دوشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۶
نامزدهای اولیه جایزه والتر اسکات 2020 اعلام شد

فهرست اولیه جایزه والتر اسکات سال 2019 اعلام شد. جایزه‌ای که آثار داستانی تاریخی را بررسی می‌کند و جایزه‌ای 25 هزار پوندی به برنده اهدا می‌کند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از اسکاتیش فیلد، نامزدهای اولیه جایزه داستان‌های تاریخی والتر اسکات اعلام شد. جایزه والتر اسکات که در سال 2020 وارد یازدهمین سال فعالیتش شد دوازده کتاب را به عنوان فهرست اولیه معرفی کرد تا برای به دست آوردن جایزه 25 هزار پوندی با هم به رقابت بپردازند.
 
در میان نامزدهای اولیه نام بنجامین مایرز به چشم می‌خورد که در سال 2018 با کتاب «چوبه دار» موفق به دریافت جایزه والتر اسکات شده بود. «چطور ناپدید شدیم» نوشته جینگ-جینگ لی نیز در میان نامزدهای فهرست اولیه جایزه داستانی زنان بریتانیا در سال جاری قرار دارد.
 
فهرست اولیه جایزه والتر اسکات 2020 به شرح زیر است:
«سرزمین باریک» نوشته کریستین هیکی
«پاریسی‌ها» نوشته ایزابلا هَمِد
«چطور ناپدید شدیم» نوشته جینگ-جینگ لی
«به کالیس، در زمان عادی» نوشته جیمز میک
«منظر دریا» نوشته بنجامین مایرز
«تجربه وارلو» نوشته آلیکس نیتان
«نمایش سایه» نوشته جوزف اُکانر
«رهاشده» نوشته تیم پِرز
«گناه غفلت» نوشته مارگاریت پولند
«روزی روزگاری یک رودخانه» نوشته دیان سترفیلد
«این شادی است» نوشته نیال ویلیامز
«بازی پنهان شدن» نوشته نائومی ویدز

 
علاوه بر این رئیس هیئت داوران جایزه والتر اسکات پس از ده سال تغییر کرد. آلیستر موفات، رئیس پیشین هیئت داوران جایزه والتر اسکات جای خود را به کیتی گرانت دارد که از سال 2017 از اعضای هیئت داوران است.
 
گرانت پس از معرفی به عنوان رئیس هیئت داوران گفت: «باعث افتخار من است که رئیس هیئت داوران جایزه والتر اسکات شوم. البته چالش بزرگی برای من است. جلسات هیئت داوران مانند گروه کتابخوانی جالبی است. همه اعضا از ارزش و تأثیرگذاری این جایزه آگاه هستند. آثار خوبی در فهرست اولیه داریم و انتخاب نامزدهای فهرست نهایی کار دشواری است اما با قدرت این وظیفه خطیر را به سرانجام می‌رسانیم.»
 
هیئت داوران جایزه والتر اسکات در سال 2019 شامل کیتی گرانت، الیزابت باکلوچ، جیمز هالووی، الیزابت لایرد، جیمز نوتی، و کرستی وارک است.
 
جایزه سر والتر اسکات اولین بار در سال 2010 و برای بزرگذاشت سر والتر اسکات، شاعر و داستان‌نویس انگلیسی برگزار شد. ارزش مالی این جایزه بسیار زیاد است و در میان پنج جایزه گران بریتانیا قرار دارد و آثاری که سال گذشته در بریتانیا، ایرلند و کشوهای مشترک‌المنافع منتشر شده‌اند اجازه دارند در این رقابت شرکت کنند.

برنده جایزه والتر اسکاتِ 2020 در تاریخ دوازدهم ژوئن در اسکاتلند اعلام می‌شود. برنده 25 هزار پوند و هر کدام از نامزدهای حاضر در فهرست نهایی هزار پوند به عنوان جایزه دریافت می‌کنند. سال گذشته «برداشت طولانی» نوشته رابرت رابرتسون، شاعر اسکاتلندی به عنوان برنده معرفی شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها