شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۷
بیانیه گام دوم سندی تاثیرگذار بر تمامی شئونات زندگی مردم ایران است

«ممصطفی حامدی‌فر» پژوهشگر قزوینی و از گردآورندگان کتاب «بیانیه گام دوم انقلاب؛ سبک زندگی و علم و پژوهش از منظر بیانات رهبر انقلاب»، این بیانیه را سندی مهم و تاثیرگذار بر تمامی شئونات زندگی مردم ایران دانست

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در قزوین، بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی نقطه عطفی در تاریخ ایران و حرکت انقلاب شکوهمند اسلامی است تا با گذشت 40 سال از پیروزی انفلاب، رئوس و سرفصل‌های مهم و موثر در تحول کشور یک بار دیگر و با در نظر گرفتن شرایط و مقتضیات روز جهان، بیان شود.

کتاب «بیانیه گام دوم انقلاب؛ سبک زندگی و علم و پژوهش از منظر بیانات رهبر انقلاب»، در ۱۰۰ صفحه و قطع رقعی چاپ شده است. در فصل اول این کتاب، متن بیانیه گام دوم انقلاب آمده است. فصل دوم هم دو بخش دارد؛ بخش اول در مورد سبک زندگی و بخش دوم در مورد علم و پژوهش.

این کتاب با شمارگان ۵۰۰۰ نسخه توسط انتشارات مهرگان دانش و با کوشش مصطفی حامدی‌فر و بیتا صادقیان به زیور طبع آراسته شده است. به بهانه انتشار این کتاب، با مصطفی حامدی‌فر یکی از گردآورندگان کتاب، به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه از نظر مخاطبان می‌گذرد.

جمع آوری مطالب کتاب با چه هدفی صورت گرفت؟

در بیانیه گام دوم انقلاب که در ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ توسط رهبر انقلاب، اعلام و ابلاغ شد، ۷ توصیه وجود دارد. «سبک زندگی» و «علم و پژوهش» دو مورد از این توصیه‌ها هستند. این دو نکته همواره مورد توجه رهبری بوده‌اند. درواقع آینده کشورمان نیز در گرو تبیین دقیق و صحیح این موارد است. این کتاب با هدف تعریف مفهوم «سبک زندگی» و «علم و پژوهش» و سپس بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات رهبری در مورد آن‌ها در سه دهه گذشته است تا مصادیق دقیق و درست آنها را روشن‌تر بیان کند.

برای چاپ این کتاب چقدر زمان صرف کردید؟

من از سال‌های پیش این موارد را دنبال می‌کردم. به‌خصوص در مورد سبک زندگی، به‌علت اهمیت کاربردی بالایی که این موضوع در زندگی روزمره همه ما دارد، خیلی دوست داشتیم که بتوانیم معنی و مصادیق آن را به معنای واقعی متوجه شویم و نیز آن را برای دیگران توضیح دهیم. از همان زمانی که بیانیه گام دوم ابلاغ شد به فکر چاپ این کتاب بودیم و کار را شروع کردیم. ابتدا بیانات مقام معظم رهبری درباره سبک زندگی و علم و پژوهش را جستجو و تفکیک کردیم و آنها را به‌ترتیب زمانی از گذشته تاکنون مرتب کردیم. تا اینکه در شهریور سال ۹۸ مجموعه بیانات ایشان در قالب کتاب به چاپ رسید.

این کتاب به چه موضوعات مهمی می‌پردازد؟

مصادیقی مانند ایثار، پرهیز از اشرافی‌گری، خدمت‌گزاری، کار و تلاش و گسترش فرهنگ کار، مبارزه با هوای نفس و... که مختص و مقتضای جامعه کشورمان است و با سبک زندگی غربی فرق دارد، از نکات مهم این کتاب است. کاربردی بودن علم و مفید بودن آن از نکات مهم و کلیدی در علم و پژوهش است که در این کتاب به آن‌ها پرداخته شده است.

آیا این کتاب به مخاطب خاصی اشاره دارد؟

این کتاب و مطالب آن به‌گونه‌ای است که همه مخاطبان بتوانند از آن استفاده کنند. درحقیقت صحبت‌های رهبری به‌گونه‌ای است که همه اقشار بیانات ایشان را متوجه می‌شوند. بخش قابل توجهی از متن کتاب عینا صحبت‌ها و بیانات رهبری است لذا ان‌شاءالله مورد استفاده همه مخاطبان قرار بگیرد. البته این کتاب قطعا نواقص و ایراداتی هم دارد که به ضعف ما گردآوردندگان برمی‌گردد. از مخاطبان عزیز تقاضا دارم که اشکالات کتاب را به ما گوشزد کنند تا بتوانیم در چاپ‌های بعدی نواقص آن را برطرف کنیم.

از دیدگاه شما با اجرای کامل نکاتی که در بیانیه گام دوم انقلاب مطرح شده است جامعه ایرانی با چه تحولاتی روبه‌رو خواهد شد؟

بیانیه گام دوم قطعا سندی مهم و تاثیرگذار بر تمامی شئونات زندگی مردم ایران است. برای تبیین مفاد آن حتما نیاز به کار کارشناسی و شاید تدوین چند کتاب باشد. به‌همین علت برای اثر بخشی بیشتر ابتدا باید تمامی موارد مطرح شده در بیانیه گام دوم انقلاب به‌طور کاملا کاربردی و عملیاتی اجرا شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها