شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۲
انتشار کتاب عکس‌های سینمای ایران به جای برگزاری نمایشگاه

علی نیک‌رفتار اظهار کرد: به نظرم برگزاری نمایشگاه عکس کار بیهوده‌ای آمد و باید کاری کنیم تا عکس‌هایی که برای مسابقه و جشن ارسال می‌شود ماندگار شوند. از این رو تصمیم گرفتیم عکس‌ها را به صورت مجموعه عکس در قالب کتاب منتشر کنیم.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) حدود دو قرن از پیشینه عکاسی می‌گذرد؛ این حرفه به عنوان یک پدیده علمی شکل گرفت، در قالب صنعت ادامه پیدا کرد، به عنوان هنر تثبیت شد و از سال‌ها پیش، به عنوان ابزاری برای جذب مخاطب از آن استفاده می‌کردند و همواره نیز بدین جهت از عکس بهره می‌برند؛ در زمینه‌های گوناگون عکاسی، بیش از 140 رشته وجود دارد که عکاسی سینمایی یکی از آن‌هاست. عکس و عکاسی یکی از انواع وسایل تبلیغاتی برای هر پدیده از جمله سینما به شمار می‌رود و اولین وسیله ارتباطی بین سینما و علاقه‌مندان به فیلم، محسوب می‌شود. عکاسی از آثار سینمایی در کشور ما نیز وجود دارد و علاقه‌مندان به این حرفه از روند تولید فیلم‌ها عکس تهیه می‌کنند. در این راستا انجمن صنفی عکاسان سینمای ایران هرساله مسابقه‌‌ای برگزار می‌کند که عکاسان سینمایی، عکس‌هایی که از صحنه و پشت صحنه فیلم‌های تولیدی یا اکران شده برداشته‌اند را به چالش می‌گذارند. امسال نیز پنجمین دوره این مسابقه برگزار شد که برخلاف دوره‌های پیشین، مجموعه عکس‌های ارسالی توسط اعضای هیئت مدیره انجمن شامل محمد فوقانی، حسن شجاعی، مهدی حیدری و مسعود اشتری انتخاب شده و با همکاری موسسه سینما شهر، خانه سینما و انجمن صنفی عکاسان سینما در قالب کتابی به نام «گاهی نگاهی» منتشر شد.

 

این کتاب مجموعه عکس‌های آرزو اتحاد از فیلم «لابیرنت»، حافظ احمدی از فیلم «قصر شیرین»، رز ارغوان‌آذر از فیلم «روزهای نارنجی»، مسعود اشتری از فیلم «مسخره باز»، محمد بدرلو از فیلم «بیست‌وسه نفر»، کوروش پیرو از فیلم «دیدن این فیلم جرم است»، جلال حمیدی‌‌ از فیلم «سینما شهر قصه»، مهدی حیدری از فیلم «تیغ و ترمه»، نوید سجادی حسینی از فیلم «بی ‌سر»، امیرحسین شجاعی از فیلم «آشغال‌های دوست‌ داشتنی و متری شیش و نیم»، حسن شجاعی از فیلم «من دیوانه نیستم»، بهروز صادقی از فیلم «قطار آن شب»، امید صالحی از فیلم «شبی که ماه کامل شد» محمد فوقانی از فیلم «تگزاس 2 و روی خط صفر»، زهرا مصفا تبریزی از فیلم «ما همه با هم هستیم، مهمانخانه ماه نو و زعفرانیه 14 تیر»، حسن ناحی از فیلم «رویای سهراب» و علی نیک‌رفتار از فیلم «سرو زیر آب» را شامل می‌شود.

در این دوره از مسابقه عکس جشن عکاسان سینما، محمد بدرلو برای مجموعه عکس‌های فیلم «بیست‌وسه نفر» و «سرخپوست»، امید صالحی برای مجموعه عکس‌های فیلم «شبی که ماه کامل شد»، امیرحسین شجاعی برای مجموعه عکس‌های فیلم «متری شیش و نیم» و آرزو اتحاد برای مجموعه عکس‌های فیلم «لابیرنت» نامزد دریافت تندیس بهترین عکاس سال سینما شدند و در نهایت امید صالحی این تندیس را دریافت کرد.
 

صحنه‌ای از فیلم قطار آن شب 
  عکاس: بهروز صادقی

در قسمتی از مقدمه این کتاب آمده است: «انجمن صنفی عکاسان سینما، اولین تشکل بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران می‌باشد، و قریب به بیست‌و شش سال فعالیت تنها انجمنی است که در حیطه سینما فعالیت داشته و به عنوان بازوی تبلیغاتی سینما در جذب مخاطب از طریق تهیه عکس‌های سینمایی مشغول است. عکس‌هایی که علاوه بر جنبه هنری در زمینه تجاری نیز تاثیر بسزایی بر اقتصاد سینما داشته و خواهد داشت.»
 

علی نیک‌رفتار رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی عکاسان سینمای ایران و دبیر پنجمین دوره جشن عکاسان سینمای ایران درگفت‌وگو با ایبنا درباره کتاب «گاهی نگاهی» گفت: هر سال در کنار جشن عکاسان سینما نمایشگاه عکس برپا می‌شد و مجموعه عکس‌ها برای مخاطبان به نمایش گذاشته می‌شد. در کل خط مشی اکثر نمایشگاه‌ها به این شکل است و  فقط در روز افتتاحیه نمایشگاه مخاطب دارند، به همین جهت به نظرم کار بیهوده‌ای آمد که باید اصلاح شود. یعنی باید کاری کنیم تا عکس‌هایی که برای مسابقه و جشن ارسال می‌شود ماندگار شوند. از این رو تصمیم گرفتیم عکس‌ها را به صورت مجموعه عکس در قالب کتاب منتشر کنیم.

وی در ادامه افزود: از مجموعه عکس‌هایی که ارسال شد، با توجه به شرایط موجود منتخبی از عکس‌ها انتخاب و در قالب کتابی با عنوان «گاهی نگاهی» چاپ شد. این کتاب شامل هفتاد و هشت عکس از هفده عکاس و بیست دو فیلم است. تمام این عکاسان نیز عضو انجمن صنفی عکاسان سینمای ایران هستند. این مجموعه عکس به زودی توزیع شده و وارد بازار کتاب می‌شود.
 

صحنه‌ای از فیلم شبی که ماه کامل شد

علی نیک‌رفتار در پایان گفت: سعی کردیم امسال که عکس‌ها را در نمایشگاه به نمایش نگذاشتیم در قالب کتابی منتشر کنیم که هم به لحاظ محتوا و هم به لحاظ سر و شکل نسبتا نفیس باشد. برنامه‌ریزمان این است که این کار را در سال‌ها آینده ادامه دهیم و با توجه به مسابقه عکسی که برگزار می‌کنیم منتخبی از  آن‌ها را به شکل کتاب درآوریم.

انتشارات آ با همکاری نشر اساطیر پارسی کتاب «گاهی نگاهی، کتاب سال آثار عکاسان سینمای ایران 1398» را در 1000 نسخه، 84 صفحه و با قیمت 120000 تومان منتشرکرده است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها