چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۰
کتاب «تیله‌های شیشه‌ای» برشی از تاکیدات مقام معظم رهبری بر مسئله جمعیت

کتاب «تیله‌های شیشه‌ای» برشی از تاکیدات مقام معظم رهبری بر مسئله جمعیت به زودی توسط انتشارات سروش راهی بازار کتاب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روابط‌عمومی انتشارات سروش؛ کتاب «تیله‌های شیشه‌ای» برشی از تاکیدات مقام معظم رهبری بر مسئله جمعیت به زودی توسط انتشارات سروش راهی بازار کتاب می‌شود.

مقام معظم رهبری از سال 1388 بیان دیدگاه‌های جمعیتی را آغاز نموده و درباره لزوم تغییر سیاست‌های جمعیتی صحبت کرده‌اند. ایشان با مشاهده برخی کم‌کاری‌ها و بی‌توجهی به مسئله مهم جمعیت کشور لزوم بازنگری در سیاست‌های تحدید نسل را گوشزد کرده‌اند که در همین راستا انتشارات سروش رمانی با عنوان «تیله‌های شیشه‌ای» نوشته فاطمه شایان پویا را به زودی روانه بازار نشر می کند.

 «تیله‌های شیشه‌ای» برش‌هایی است از سه مقطع زندگی یک دختر دهه هفتادی به نام‌ سارا؛ دختری که می‌خواهد زندگی خود و اطرافیانش را تغییر بدهد. سارا بر خلاف عموم هم سالانش، در یک خانواده پرجمعیت زندگی می‌کند؛ خانواده‌ای که با وجود همه مشکلات، خاطرات شیرینی را کنار همدیگر تجربه می‌کنند. سارا یک قهرمان کاراته است؛ او سعی می‌کند برای موفقیت هرچه بیشتر، به کمک تمام استعدادهایش در زندگی مبارزه کند اما او جایی در حوالی هجده سالگی درگیر اتفاقاتی می شود ...

در قسمتی از کتاب آمده است: خانه بزرگ و قدیمی عزیز دوتا پلاک با درِ بزرگ فلزیِ ورودی برج‌های یاقوت فاصله داشت. سارا با همان لبخند همیشگی‌اش با بچه‌ها خداحافظی کرد و زنگ طوسی‌رنگ را فشار داد. صدای نازک و کش‌دار سمانه از پشت آیفون پرسید: «کیه؟» دلش غنج رفت: «منم آبجی کوچیکه.» وارد که شد، دوباره یاد حرف‌های مبینا افتاد. دستش را روی دیوار آجری کنارش کشید و آرام‌آرام به سمت حوض وسط حیاط رفت. برگ‌های رنگارنگ پاییزی، سطح حوض را پر کرده بود. دستش را پایین برد و آن‌ها را کمی عقب زد، از کنار برگ‌ها، تصویر صورتش را توی آب دید.خم شد و زل زد توی چشم‌هایش... صدای مادر را شنید که سلام می‌کرد. لبخند زد. حس می‌کرد شیرینی توی دهان مادر است؛ آن‌قدر که صدایش گرم و شیرین بود. سرش را از پنجره آشپزخانه بیرون آورده بود... یک‌دفعه صدرا هم بیرون پرید و دوید دنبالش و داد زد: «سلاااام آبجی.» سمانه هم خنده‌کنان توی حیاط دوید. صدرا بدوبدو توپ پلاستیکی راه‌راه سفید و بادمجانی را از کنار درخت انجیرِ گوشه حیاط برداشت و مکث عمیقی کرد. بعد فریاد زد: «اگه راست می‌گی، ضربه چرخشی سوباسا رو بگیر.... هاواللا» و شوت محکمی زد. یک لحظه سکوت شد. چیزی توی هوا پرید. سارا و سمانه توپ را دیدند که آرام از کنارشان عبور کرد. متعجب دوباره سرشان را بالا گرفتند؛ دمپایی صدرا بود که مثل نقطه‌ریزی در آسمان لحظه‌لحظه درشت‌تر شد و ناگهان توی حوض افتاد و قطرات آب بیرون ریخت. چیزی نگذشت که صدای بلند خنده‌شان تمام حیاط را پر کرد.

این رمان جذاب و دغدغه مند با موضوع «مساله جمعیت» نوشته فاطمه شایان پویا می‌باشد و در 208 صفحه طی روزهای آینده وارد بازار نشر می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها