سه‌شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۰
نظریه‌های کلاسیک شناختی ـ تحولی در رشد اخلاقی به روایت کتاب

کتاب «نظریه‌های کلاسیک شناختی ـ تحولی در رشد اخلاقی» به همت پژوهشکده اخلاق و معنویت منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به همت پژوهشکده اخلاق و معنویت، کتاب «نظریه‌های کلاسیک شناختی ـ تحولی در رشد اخلاقی»، تالیف حجج‌ اسلام حسین دیبا،  حسن بوسلیکی و حسین مرادی، به تازگی توسط پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.

این کتاب، در سه فصل، به نظریه‌های کلاسیک شناختی ـ تحولی در رشد اخلاقی می‌پردازد؛ در فصل نخست، حجت‌الاسلام والمسلمین حسین دیبا، پس از مرور کارکردهای مباحث رشد اخلاقی، به طیف‌شناسی نظریه‌های رشد اخلاقی و زمینه این طیف‌بندی پرداخته و نیز مروری بر زمینه‌های درونی و بیرونی رشد اخلاقی دارد.

در فصل دوم، حسن بوسلیکی، پس از ارائه تعریفی از مفاهیم اساسی دیدگاه پیاژه در رشد اخلاقی و نیز ارائه کلیاتی از نظریه رشد شناخت منطقی وی، به افرادی اشاره کرده که پیاژه برای تدوین نظریه‌اش از ایشان تأثیر پذیرفته است. آنگاه مبانی نظری دیدگاه او را بیان کرده و در ادامه، با اشاره‌ای به روش کار پیاژه، نظریه وی را در زمینه رشد اخلاقی (رشد قضاوت اخلاقی) ارائه کرده است.

حسین مرادی نیز در فصل سوم، پس از ارائه تصویری از ارتباط کار کِلبرگ با یافته‌های پیاژه، به روش کار وی (طراحی معماهای اخلاقی) اشاره کرده و سپس مراحل شش‌گانه رشد اخلاقی (استدلال اخلاقی) از منظر کلبرگ را معرفی کرده است. نگارنده همچنین در این بخش، به مباحثی همچون: ویژگی‌های مرحله‌ای‌بودن دیدگاه کلبرگ،  مراحل و زمینه‌های رشد اخلاقی (رشد شناخت منطقی و اتخاذ نقش)، آخرین تغییرات نظام کلبرگی (مبتنی بر تغییر نظام نمره‌گذاری مصاحبه‌ها) و ارزیابی دیدگاه کلبرگ در سه محورِ مبانی، روش و محتوای نظریه پرداخته است.

کتاب  نظریه‌های کلاسیک شناختی ـ‌ تحولی در رشد اخلاقی، بیست‌وهشتمین عنوان از آثار مکتوب پژوهشکده اخلاق و معنویت و ششمین کتاب از آثار گروه تربیتِ این پژوهشکده است که در 488 صفحه و با قطع رقعی چاپ شده و در دسترس علاقه مندان به موضوعات تربیتی قرار دارد.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها