چهارشنبه ۱۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۰
کتاب «تفاضل اجتماعی»، دریچه‌ای به سوی عدالت اجتماعی

کتاب «تفاضل اجتماعی در قرآن و سیره نبوی» به قلم فرزانه جعفریان از سوی نشر سروش راهی بازار نشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) به نقل از انتشارات کتاب نیستان؛ مهم‌ترین دغدغه توده مردم به عنوان اجزای تشکیل‌دهنده طبقات اجتماعی، تحقق عدالت است و اصلاح اجتماعى بدون برپاداشتن عدالت اجتماعى و اقتصادى پديدار نخواهد گشت. انتشارات سروش در تازه‌ترین اثر خود با نام «تفاضل اجتماعی» تالیف فرزانه جعفریان ابعاد مختلف عدالت اجتماعی را مورد نقد و بررسی قرار داده و این موضوع را در قرآن و سیره نبوی ارزیابی نموده است.

به گزارش معاونت فرهنگی انتشارات سروش؛ عدالت اجتماعی،تکریم طبقات مختلف اجتماعی است. قرآن با طبقه‌طبقه‌کردن مردم بر اساس ملاک‌های مادی و نه معنوی به دلایل مختلف از جمله زیر سوال رفتن اصل عدالت مخالف است. این رویکرد در بسیاری از برهه‌های حیات پیامبر(ص) قابل مشاهده است. نگاهی به دعوت انبیای الهی گواه این مطلب است که ایشان در کنار اصل دعوت همگانی در ابتدای رسالت خود، به شرایط اجتماعی مردم زمان خود و تفاوت‌های متاثر از این شرایط توجه داشتند و بر اساس این موارد در گفت‌وگوهای خود با قومشان نسبت به این تفاضل ها موضع می‌گرفتند.

در فصل نخست این کتاب بعد از تعاریف اصطلاحات مرتبط با طبقات اجتماعی، سیر پیدایش این طبقات بررسی می گردد. در این فصل 3 محور منشأ شکل‌گیری نظام طبقاتی و طبقات اجتماعي، موضع قرآن در به‌رسمیت‌شناختن طبقات اجتماعي و گونه‌شناسى طبقات اجتماعی در قرآن مورد پردازش قرار می‌گیرند.

در فصل دوم با عنوان «رویکرد قرآن نسبت به تفاضل اجتماعی»، در بخش اول ابتدا انواع طبقات اجتماعى نام‌برده‌شده در قرآن مورد اشاره قرار می گیرند و دربخش دوم با عنوان «مواجهه پیامبران با طبقات اجتماعی»، به رفتارشناسی پیامبران الهی‌ مطابق با آیات قرآن اهتمام می‌شود. در بخش سوم همین فصل با عنوان «مقایسه آیات سوره های مکی و مدنی درباره تفاضل اجتماعی»، آیات ناظر به تفاضل اعتقادی-عبادی و آیات ناظر به تفاضل اجتماعی به تفکیک سوره‌های مکی و آیات سوره‌های مدنی مورد توجه قرار می‌گیرند.

در فصل سوم این اثر با عنوان «تفاضل اجتماعی در سیره پیامبر اکرم(ص)» ابتدا در بخش اول، گونه‌شناسی طبقات اجتماعی در مواجهه با پیامبر(ص) در دستور کار قرار گرفته و در بخش دوم به بیان اصول و مبانی سیره نبوی(ص) نسبت به مساله تفاضل اجتماعی در قالب محورهای 5گانه اصلاح مدل نظام قشربندى، مخالفت در برابر تبعيض طبقاتى، برقراری عدالت میان همه طبقات، شایسته‌سالاری و اجرای قانون بدون ملاحظه جایگاه اجتماعی پرداخته می‌شود.

این کتاب در 152 صفحه و با قیمت 65‌هزار تومان از سوی انتشارات سروش وارد بازار نشر شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها