزایی سایر دستگاه‌های اجرایی به ویژه آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها و .. می‌تواند این مسیر را هموارتر کند و شاهد رشد کم و کیفی بیشتر و سریعتر در حوزه کتاب و کتابخوانی باشیم.
 
رمضانی در پایان پیگیری این همکاری و هم افزایی بین سایر دستگاه‌های اجرایی به عنوان یک مطالبه دوسویه خواستار شد و به معرفی کتاب «سند انتخاب» اثر محسن سام پرداخت.
 


در حوزه کتابخوانی در جایگاه مناسبی نیستیم!
در ادامه حجت الاسلام و المسلمین محمدحسین حسین زاده بحرینی، نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خداوند را شاکرم که در این روز فرخنده در حضور خادمان کتاب و کتابخوانی هستم، گفت: واقعیت این است که در حوزه فرهنگ کتاب و کتابخوانی علیرغم تاکیدات و توصیه‌های رهبر انقلاب اسلامی در جایگاه مناسبی نیستیم. در واقع ایشان همواره متذکر مساله ای می‌شوند که همه ما با آن زندگی کرده ایم و به وضوح این مساله را لمس کرده ایم.
 
وی با اشاره به اینکه سرگرم ارقام و آمار در سرانه مطالعه نباشید، افزود: در انفجار فضای مجازی در سالهای اخیر می‌توان هر نگاه، دیدن و خواندن را جز مطالعه دانست اما باید به مساله کیفیت این مطالعه توجه شود. در واقع سوال اصلی ما باید این باشد که ما از چشم خود به عنوان ابزار مطالعه چه بهره ای برده ایم و چه چیزی به اطلاعات و دانش ما اضافه شده است.
 
بحرینی با بیان اینکه جامعه ما به لحاظ کمی سرانه مطالعه در جایگاه نسبتا خوبی است، تاکید بر ارتقا این جایگاه در مساله کیفی سرانه مطالعه نمود.
 


رونق کتاب و کتابخوانی باعث تعالی یک کشور و جامعه می‌شود
 
حجت الاسلام و المسلمین حجت گنابادی نژاد، سرپرست معاونت هماهنگی و مدیریت امور زائرین استانداری خراسان رضوی نیز در این مراسم ضمن تبریک ایام هفته کتاب گفت: کتاب یک موضوع و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور یک سازمان است که جنس و فصل آنها فراگیر است. هدایت یک کشور و جامعه را نباید منفک از مساله کتاب و کتابخوانی بدانیم. در واقع کتابداران جزء هویت آفرینان یک جامعه هستند، کاساین که اندیشه و فکر را به نسلهای آینده منتقل می‌کنند و باعث انس جامعه با کتاب می‌شوند.
 
وی با بیان اینکه رونق کتاب و کتابخوانی باعث تعالی یک کشور و جامعه می‌شود، افزود: خدا را شاکریم در جامعه ای زندگی می‌کنیم که دستمایه آن در حوزه دین و فرهنگ با تاکید بر مساله کتاب و کتابخوانی است. تأثیرگذاری کتاب وکتابخوانی در تمامی لایه‌های اجتماعی به اندازه است که می‌توان نقش آن را در هدایت دینی، معرفی بزرگان و تاریخ یک ملت را در آن به وضوح دید.
 
گنابادی نژاد ضمن تشکر ویژه از جامعه کتابداران، افزود: تشکر ویژه از مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی می‌کنم چرا که خدمت کردن به مردم یک وظیفه است اما خدمت کردن در بحرانها است ارزش و اعتبار آن خدمت را بالا می‌برد. در دورانی که مردم نگران و مضطرب از شیوع ویروس کرونا با مرگ و زندگی در جدال بودند، کتابداران با انجام کارهای فرهنگی اعتبار و ارزش ویژه ای به خدمت کردن به جامعه دادند.
 


در کشور ما کتابخوانی با نامهربانی مواجه است

حمیدرضا ترقی، عضو هیأت امنای کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور در این مراسم ضمن تبریک هفته بسیج و کتاب گفت: در ربع قرن اخیر سعی داشته ام موضوع کتاب را از دیدگاه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) را بررسی کنم، که در نهایت به سه محور مهم تقسیم بندی شد، اول، کتاب، توجه به نقش کتاب و کتابخانه در رشد و تمدن یک کشور؛ دوم، تولید کتاب، کتاب خوب و بد درایم، اگر بخواهیم کتاب خوب تولید و چاپ شود باید با دقت بیشتری به مساله ممیزی بپردازیم. در این قسمت صفحه آرایی، جلد و ظاهر زیبای کتاب و نحوه توزیع آن را نیز باید مد نظر قرار داد؛ محور سوم، فرهنگ کتابخوانی است، در برخی از کشورها فرهنگ کتابخوانی به خوبی جا افتاده است اما در کشور ما این مساله با کمی نامهربانی مواجه است.
 
وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری(مدظله العالی) بر نهضت کتابخوانی در کشور، افزود: توسعه فضاهای کتابخانه ای، راه اندازی رادیو کتاب و انس رفتن با کتاب در سنین پایین از همواره از تاکیدات ایشان بوده است.
 
ترقی در پایان به ارائه چند راه حل اعم از تخصیص یارانه کتاب، تشکیل شورایی عالی کتاب و تولید و توسعه کتابهای صوتی و دیجیتالی برای حرکت در مسیر کتاب و کتابخوانی پرداخت.
 
 

تلاش داریم حال کتابخوانی خوب باشد
در این مراسم همچنین حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی ضمن خیر مقدم ویژه به مسئولین و مقامات استانی و خانواده معظم شهید محمدی گفت: هفته کتاب تنها برای برگزاری دورهمی کتاب محور نیست، بلکه به عنوان یک سال و تحویل سال فرهنگی با اهالی کتاب و کتابخانه‌های عمومی است. ما تلاش داریم حال کتابخوانی خوب باشد.
 
وی تصریح کرد: در این تحویل سال فرهنگی دو اتفاق مهم رخ می‌دهد که شامل ترسیم عملکرد یک سال گذشته و راه پیش روی است. همانطور که مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در منظومه فکری خود نسبت به حوزه کتاب یک دیدگاه برجسته دارند و آن رفتن و رسیدن به ایران کتابخوان است، ما نیز برای رسیدن به ایران کتابخوان تلاش کرده ایم  از رکن آن یعنی خانواده کتابخوان شروع کنیم. بطور کلی برگزاری رویدادهای فرهنگی در خراسان رضوی که به همت کتابداران و کارکنان مجموعه کتابخانه‌های عمومی رخ داده است بر مبنای خانواده کتابخوان و تراز گام دوم انقلاب بوده است.
 
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی با اشاره به اینکه بیانیه گام دوم انقلاب را بر اساس سه محور دنبال می‌کنیم، افزود: محور اول آگاهی بخشی، دانش افزایی و مهارت افزایی است، چرا که رهبر انقلاب اسلامی در بیانیه گام دوم انقلاب به ایران قدرتمند اشاره می‌کنند و راه قدرتمند شدن دانایی است چراکه روی دیگر دانایی، توانایی است؛ محور دوم امید بخشی و رضایتمندی عموم مردم به ویژه مردم مناطق حاشیه ای، روستایی و محروم است؛ محور سوم خلق و ارتقای سرمایه اجتماعی است، همیشه شاهد این مساله بوده ایم که در این ایام هر کجا رویدادی کتاب محور اتفاق افتاده است، یک سرمایه اجتماعی خلق و ارتقاء پیدا کرده است. مجموعه کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی با اجرای بالغ بر 5000 رویداد کتابخانه ای با محوریت کتاب در 222 کتابخانه عمومی در دوران کرونا باعث رقم خوردن اتفاق خوب فرهنگی بوده اند و حرکت پیش رونده ای در حوزه کتاب داشته اند.


 
وی با تشکر از تلاش ویژه مجموعه کتابخانه‌های عمومی استان گفت: این تلاشها باعث شد که در دوران کرونا کتاب صدرنشین اخبار رسانه‌های استان باشند و نتیجه آن کتابخوان تر شدن مردم خراسان رضوی در این دوره بوده است. هدف اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی در سال 1400 برگزاری 14000 رویداد عمرانی، فرهنگی و ترویجی اعم از ساخت و توسعه فضاهای کتابخانه ای، رویدادهای کتاب محور و نگاه به کتاب در استان است، که با تلاش همکارانمان تنها در مدت ایام هفته کتاب شاهد برگزاری بالغ بر 1400 رویداد بوده ایم. تلاش و هدف اصلی از برگزاری این رویدادها طبق فرمایش مقام معظم رهبری(مدظله العالی) وارد کردن کتاب به زندگی مردم است.
 
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی از رقم خوردن چند رویداد فرهنگی مهم در روزهای آینده خبر داد و گفت: نمونه ای از رویدادهای فرهنگی شامل ایجاد حلقه‌های کتابخوانی در جامعه عشایر استان، تبدیل کردن چهارشنبه‌های امام رضایی به چهارشنبه‌های کتابخوانی که با برگزاری منبرهای کتاب در مساجد همزمان با هفته کتاب در حال برگزاری است و نهضت کتابخانه‌های سیار است، به  امید آنکه مجموعه این تلاشها زمینه ظهور حضرت مهدی(عج) را فراهم سازد.
 
از نمایندگی ایبنا در خراسان رضوی تقدیر شد
اضافه می‌شود در آیین بزرگداشت بیست و نهمین دوره هفته کتاب استان خراسان رضوی که با حضور مهدی رمضانی، معاون توسعه کتابخانه‌ها و ترویج کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور؛ حمیدرضا ترقی، عضو هیأت امنای کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور؛ حجت الاسلام و المسلمین محمدحسین حسین زاده بحرینی، نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی؛ محمدکمال سرویها، رئیس دفتر شورای نگهبان؛ حجت الاسلام و المسلمین حجت گنابادی نژاد، سرپرست معاونت هماهنگی و مدیریت امور زائرین استانداری خراسان رضوی؛ حجت الاسلام محمدحسین ایزدی، رئیس دفتر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه؛ مهدی قاسمی پور، رئیس اداره آموزش و پرورش استثنائی؛ عیسی صفری، رئیس سازمان بسیج عشایری سپاه امام رضا (ع) خراسان رضوی؛ محسن صابر، رئیس سازمان بسیج مداحان و هیئات مذهبی خراسان رضوی؛ فرمانداران و روسای انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستانها؛ خانواده  معظم شهید مدافع حرم محمدی مفرد و جمعی از اهالی رسانه و کتابداران برگزار شد، از کتابخوانان، کتابداران و خیرین استان خراسان رضوی و همچنین سید احسان مصطفی‌زاده مدیر خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) نمایندگی استان خراسان رضوی تقدیر به عمل آمد.
 


نقالی باعنوان فتح نامه توسط محمد جهان پا از هنرمندان مطرح سینما،  اجرای سرود توسط گروه رضوان و حضور مردان پرفورمنس طلایی و نقره ای از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.
 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها