یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۶
​برپایی نمایشگاهی درباره خیام در فرانسه

کتابخانه عمومی مطالعات و میراث واقع در شهر تولوز فرانسه آثاری مربوط به رباعیات خیام، شاعر و فیلسوف ایرانی را در معرض نمایش گذاشته است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از تارنمای کولتور31- این نمایشگاه که عنوان «زیبایی در چشم‌» را بر خود دارد با نظارت منیژه نوری، رئیس انجمن آریانا، نگاه‌های پارسی و اودری بونیو، سرپرست میراث مکتوب در کتابخانه عمومی مطالعات و میراث واقع در شهر تولوز فرانسه در حال برگزاری است.

در این نمایشگاه علاوه بر نمایش نسخه‌هایی از رباعیات خیام به زبان فارسی و فرانسوی، تابلوهای مینیاتور‌ آثار حسین بهزاد، نقاش ایرانی(1943) و تصویرگری‌های ادموند دولاک، تصویرگر فرانسوی(1901) که با الهام از رباعیات خیام خلق شده در معرض دید عموم بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

 این نمایشگاه که از اوایل ماه اکتبر آغاز به کار کرده، تاکنون با استقبال بسیار خوبی از سوی فرانسوی‌ها روبه‌رو شده و تا 16 ماه جاری پذیرای بازدیدکنندگان از سراسر جهان خواهد بود.
 
 خیام فیلسوف شاعر، ریاضی‌دان و ستاره‌شناش ایرانی است که در قرن پنجم و ششم هجری می‌زیست. رباعیات خیام به بیشتر زبان‌های دنیا ترجمه شده که اولین ترجمه از آن فیتزجرالد به زبان انگلیسی است که خیام را به غربیان شناساند و مایه شهرت بیشتر وی در مغرب‌زمین شد.


اثر حسین بهزاد 


اثر ادموند دولاک
 
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها