چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۳
چاپ نهم طبل حلبی منتشر شد

طبل حلبی، گونترگراس، برنده نوبل ادبی 1999 به چاپ نهم رسید.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) رمان طبل حلبی، مهم‌ترین اثر گونترگراس، داستان‌نویس، نقاش و مجسمه‌ساز آلمانی است. داستان طبل حلبی در آلمان و در زمان هیتلر اتفاق می‌افتد. اتفاقاتی که یک کودک _راوی و قهرمان رمان_ شاهد آن است. شرایط جسمی ناقص‌الخلقه راوی داستان باعث آزار اطرافیانش می‌شود. این شرایط به نوعی نشان‌دهنده اوضاع اجتماعی‌سیاسی آن دوره است، فجایع جنگ جهانی دوم و داستانی عجیب از تاریخ لهستان و آلمان.

قهرمان اصلی این رمان، کوچک است اما نه از لحاظ فکری، از لحاظ جسمی! رشد جسمی او به دلیل یک نقص ژنتیکی متوقف شده و دیگران او را نادیده‌ می‌گیرند. اما او بسیار بسیار باهوش است و درک بالایی از وقایع اطرافش دارد. رمان طبل حلبی شامل فصل‌های زیادی است اما تعدد شخصیت‌ها مخاطب را خسته یا سردرگم نمی‌کند.  شخصیت‌های فرعی هر فصل مربوط به همان فصل هستند و و شخصیت‌های اصلی معدود هستند.

گونترگراس در مصاحبه‌هایش بارها اعتراف‌کرده که هیچ‌گاه انتظار نداشته که تا این حد این رمان موردتوجه خوانندگان و منتقدان قرار گیرد. در جاهایی از این رمان، گونترگراس با مسیح(ع) شوخی‌کرده‌ است. در این باره خود گونترگراس می‌گوید: طنز این رمان، به‌هیچ‌وجه دشمنی بامذهب نیست. قهرمان رمان، اسکار، توهم می‌بیند و فکر می‌کند مسیح نجات‌بخش است...

از گونترگراس چند کتاب مهم دیگر به نام‌های قرن من، موش و گربه و سال‌های سگ، چاپ رسیده‌ است.

از رمان طبل حلبی نسخه سینمایی هم به کارگردانی فولکر شلوندروف ساخته‌شده که برنده اسکار 1979 هم شده‌ است. طبل حلبی را سروش حبیبی در سال 1381 به فارسی برگردانده و انتشارات نیلوفر آن را در 793 صفحه، به بازار کتاب عرضه کرده است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها