شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۱
قانون واسپاری و امکان رویت آثار ناشران غیرکتابی به‌صورت بین‌المللی فراهم شد

رئیس فراهم‌آوری، آماده‌سازی و کنترل منابع غیرکتابی و پیایندهای کتابخانه ملی گفت: گروه منابع غیر‌کتابی در کتابخانه ملی، منابع غیرکتابی چاپی و الکترونیکی از جمله آثار موسیقی و پایان‌نامه را در بانک کتاب‌شناسی ملی ثبت می‌کند تا پژوهشگران در سطح بین‌المللی بتوانند به این آثار دسترسی پیدا کنند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، به‌نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، الهام حیدری درباره فعالیت گروه منابع غیر‌کتابی کتابخانه ملی عنوان کرد: کتابخانه ملی هر کشوری میراث فرهنگی و ملی آن کشور به شمار می‌آید، بنابراین هر منبعی از‌جمله منابع غیرکتابی که وارد کتابخانه ملی شود در بانک کتاب‌شناسی ملی ثبت و قابل رصدپذیری در سطح بین‌المللی خواهد شد.
 
وی افزود: این گروه بر اساس مصوبه‌های واسپاری جلسه ۴۴۱ مورخ 21 اردیبهشت 1378 و جلسه 120 مورخ 20 خرداد 1391 شورای عالی انقلاب فرهنگی، منابع غیرکتابی ناشران را دریافت و در بانک کتاب‌شناسی ملی ثبت می‌کند تا مشخصات آثار چاپی و الکترونیکی، از‌جمله آثار موسیقایی دسترس‌پذیر شوند.
 
حیدری ادامه داد: کارشناسان گروه منابع غیرکتابی کتابخانه ملی با ناشران و تولیدکنندگان منابع غیرکتابی براساس مصوبه‌های واسپاری تماس و ارتباط می‌گیرند تا آن‌ها را ترغیب ‌کنند که یک نسخه از آثارشان را به کتابخانه ملی و به نوعی به ملت ایران اهدا کنند.
 
وی عنوان کرد: تمامی ناشران و تولیدکنندگان دولتی و خصوصی منابع غیرکتابی، ازجمله ناشران آثار موسیقی و دانشگاه‌ها می‌توانند منابع منتشرشده و تولید شده خود را به‌عنوان میراث فرهنگی کشور به کتابخانه ملی واسپار و ثبت کنند.
 
حیدری ادامه داد: تلاش شده‌است دریافت این منابع به‌ویژه در ایام کنونی آسان و سهل شود. بر همین اساس، دانشجویان، دانشگاه‌ها و سایر ناشران و تولیدکنندگان منابع غیرکتابی می‌توانند از طریق میز خدمت www.nlai.ir/sending-thesis و پست الکترونیکی nonbook-acquisition@nlai.ir منابع خود را ارسال کنند. اعلام وصول این آثار نیز از همان طریق پست الکترونیکی برای آنان ارسال خواهد شد.
 
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه اکثر منابع غیرکتابی به سمت دیجیتال‌سازی سوق پیدا کرده‌است، پدیدآورندگان به راحتی می‌توانند آثار خود را به‌صورت فایل و یا لوح فشرده بر اساس مصوبه واسپاری، به کتابخانه ملی ارسال و در کتابشناسی ملی ثبت کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها