پنجشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۲
نویسنده ایرانی در بین نامزدهای نهایی جایزه ادبی دوبلین

نگار جوادی، نویسنده ایرانی-فرانسوی با رمان «از شرق بریده» در میان ده نامزد نهایی جایزه ادبی بین‌المللی دوبلین 2020 جای گرفته است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل ازسایت جایزه دوبلین-آنا برنز، اولگا توکارچوف و تایاری جونز، به ترتیب برندگان جایزه بوکر، نوبل ادبیات و جایزه ادبیات داستانی زنان به همراه نگار جوادی، نویسنده ایرانی- فرانسوی در میان ده نامزد نهایی جایزه ادبی بین‌المللی دوبلین 2020 جای گرفته‌اند.

جایزه 100 هزار یورویی دوبلین که از سوی شورای شهر دوبلین اهدا می‌شود یکی از گران‌ترین و معتبرترین رقابت‌های ادبی جهان است که به اثر یک نویسنده تعلق می‌گیرد.

ده نامزد نهایی جایزه ادبی دوبلین عبارتند از:
«سکوت دخترها» نوشته پت بارکر، نویسنده بریتانیایی
«مرد شیر فروش» نوشته آنا برنز، نویسنده ایرلندی
«از شرق بریده» نوشته نگار جوادی، نویسنده ایرانی –فرانسوی با ترجمه تینا کوور
«واشنگتن سیاه» نوشته اسی ادویگان، نویسنده کانادایی
«یک ازدواج امریکایی» نوشته تایاری جونز، نویسنده امریکایی
«تاریخ خشونت» نوشته ادوراد لوئی، نویسنده فرانسوی با ترجمه لورین استاین
«آن دوست» نوشته سیگرید نونز، نویسنده امریکایی
«آن‌جا آن‌جا» نوشته تامی اورنج، نویسنده امریکایی
همه زندگی‌هایی که هرگز نزیستیم» نوشته آنورادها روی، نویسنده هندی
«گاوآهن خود را روی استخوان‌های مرده بکش» نوشته اولگا توکارچوف، نویسنده نوبلیست لهستانی با ترجمه آنتونیا لوید-جونز

 هازل چو، شهردار دوبلین و حامی مالی جایزه، ضمن تحسین فرصتی که جایزه ادبی دوبلین برای ارتقاء سطح عالی ادبیات جهانی و نیز ترویج آثار ایرلندی در سطح بین‌المللی فراهم می‌کند گفت که برنده نهایی این جایزه روز 22 اکتبر و در ضمن جشنواره بین‌المللی ادبیات دوبلین اعلام خواهد شد.

او در ادامه درباره نامزدهای نهایی جایزه عنوان کرد «نگاه کردن به این فهرست خارق‌العاده مرا درباره جایزه ادبی امسال بسیار به وجد می‌آورد. این‌که شورای شهر دوبلین تمام تلاش خود را برای حمایت از هنر در این دوران دشوار و پرتنش می‌کند از هر زمان دیگری از اهمیت بیشتری برخوردار است و جایزه ادبی دوبلین یک تشویق بزرگ برای نویسندگان است.»

لازم به ذکر است که فهرست بلند این جایزه از سوی کتابدارهای سراسر دنیا معرفی می‌شود که امسال ۱۵۶ کتاب از ۱۱۹ شهر و ۴۰ کشور سراسر جهان در فهرست بلند این جایزه قرار گرفتند و کتاب «آن‌جا آن‌جا» نوشته تامی اورنج که توسط ۱۳ کتابخانه از کانادا، یونان، ایرلند و آمریکا انتخاب شده‌ بیشترین نامزدی را از میان کتابداران سراسر جهان دریافت کرده است.

جایزه بین‌المللی ادبی دوبلین به ابتکار شورای شهر دوبلین راه‌اندازی شده است تا بر اهمیت کتاب، کتابخانه، ترجمه و نویسندگی تاکید کند.

سال گذشته جایزه ادبی دوبلین 2019 به امیلی راسکویچ، نویسنده امریکایی برای اثر «آیداهو» تعلق گرفت.
 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها