دوشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۴
نخستین جشنواره داستان و قصه‌گویی روستا و عشایر به ایستگاه پایانی رسید

نخستین جشنواره داستان و قصه‌گویی روستا و عشایر که همراه با دریافت 400 اثر از سراسر کشور بود، امروز طی مراسمی در بستر فضای مجازی به پایان رسید.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از ستاد ارتباطات رسانه‌ای(فهما)، آیین اختتامیه نخستین جشنواره داستان و قصه‌گویی روستا و عشایر صبح امروز دوشنبه 12آبان، ضمن برقراری ارتباط زنده تصویری حجت الاسلام و المسلمین «حبیب‌رضا ارزانی» مشاور وزیر و رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور با روستای شمیل در استان هرمزگان که محور و عهده‌دار برگزاری این جشنواره بود برگزار شد. 
 
رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور با بیان اینکه بیش از 400 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد، اظهار کرد: از این میان تعداد 70 اثر در این مرحله برگزیده شد و در ادامه پس از ارزیابی مجدد از سوی هیات داوران متشکل از «مریم سعادت» کارگردان و بازیگر سینما و تلویزیون، «الهام دارابی» رئیس گروه پژوهش و ترویج قصه‌های ایرانی، «محمد لارتی» رئیس اداره هنرهای نمایشی بنیاد شهید؛ تعداد 20 اثر به عنوان آثار برگزیده انتخاب شدند.
 
وی افزود: نخستین جشنواره داستان و قصه‌گویی روستا و عشایر در شش بخش آزاد، کودک و نوجوان، دفاع مقدس، پدربزرگ و مادربزرگ، مسجد روستای ما و خردسال برگزار شد و آثار خوبی به دبیرخانه جشنواره رسید، البته امیدوارم در سال آینده این جشنواره با مرتفع شدن شیوع این ویروس منحوس، در سطح بهتر و وسیع تری برگزار شود.
 
حجت‌الاسلام و المسلمین ارزانی با بیان اینکه بحث قصه گویی از مباحث مهمی است که خداوند در قرآن از آن یاد کرده است، افزود: خداوند می فرماید: «نَحْنُ نَقُصُّ عَلَیْکَ أَحْسَنَ الْقَصَصِ»؛ در قرآن 200  قصه داریم، اهمیت این قصه‌ها به اندازه ای‌ست که برخی معتقدند «احسن القصص» یکی از نام های قرآن کریم است؛ چراکه بسیاری از قصه های پیشینیان و حتی اخبار از آینده در این کاب آمده است و خداوند به پیامبر می فرماید: ما برای تو قصه های مختلفی را بازگو کردیم.
 
رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فهما تصریح کرد: با توجه به آنچه که ذکر شد، اصل بیان قصه و اینکه انسان در چه قالبی قصه ها را بازگو کند اهمیت دارد، اکنون با وجود گذشت چهارده قرن از نزول قرآن، روح و حیات قصه هایی که در این کتاب آسمانی مطرح شده همچنان باقی مانده است و این مهم به دلیل معجزه بودن قرآن است؛ اساسا قالب برقراری ارتباط از معبر قصه یکی از معجزات قرآن است.
 
وی ابراز امیدواری کرد جشنواره داستان و قصه گویی روستا و عشایر در سال‌های آتی علاوه بر سطح ملی در عرصه بین المللی نیز تداوم یابد و قصه‌های ارزشمند تاریخی ایرانی برای سایر ملل بازگو شود و متقابلا قصه‌های آنها نیز بیان و شنیده شوند، چراکه شنیدن عاملی برای تفکر صحیح و متعاقب آن تصمیم بهتر است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها