سه‌شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۸
جشن هفته کتاب در کهگیلویه وبویراحمد با اجرای ۳۵۰ برنامه فرهنگی و ترویجی

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: در هفته کتاب ۳۵۰ برنامه متنوع فرهنگی و ترویجی در سطح استان اجرا خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در کهگیلویه و بویراحمد، یاسر رحیمیان در نشستی خبری به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی، با اشاره به شعار هفته کتاب امسال «حال خوش خواندن»، گفت: در این هفته ۳۵۰ برنامه متنوع فرهنگی و ترویجی در استان برگزار خواهد شد.

وی افزود: غبارروبی و عطرافشانی گلزار شهدا، دیدار با نماینده ولی‌فقیه در کهگیلویه و بویراحمد و ائمه جمعه در شهرستان‌ها، دیدار با خانواده شهدای مدافع حرم، تقدیر از مقام کتابداران استان، برگزاری مسابقات فرهنگی، عضویت رایگان در کتابخانه‌های عمومی از ۲۵ آبان، جلسات نقد و بررسی کتاب و ….. از جمله این برنامه‌ها است.

رحیمیان در ادامه روزشمار هفته کتاب را به شرح ذیل، تشریح کرد هر یک از روزهای این هفته با عنوان خاصی نامگذاری شده است، گفت: ۲۴ آبان روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، ۲۵ آبان روز کتاب، ترویج کتابخوانی، ۲۶ آبان روز مدرسه کتاب محور، دانش‌آموز کتابخوان، ۲۷ آبان روز کودک، کتاب آینده، ۲۸ آبان روز کتاب مبنای تمدن، ۲۹ آبان روز کتاب، رسانه و فضای مجازی، و ۳۰ آبان روز کتابفروشی، پاتوق فرهنگی، نامگذاری شده است.

وی بیان کرد: ۳۴ باب کتابخانه شهری و ۳۰ باب کتابخانه روستایی در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد و در طول سال برنامه‌های مختلف فرهنگی به ویژه هفته کتاب و کتابخوانی از سوی این نهاد اجرا می‌شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه به ازای هر ۲۵ هزار نفر باید یک کتابخانه وجود داشته باشد، تصریح کرد: در استان کهگیلویه و بویراحمد به ازای هر ۲۵ هزار نفر ۲.۲ کتابخانه داریم.

رحیمیان یادآور شد: ۵۷۰ هزار جلد کتاب در کتابخانه‌های استان وجود دارد که به ازای هر نفر ۸۰ نسخه است.

وی افزود: ۴۷ هزار و ۱۱۰ نفر عضو کتابخانه‌های کهگیلویه و بویراحمد هستند که به ازای هر ۱۰۰ نفر نسبت به جمعیت ۶.۶ عضو هستند.

وی بیان کرد: زیربنای کتابخانه‌های عمومی استان ۲۰ هزارو ۲۸۹ مترمربع است که به ازای هر ۱۰۰ نفر ۲.۸ متر مربع فضای مطالعه وجود دارد.

وی گفت: ۷ پروژه کتابخانه ای در استان کهگیلویه و بویراحمد داریم که پنج مورد فعال و ۴ مورد نیز ۹۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارند.

رحیمیان تصریح کرد: کتابخانه فرهنگ و برکت دهدشت تا پایان سال جاری تحویل موقت می‌شود و به فضای مطالعه ای این شهر افزوده خواهد شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: کتابخانه محله رادک در گچساران با ۲۸۰ مترمربع زیربنا و پیشرفت ۹۴ درصدی تا پایان سال جاری تکمیل و به بهره برداری می‌رسد.

وی بیان کرد: دو کتابخانه در شهرستان بویراحمد یکی در مادوان با پیشرفت فیزیکی ۹۴ درصد و یک کتابخانه روستایی در روستای علی‌آباد با پیشرفت ۹۸ درصد نیز در حال تکمیل و بهره‌برداری هستند.

رحیمیان گفت: برای پروژهای کتابخوانی شهرستان بهمئی و چرام نیز هر کدام یک میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که امیدواریم این میزان اعتبار اختصاص یابد.

وی افزود: بر اساس قانون نیم درصد درامد کل شهرداری‌ها باید در اختیار کتابخانه‌های عمومی قرار گیرد و با وجود اینکه ۱۷ شهرداری در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد، اما برخی از آنها این قانون را نادیده می‌گیرند و مبلغ مورد نظر را پرداخت نمی‌کنند.

وی اظهار کرد: در سال جاری شهرداری‌های یاسوج، چیتاب، مادوان، گراب، سی‌سخت و پاتاوه، سهم نیم‌درصدی خود به کتابخانه‌های عمومی کهگیلویه و بویراحمد را پرداخت نکرده‌اند، ولی شهرداری‌های چرام، گچساران، باشت، دهدشت، لیکک، سوق و سرفاریاب سهم خود را واریز کرده‌اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها