پنجشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۵
آیت‌الله محقق داماد مرجع تحقیق بود

رییس‌جمهوری درپیامی به آیین بزرگداشت مرحوم آیت‌الله سیدمحمد محقق داماد در قم، تاکید کرد: آیت‌الله محقق داماد گرچه مرجع تقلید نبود بلکه مرجع تحقیق بود و کرسی تدریس‌اش ملجاء شاگردان زرشناس حوزه علمیه قم بود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: در این پیام که امروز پنجشنبه توسط حسین سیمایی صراف دبیر هیات دولت قرائت شد، آمده‌ است: 

«سخن گفتن از مقام شامخ استاد بزرگ فقاهت مرحوم آیت الله العظمی سید محمد محقق داماد، برای من که شاگرد و دلبسته آن استاد بزرگوار بوده‌ام، مایه افتخار و یادآور بهترین دوران زندگی و دانش پژوهی‌ام درحوزه علمیه قم است.

حوزه علمیه قم که امروز پایگاه ستورگ علم و فقاهت و تحقیقات اسلامی گشته است درتکمیل و تکامل خود وامدار آیت الله موسس مرحوم آیت الله حایزی یزدی و استادان برجسته ای چون آیت الله العظمی بروجرودی و آیت الله العظمی محقق داماد است.

به حق عنوان آموزگار فقاهت برازنده آن استاد برجسته است که فقیه‌پروری، تمرکز بر تدریس و موشکافی بر آیات قرآن کریم و روایات اهل بیت(ع) از ویژگی های اخلاقی و علمی او بود.آیت الله داماد گرچه مرجع تقلید نبود بلکه مرجع تحقیق بود و کرسی تدریس‌اش ملجا شاگردان زرشناس حوزه علمیه قم بود.

رویکرد عقل‌گرا به اصول، توجه به جنبه مقدمی علم اصول برخلف دیدگاهی که اصول را موضوعیت می بخشید از جمله مبانی تاثیرگذار استاد فرزانه ما بود. روش ویژه در تدریس فقه که بیش از حد مرسوم مباحث را گسترده و همه احتمال‌ها را تبیین و حتی آرای دیگر مذاهب را مطرح و سپس به خوبی جمع بندی و با دقت بالا نظر مختار را تثبیت می‌نمود، به حق مجتهد پرور بود.

اگر چه مرحوم داماد دست به تالیف نبرد ولی شاگردان بزرگی پرورش داد که امروز ستارگان آسمان مرجعیت شیعه هستند وتقریرات بزرگ ایشان که در این همایش از برخی از آنها رونمایی می‌شود، آثار علمی این بزرگوار هستند. عمر پر برکت آن استاد متاسفانه کوتاه بود اما خوشبختانه درخدمات شاگردان برجسته ایشان که برخی از انها امروز سکاندار مرجعت هستند و ۲ فرزند برومندش که حق حافظان و وارثان شایسته پدر و چهره‌های روشنگر حوزه و دانشگاه می‌باشند، حیات و تداوم یافته‌است.

از درگاه حضرت احدیت برای آن استاد فقاهت و مدرس یگانه علو درجات و برای حوزه های علمیه مزید توفیق در تبیین معارف وحی و تبیین محاسن کلام نور خاندان عصمت و کمک به تحقق آرمان های بزرگ اسلامی تحت عنایات ویژه حضرت ولی عصر(عج) را مسالت دارم.»

یادآوری می‌شود، آیت­‌الله سید محمد موسوی محقق­ احمدآبادی معروف به «محقق داماد»، در سال ۱۳۲۵ قمری برابر ۱۲۸۶ شمسی، در روستای احمدآباد از توابع اردکان یزد متولد شد. این عالم فرزانه و فقیه دانش پرور، در تاریخ دوم ذی‌الحجه ۱۳۸۸ قمری برابر با اول اسفند ۱۳۴۷ خورشیدی درگذشت و در حرم مطهر حضرت معصومه به خاک سپرده شد.

از تألیف های مرحوم داماد چند اثر باقی مانده که مهم‌ترین و عمده‌ترین آنها حواشی بر کتاب العروه الوثقی اثر ارزشمند فقهی آیت‌الله طباطبایی است، که به قلم خود آن مرحوم نوشته شده‌است، برخی از دروس او را شاگردانش تقریر کرده و به رشته تحریر درآورده‌اند که برخی از این تقریرات به زیور طبع آراسته شده‌ است.

در این آیین که با حضور حضرات آیات ناصر مکارم شیرازی و سبحانی از مراجع تقلید، آیات سید محمدجواد علوی بروجردی از اساتید برجسته حوزه علمیه قم، علیرضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه، سیدمحمد سعیدی تولیت حرم مطهر حضرت معصومه (س) و تنی چند از علما و فضای برجسته حوزه علمیه و همچنین علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در محل پژوهشکده علوم و معارف قرآنی علامه طباطبایی قم ترتیب یافت، بخش‌هایی از دیدار دست‌اندرکاران این همایش با رهبر معظم انقلاب اسلامی پخش شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها