چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۸
اظهارنظری از شفیعی کدکنی درباره هوشنگ ابتهاج

محمدرضا شفیعی کدکنی، شاعر پیشکسوت و استاد برجسته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران، گفت: هیچ کلامی از هوشنگ ابتهاج نباید برای نسل امروز و فردا، نامکتوب باقی بماند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در سمنان، محمدرضا شفیعی کدکنی، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران در انجمن ادبی شاهرود با بیان اینکه هر اقدامی در حوزه گسترش فرهنگ ملی دارای اثری جاودانه است، گفت: هر اثر ادبی همانند موج اقیانوس تاثیر عمیق در فرهنگ ما خواهد داشت.

وی افزود: برگزاری تئاتر نظیر همین «گروه توانمندان بچه‌های باران» در شاهرود شاید با نگاه خودمان مهم تلقی نشود اما قطعاً در فرهنگ ملی همانند موج اقیانوس تأثیر عمیق خود را خواهد گذاشت.

این استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران افزود: لذتی که از عارفان نامی ایران کسب کردم، بسیار عمیق بوده است؛ به‌نحوی‌که از مطالعه بایزید بسطامی و شیخ ابوالحسن خرقانی نیروی التزادی از عالم معنوی و سلوک دریافت کردم و چه لذتی بالاتر و چه کشف و شهودی از این ارزشمندتر که یک انسان بتواند از عالم معنویت کسب کند.

شفیعی کدکنی در پاسخ به پرسشی پیرامون کتاب «پیر پرنیان‌اندیش (در صحبت سایه)» هوشنگ ابتهاج نیز گفت: هیچ کلامی از هوشنگ ابتهاج نباید نامکتوب برای نسل امروز و فردا باقی بماند. در مورد هوشنگ ابتهاج در کتاب خاطراتشان نیز نقل شد که دو جوان بااستعداد باهوش به منزل ایشان رفتند و وی را به پاسخ واداشتند.

وی در ادامه گفت: اگر ایشان در حق استاد بزرگی، کمتر صحبت یا در مورد کسی بیشتر نظر ابراز کردند دلیل خاصی نمی‌تواند داشته باشد، به فضایی که پرسش انجام‌گرفته است بستگی دارد لذا ابتهاج را از جوانی می‌شناسم و خیلی از شعر ایشان لذت می‌برم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها