پنجشنبه ۱۷ تیر ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۰
آمازون در برابر کتابخانه‌های عمومی تسلیم شد

بالاخره بعد از مدت‌ها درگیری و چالش بین آمازون و کتابخانه‌های عمومی در آمریکا، غول فروشگاه‌های آنلاین کتاب در جهان برای فروش کتاب الکترونیک به کتابخانه‌ها توافقی با اتحادیه کتابخانه‌های آمریکا امضا کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از نیت‌میل، بالاخره بعد از مدت‌ها درگیری و چالش بین آمازون و کتابخانه‌های عمومی در آمریکا، غول فروشگاه‌های آنلاین کتاب در جهان برای فروش کتاب الکترونیک به کتابخانه‌ها توافقی با اتحادیه کتابخانه‌های آمریکا امضا کرد. طبق این توافق آمازون متعهد شده است که از میان کتاب‌های الکترونیکی منتشرشده نسخه‌هایی نیز به کتابخانه‌ها برای امانت‌دادن به مشتریان اختصاص دهد.
 
اتحادیه کتابخانه‌های آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرده است که تا انتهای تابستان به بخش  بزرگی از آرشیو دیجیتال آمازون دسترسی خواهد داشت و انتظار می‌رود تا پایان سال جاری دسترسی به این آرشیو کامل شود.
 
پیش از این کتابخانه‌های عمومی در ایالات متحده آمریکا در نامه‌ای به مسئولان آمازون خواستار دسترسی به کتاب‌های الکترونیک تولید شده در دستگاه کتابخوان کیندل شده بودند. کتابخانه‌ها می‌گویند شهروندان آمریکایی حق دارند به داستان‌ها و اطلاعات منتشرشده در این منبع عظیم کتاب‌های الکترونیک دسترسی پیدا کنند.
 
سیستم انتشارات آمازون در دستگاه کیندل به نویسندگان خود نشر امکانی فراهم آورده است که بتوانند کتاب‌های خود را بدون واسطه برای مخاطبان این دستگاه کتابخوان منتشر کنند. نویسندگان میلیونی این سرویس انگیزه‌های زیادی از جمله دیده‌شدن در سطح جهانی و ترجمه کتاب‌هایشان به زبان‌های دیگر دارند. 
 
بسیاری از نویسندگان سرویس‌های تولید کتاب الکترونیک آمازون خودشان در انتشارات مختلف قراردادهای متعددی دارند؛ ولی اعتقاد دارند با انتشار آثار خود در سرویس کیندل به‌راحتی توسط مخاطبانی از سراسر جهان مورد ارزیابی قرار می‌گیرند و به نوعی به طور مستقیم وارد بازار کتاب کشورهای دیگر می‌شوند.
 
کتابخانه‌های عمومی آمریکا اعتقاد دارند دسترسی به کتاب‌های الکترونیک منتشرشده در این سرویس باید در دسترس عموم قرار گیرد و این مسئله را حتی در کنگره آمریکا نیز مطرح کرده‌اند.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها