جمعه ۱۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۲
در حوزه فرهنگ عمومی قائل به گسست نیستیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشستی با دبیران پیشین شورای فرهنگ عمومی کشور با بیان اینکه در حوزه فرهنگ عمومی قائل به گسست نیستیم، گفت: در این حوزه اعتقاد به پیوستگی تجربیات و بهره‌گیری از اقدامات و حرکات گذشته هستیم.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی با بیان این مطلب افزود: تعبیر ما از کار در دوره جدید این است که وارد یک دوی امدادی شده‌ایم که عده‌ای در گذشته بخشی از کار را انجام داده و در حال حاضر ادامه آن بر عهده ماست و بعد از ما نیز عده‌ای دیگر این مسیر را ادامه می‌دهند. بنابراین هیچ انقطاعی در کار نمی‌بینیم.

وی در عین حال تصریح کرد: هرچقدر تلاش به پیوستگی سیاست‌ها کنیم، امید به توفیق داریم و هر مقدار از تجربیات گذشته منقطع باشیم کاری از پیش نمی‌بریم. نباید به حوزه فرهنگ مانند پروژه‌های اقتصادی نگاه کرد بلکه باید آن را ارتقا داد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به حضور برخی دبیران پیشین شورای فرهنگ عمومی کشور در این نشست، تاکید کرد: دبیران پیشین این شورا بخشی از تاریخ فرهنگی کشور هستند و با توصیه‌ها و پیشنهادهای خود تصویر جامع و کاملی برای ادامه راه به ما می‌دهند. در دولت سیزدهم بنا را بر این گذاشته‌ایم که تصمیمات با توجه به اقناع افکار عمومی باشد نه پشت درهای بسته. فرهنگ‌سازی در موضوعات مختلف باید با روش‌های فرهنگی صورت بگیرد نه با روش‌های غیر فرهنگی.

شورای فرهنگ عمومی کشور با پشتوانه علمی و پژوهشی وارد عمل شود
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر این که در دوره جدید بنا داریم شورای فرهنگ عمومی کشور با پشتوانه علمی و پژوهشی وارد عمل شود، گفت: این حوزه نیازمند کار جدی و در برخی موارد نیازمند کار جدید است. در حال حاضر شبکه‌های اجتماعی بالاترین مصرف را دارد و نمی‌توان به این واقعیت بی توجه بود. این نوع واقعیت‌ها نیازمند کار و پیمایش جدید است.

رییس شورای هنر با اشاره به اهمیت نقش و جایگاه پژوهش در فعالیت‌های فرهنگی تصریح کرد: در دوره جدید فعالیت شورای فرهنگ عمومی کشور از همه ظرفیت‌های خوب گذشته و همچنین ظرفیت‌های جدید بهره می ‌گیریم و این شورا در دوره جدید ارتباط وثیقی با حوزه پژوهش خواهد داشت. 

اسماعیلی در بخش دیگری از سخنان خود بر فعال‌سازی شوراهای فرهنگ عمومی استانی و شهرستان ها تاکید کرد. وی در پایان گفت: از توصیه‌‌های راهبردی صاحب‌نظران در راستای ارتقا و اعتلای فرهنگ کشور استفاده می‌کنیم.

فرهنگ باید با رویکرد راهبردی هدایت شود
همچنین در ابتدای این نشست، سیدمجید امامی دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور با اشاره به حضور برخی از دبیران پیشین شورا در این نشست، گفت: هر یک از دبیران پیشین این شورا در گذشته خالصانه و مجاهدانه سنگر فرهنگ کشور را حفظ کرده اند و این سرمایه کشور امروز به دست ما به امانت رسیده است.

وی با اشاره به برخی ویژگی‌های علمی و شخصیتی ایمانی خوشخو، منصور واعظی، احمد مسجد جامعی و سیدمحمدرضا موالی‌زاده دبیران پیشین حاضر در این نشست، افزود: این عزیزان بخشی از میراث نهادی کشور هستند که سرمایه سیاستگذاری و هدایت فرهنگی در کشور به شمار می‌آیند و با کمک ایشان می‌توان نسبت به آینده این شورا که با ذکاوت مقام معظم رهبری در زمان ریاست جمهوری‌شان شکل گرفته، امید داشت.

امامی ادامه داد: قرارگرفتن دبیرخانه این شورا در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که در عرصه فرهنگ کشور مسئولیت دارد،  نشان‌دهنده دقت بسیار جدی است که ما باید با رویکرد راهبردی فرهنگ را هدایت کنیم. امیدواریم بتوانیم شاهد احیای بیش از پیش شورای فرهنگ عمومی کشور باشیم.

در ادامه این نشست دبیران پیشین شورای فرهنگ عمومی کشور به ارائه نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند.

در همین راستا سیدمحمدرضا موالی‌زاده گفت: دکتر اسماعیلی در برنامه‌ای که به مجلس شورای اسلامی تقدیم کردند، مقوله فرهنگ عمومی را برجسته کردند و این جای امیدواری دارد. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ظرفیت پیشتازی در بسترسازی اجتماعی برای رشد و تعالی می‌تواند داشته باشد و این امر از طریق شورای فرهنگ عمومی محقق می‌شود.هر محصول فرهنگی که تولید می‌شود باید پیام فرهنگی داشته باشد.

وی در ادامه پیشنهادهایی ارائه کرد که از آن جمله می‌توان به توجه استانداران به ارتقای جایگاه شورای فرهنگ عمومی در استان‌ها، استفاده از ظرفیت سازمان صداوسیما، بهره‌گیری از فضای مجازی، انتشار مستمر نشریه فرهنگ عمومی، بهره‌گیری از ظرفیت تبلیغات شهری، تشکیل سازمان‌های مردم نهاد با عناوین فرهنگ عمومی، بهره‌گیری از گروه‌های مرجع جامعه و ... اشاره کرد.

ایمانی خوشخو دیگر دبیر پیشین این شورا نیز گفت: اقدام خوب دکتر اسماعیلی این است که از نظرات کارشناسی و تخصصی و تجارب گذشته در همه بخش‌های وزارتخانه استفاده می‌کنند. در کشور ما فرهنگ باید زیر بنای همه امور باشد و باید بیش از پیش به آن توجه داشت. فرهنگ بر بستر فرهنگ عمومی ارتقا می‌یابد. راه‌اندازی شورای فرهنگ عمومی کشور یکی از اقدامات خوب بود و وقتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی کانونی فرهنگ در کشور است، استقرار دبیرخانه این شورا در وزارتخانه هم درست و به جا بود.

وی افزود: لازم است مدیران در مباحث مدیریتی رویکرد فرهنگی در داشته باشند که با این رویکرد موفق خواهند بود. ظرفیت بالایی در شورای فرهنگ عمومی کشور وجود دارد و با همت یکدیگر می‌توانیم قله مطلوب خود برسانیم.

در ادامه منصور واعظی از دبیران پیشین شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اهداف و ماموریت‌های مهمی دارد. اما این که نقش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مدیریت فرهنگ عمومی چه میزان است از سوالاتی است که باید به آن توجه داشت. 

واعظی افزود ساختار مناسبی برای مدیریت فرهنگ عمومی کشور باید در نظر گرفته شود. 

وی ادامه داد: باید متناسب با شرایط روز جامعه فیلم، کتاب، موسیقی و ... تولید شود. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید سیاستگذار باشد و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر مسئولان این وزارتخانه باید ارزیابی درست و عالمانه از وضعیت فرهنگ عمومی جامعه داشته باشند.

وی در بخش دیگری از سخنانش بر لزوم جریان سنجش فرهنگ عمومی تاکید کرد.

واعظی گفت: لازم است وضعیت فرهنگی جامعه به شکل عالمانه احصا شود تا بر اساس آن بتوان برنامه‌ریزی‌های لازم را داشت.

در ادامه این نشست احمد مسجدجامعی دبیر پیشین شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: پژوهش و فرهنگ عمومی لازمه یکدیگر است بنابراین شورای فرهنگ عمومی کشور پژوهش را محور کار خود قرار دهد. توجه به پژوهش‌های گذشته ضروری است و عقبه پژوهشی قوی لازم است. شورای فرهنگ عمومی کشور عقبه دارد و کارهای مهمی انجام داده و بررسی آن لازم است.

وی افزود: فرهنگ را نباید با بخشنامه هدایت کرد و مدیران در جلسات شورای فرهنگ عمومی باید صاحب نظر باشند، بنابراین سطح مدیران را باید بالا برد به لحاظ اینکه بیان و نحوه حضور مدیران احترام برانگیز باشد.

مسجدجامعی در پایان گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی ابزارهای عمومی است و باید به این امر توجه داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها