چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۹
آموزش 10 سرفصل کتابداری به همت ستاد فهما

سعادتی با اشاره به برنامه‌های معاونت فرهنگی هنری ستاد فهما در راستای ترویج فرهنگ مطالعه، خبر از برگزاری دوره آموزش کتابداران کتابخانه‌های مسجد تحت پوشش ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور داد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) «سعید سعادتی» در گفت‌وگو با ستاد ارتباطات رسانه‌ای (فهما)، با اشاره به برنامه های معاونت فرهنگی ستاد هماهنگی کانون های مساجد در عرصه ترویج فرهنگ مطالعه گفت:  با توجه به اینکه کتابداران از ارکان اصلی کتابخانه‌های مساجد هستند، توانمندسازی و بهبود خدمات کتابخانه‌ای و آموزش این قشر تاثیر به سزایی در جامعه به همراه خواهد داشت؛ در این راستا معاونت فرهنگی هنری ستاد فهماآموزش کتابداران کتابخانه‌های مساجد  را در دستور کار خود قرار داده و دوره آموزشی با هدف سطح ارتقای دانش کتابداران طراحی کرده است.
 
معاون فرهنگی هنری ستاد فهما افزود: دوره مذکور از 31 شهریور آغاز و تا 30 بهمن ماه ادامه دارد، این دوره شامل 10 سرفصل رشته کتابداری است که در بستر فضای مجازی برگزار می شود و کسانی که در دوره شرکت کرده و نمره قبولی را در 10 آزمون کسب کنند گواهینامه شرکت در این دوره را دریافت می کنند.
 
وی ادامه داد: جامعه هدف ما تقریبا رقمی بالغ بر هفت هزار کتابخانه مخزن‌دار تحت پوشش ستاد فهما است که یک تا سه کتابدار دارند؛ ضمن اینکه در آموزش های تکمیلی دوره برای کتابداران، موشن گرافی نیز در دستور کار قرار می گیرد.
 
سعادتی افزود: ارتقاء سطح علمی و آموزش هدفمند برای کتابداران کتابخانه‌های مساجد، استانداردسازی ارائه خدمات کتابخانه‌ای در سطح کشور، ایجاد ارتباط موثر بین کتابداران مساجد و ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد، ایجاد بانک اطلاعات کتابداران و شناسایی ظرفیت‌های موجود منابع انسانی در کتابخانه‌های مساجد، ارتقاء جایگاه و سطح و کیفیت کتابخانه‌های مساجد در بین عموم مردم؛ مهمترین اهداف برگزاری این دوره را تشکیل می دهد.
 
معاون فرهنگی هنری ستاد فهما با اشاره به سرفصل‌های آموزشی این دوره تصریح کرد: فهرست نویسی و سازماندهی مواد، اصول و مبانی کتابداری و اطلاع رسانی، ساختمان و تجهیزات کتابخانه، خدمات عمومی در کتابخانه ها، اداره کتابخانه، نرم افزارهای کتابخانه ای، حفاظت و نگهداری مواد، مجموعه سازی، مرجع، آرشیو، عنوان سرفصل های این دوره را تشکیل می دهند.
 
 وی در پایان اظهار کرد: کتابدارانی که پس از پایان دوره آموزشی ، امتیاز لازم را کسب  کنند برایشان گواهینامه آموزشی صادر می شود، ضمن اینکه علاقه مندان برای شرکت در این دوره می توانند به سامانه بچه‌های مسجد مراجعه کنند.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها