چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۶
کُندی اینترنت، پاییزه کتاب در اصفهان را مختل کرد

اجرای طرح پاییزه کتاب در اصفهان، به‌دلیل مسائل به‌وجود آمده در روزهای اخیر و کندی اینترنت با رخوت در حال اجراست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در اصفهان، پاییز برای کتاب‌خوان‌های حرفه‌ای فصلی مهم محسوب می‌شود؛ فصلی که در آن شاهد برگزاری نمایشگاه‌های کتاب استانی هستیم و هفته کتاب نیز نشاطی بیش از گذشته به آن می‌بخشد.

آمارها از اجرای طرح پاییزه کتاب تا روز ششم نشان می‌دهد که استان خراسان رضوی با 20 هزار و  12 جلد کتاب، پرفروش‌ترین استان بر اساس تعداد کتاب است؛ هرچند استان تهران با بیش از 7 میلیارد تومان، استان پیشتاز از لحاظ رقم فروش است و اصفهان با فروش نزدیک به 3 میلیارد و 500 میلیون تومان از لحاظ رقم فروش در جایگاه سوم قرار دارد.

بر اساس آمار به‌دست آمده تا روز سه‌شنبه 28 آبان‌ماه پرفروش‌ترین کتاب‌فروشی‌ها بر اساس تعداد کتاب‌های فروخته شده عبارت‌اند از کتاب رشد اهواز، پردیس کتاب مشهد، کتاب فرازمند رشت و دنیای کتاب قم و برعکسِ سال‌های قبل، نام هیچ یک از کتابفروشی‌های اصفهان در میان پرفروش‌های پائیزه کتاب به چشم نمی‌خوررد.

کندی اینترنت طرح پاییزه را دچار رخوت کرد
مدیر کتابفروشی وحدت اصفهان در رابطه با علت آمار پایین فروش طرح پاییزه 98 در اصفهان، به خبرنگار ایبنا گفت:استقبال از کتابفروشی وحدت مانند هر سال در روزهای نخست از طرح پاییزه کتاب، بسیار خوب بود اما به دلیل مشکلاتی پیش‌بینی نشده مانند کندی اینترنت و تعطیلی چندروزه، با یک رخوت در فروش کتاب روبه‌رو شدیم.

حسین سلطانی در ادامه افزود: سرعت اینترنت به‌شدت پائین آمده است و به‌سختی می‌توانیم شماره ملی خریداران کتاب را وارد سیستم کنیم وگرنه فروش خوبی در روزهای اول طرح داشته‌ایم.

وی در رابطه با بیشترین زمینه فروش کتاب هم یادآور شد: بیشترین آمار فروش ما در کتاب‌های تاریخ و فلسفه بود. مشتریان همیشگی کتابفروشی ما این بار هم (در زمان اجرای طرح پائیزه کتاب) همراه ما بودند و امیدوارم با تمدید چندروزه طرح و برطرف شدن کُندی اینترنت، مشکل وارد کردن شماره‌های ملی را برطرف کنبم.

فعلاً شماره ملی متقاضیان کتاب را روی کاغذ یادداشت کرده‌ایم!
مدیر کتابفروشی دهکده کتاب نیز به خبرنگار ایبنا گفت: متاسفانه فروش ما در طرح پائیزه بسیار پایین بوده است و درواقع نمی‌توانیم فروش رسمی داشته باشیم. درحال حاضر باید شماره‌های ملی متقاضیان کتاب را به‌صورت دستی وارد کنیم تا به‌محض برقراری اتصال به اینترنت، کدها را وارد کنیم که البته باید اذعان کنم با این حساب اگر کسی در جای دیگری کتاب خریداری کرده باشد، به مشکل برمی‌خوریم و هزینه کتاب را باید از جیب بدهیم.

حمید فرقدانی در ادامه افزود: کتاب‌های عمومی مانند طول سال در دهکده کتاب بیشترین فروش را در طرح پاییزه داشته‌اند که از متولیان درخواست می‌کنیم با تمدید طرح تا زمان برطرف شدن مشکل اینترنت کتابفروشی‌ها را در ادامه طرح یاری کنند.

با مریم معصومی، دانشجوی رشته هنر نیز که برای بهره‌مندی از تخفیف طرح پائیزه کتاب به چند کتابفروشی سطح شهر اصفهان رفته بود، به ما گفت: امروز به چند کتابفروشی بزرگ و مهم اصفهان سر زدم که کتاب‌های تخصصی مورد نیاز خودم را در تخفیف پاییزه تهیه کنم اما به دلیل قطعی اینترنت و وارد نشدن کدملی‌ها کتابفروشی‌ها اعتماد نمی‌کنند که به صورت دستی کد ملی وارد کنند. از این رو، فکر نمی‌کنم بتوانم از این طرح برای خرید کتاب استفاده کنم.

مشاهدات میدانی خبرنگار ایبنا از کتابفروشی‌های مشارکت کننده در طرح پائیزه کتاب در اصفهان و وضعیت اجرای این طرح در آنها، نشان می‌دهد که با وضعیت فعلی و سرگردانی کتابفروشی‌ها در وارد کردن کد ملی و کندی اینترنت، شاید تنها تمدید طرح پاییزه کتاب باشد که بتواند کمکی به تسهیل در اجرای آن بکند؛ درغیر‌این‌صورت به نظر می‌رسد پاییزه کتاب در شهر اصفهان، با مانعی جدی در اجرا روبه‌رو شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها