شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۳
نگاهی علمی به مربی‌گری و تمرینات مدرن فوتبال دنیا

کتاب «فوتبال از دریچه علم»، با تبیین اصول مربی‌گری، ویژگی‌های مربیان موفق، علم مدرن فوتبال روز دنیا و تمرینات تخصصی، به مربیان تازه‌کار و باتجربه کمک می‌کند تا فلسفه و اهداف حرفه خود را مشخص کنند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، کتاب «فوتبال از دریچه علم» تألیف علی فهیمی‌نژاد در پنج فصل، ضمن پرداختن به موضوع توسعه فلسفه مربیگری در فوتبال و علم تمرین در فوتبال،‌ به‌عنوان نمونه‌ای موفق تمرینات انفرادی در فوتبال هلند را تشریح می‌کند. این تمرینات تخصصی با کمترین امکانات طراحی شده و تمامی اصول آماده‌سازی جسمانی، تکنیکی و تاکتیکی را در قالب کارهای با توپ به نمایش می‌گذارد.
 
کتاب‌ها، منابع بزرگی برای یادگیری هستند
مولف در صفحات نخستین کتابش درباره یافتن ایده‌های جدید در کتاب‌های مرتبط با فوتبال، نوشته است: «زمانی که به تازگی کار آموزش به مربیان فوتبال را در مراکز آموزشی شروع کرده بودم،‌ اغلب اوقات مربیان از من می‌خواستند که جایی را به آن‌ها نشان بدهم که بتوانند دانش بیشتری را در این‌باره کسب نمایند. در پاسخ به درخواست‌شان خواستم که بدون توجه در جواب بگویم که از کتابخانه محل زندگی‌شان دیدن کنند که یکی از مربیان به من گفت که او این کار را انجام داده، ولی مطلبی در مورد مربی‌گری فوتبال نیافته است. من نیز کنجکاو شدم و از چند کتابخانه دیدن کردم. او درست می‌گفت، در آن‌جا مطلب و منبعی وجود نداشت. بدون معطلی دو کتاب نوشتم: «راهنمای مربیان فوتبال» و «دروازه‌بان». از زمانی که دو کتاب اولم را نوشته‌ام،‌ کتاب‌های زیادی راجع به ورزش محبوب‌مان منتشر شده است. بعضی کتاب‌ها از کتاب‌های دیگر بهترند، اما هرگز کتابی درباره فوتبال ندیده‌ام که ایده‌های جدیدی به من نداده باشد. من معتقدم که «کتاب‌ها، منابع بزرگی برای یادگیری هستند.»


آسیب‌های رایج فوتبالی در اندام تحتانی
یکی از موضوعاتی که همواره در ورزش‌های مختلف مورد توجه بوده، بحث آسیب‌های ورزشی است. در صفحه 126 کتاب در این‌باره می‌خوانیم: «آسیب زانو در فوتبال و ورزش‌های تماسی، بسیار رایج است. تقریبا تمام ساختمان‌های زانو می‌توانند صدمه ببینند که در هر مورد تست‌های تشخیصی و اقدامات لازم تشخیصی و درمانی توسط پزشک معالج صورت می‌گیرد. آسیب لیگامان داخلی زانو، بسیار شایع است. در این حالت حساسیت موضعی در تمام طول لیگامانی و در انتهای رانی و ساقی آن وجود دارد. در صدمات زانو در ورزشکاران نوجوان، بررسی رادیولوژیک برای اطمینان از عدم آسیب صفحه رشد، ضروری است. در تکمیل اقدامات درمانی و برای بازگرداندن مصدوم به ورزش، توان‌بخشی نیز صورت می‌گیرد. دررفتگی زانو یک آسیب نادر است. مصدوم باید در عین محافظت از اندام آسیب‌دیده، سریعا از زمین خارج شود. ساق پا نباید در وضعیت آویزان قرار گیرد. جااندازی باید در اولین فرصت صورت گیرد. در اثر افتادن روی شانه یا اصابت دو بازیکن، اگر در وضعیتی که بازو در کنار بدن است، نیرویی به نوک شانه وارد شود، جداشدگی یا کشیدگی مفصل شانه رخ می‌دهد. آسیب از کشیدگی لیگامانی تا پارگی کامل آن متغیر است. حساسیت موضعی روی شانه وجود دارد.

 

صدمات قوزک پا در فوتبال شایع است. علت عمده آن، پیچش پا و خم شدن پا است که بر ساختارهای لیگامانی پا صدمه می‌زند. شرح‌حال برای تعیین مکانیسم آسیب و کمک به تشخیص مهم است. درد در محل قوزک داخلی یا قوزک خارجی برحسب جهت گردش پا در هنگام آسیب وجود دارد. تورم و حساسیت موضعی نیز دیده می‌شود. در 24 تا 48 ساعت اول درمان: استراحت، تحمل وزن در حد توان، استفاده از یخ 20 دقیقه یا کم‌تر، چهار بار در روز بانداژ یا آتل هوا، بالا نگه داشتن عضو مصدوم جهت کنترل ورم و سپس توان‌بخشی و آماده‌سازی برای بازگشت به ورزش صورت می‌گیرد.»
 
نخستین چاپ کتاب «فوتبال از دریچه علم» در 289 صفحه با شمارگان یک‌هزار نسخه به بهای 34 هزار و 900 تومان از سوی سازمان چاپ و انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی به بازار نشر عرضه شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها