شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۰
مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد افتتاح شد

مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد به همت رایزنی فرهنگی و نمایندگی بنیاد سعدی کشورمان در صربستان، افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، افتتاح این مرکز در مراسمی با حضور حسین ملاعبداللهی سفیرکشورمان، مهدی شیرازی، رایزن فرهنگی، رضا مراد‌صحرایی، معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی، دکتر لیلیانا مارکوویچ، رئیس دانشکده ادبیات و جمعی از مسئولین دانشکده، استادان و دانشجویان برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، خانم مارکوویچ، رئیس دانشکده ادبیات و زبانهای خارجی دانشگاه بلگراد ضمن قدردانی از تلاش‌های صورت گرفته برای تاسیس این مرکز اظهار داشت: در سال‌های اخیر، زبان فارسی در این دانشکده جایگاه ویژه‌ای یافته و از این رو، مصمم به ارتقاء سطح آموزش این زبان هستیم و تاسیس این مرکز در راستای این هدف و در نتیجه همکاری مشترک با سفارت جمهوری اسلامی ایران، رایزنی فرهنگی و بنیاد سعدی است.

 وی به فعالیت‌های علمی و پژوهشی مراکز  ادبیات و زبان‌های خارجی و از جمله پروژه راه ابریشم، که در مرکز مطالعات آسیا این دانشکده در جریان است، اشاره کرد و افزود: تشکیل مرکز مطالعات فارسی که از این پس به مجموعه مراکز آموزشی این دانشکده اضافه می‌شود، عهده‌دار پژوهش‌های علمی و خدمات آموزشی مرتبط با فرهنگ، زبان و ادبیات ایران است.

وی ابراز امیدواری کرد که این امر به آشنایی بیشتر دانشجویان و جامعه علمی صربستان از فرهنگ و ادب ایران بیانجامد.

در ادامه، حسین ملاعبدالهی، سفیر کشورمان در صربستان طی سخنانی ضمن تشکر از حضور مسئولین، اساتید، محققین، دانشجویان دانشگاه بلگراد و دیگر میهمانان حاضر در مراسم، تاسیس مرکز مطالعات فارسی را در دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی بلگراد، اقدامی مهم برای مراودات علمی، فرهنگی و تحقیقاتی بین دو کشور توصیف کرد که با موافقت و مساعدت پروفسور مارکوویچ رئیس دانشکده و همکارانشان محقق شد.

ملاعبداللهی در سخنان خود همچنین از پروفسور بوژکوویچ رئیس گروه دوستی صربستان و جمهوری اسلامی ایران بخاطر حمایت‌های معنوی ایشان و از شیرازی، رایزن فرهنگی کشورمان در بلگراد به‌خاطر تلاش برای تجهیز مرکز مذکور و همچنین از بنیاد سعدی برای پشتیبانی از تشکیل این مرکز تشکر و قدردانی کرد.
 
سفیر کشورمان در ادامه سخنان خود با اشاره به توسعه روز افزون روابط فرهنگی دو کشور، اظهار کرد: افزایش شناخت مردم و نخبگان فرهنگی دو کشور از یکدیگر، سنگ بنای مستحکم تحکیم و توسعه مناسبات دو کشور در همه زمینه‌های مورد علاقه را تشکیل می‌دهد.

وی تاسیس مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد را یکی از گام‌های موثر برای افزایش شناخت طرفین از یکدیگر توصیف کرد و افزود: این مرکز علاوه بر تامین منابع و ماخذ مهم ادبیات و فرهنگ ایران برای دسترسی آسان اساتید، محققین و دانشجویان، با برگزاری نشست‌ها و برنامه‌های گوناگون نقش موثری را برای ارتقای شناخت و درک مشترک فرهنگی بین دو کشور ایفاء خواهد کرد.

سفیر کشورمان در خصوص ادبیات و فرهنگ ایران و زبان فارسی اظهار داشت: زبان فارسی ازجمله شناخته‌شده‌ترین زبان‌ها در بین ملل جهان است. غنای ادبیات و فرهنگ و تمدن زبان فارسی موجب شده است که این زبان یکی از تاثیرگذارترین زبان‌های جهان در ارتقای فرهنگ و تمدن بشری باشد.

وی غنای زبان فارسی را مرهون بزرگان و شناخته شده‌ای همچون حافظ، سعدی، فردوسی، خیام، مولانا و دیگر استوانه‌های زبان فارسی توصیف کرد، که شهرتی جهانی دارند و بدلیل خلق آثار بی‌بدیل در زمینه‌های مختلف اخلاقی، فلسفی، عرفانی، دینی، فکری نزد اقوام و ملل مختلف جهان محترم و عزیز داشته می‌شوند.

 رضا مراد‌صحرایی، معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی نیز طی سخنانی با اشاره به اهمیت آموزش علمی زبان فارسی اظهار داشت: بنیاد سعدی رویکردی علمی به موضوع آموزش و گسترش زبان فارسی دارد و در همین راستا، همکاری، حمایت و پشتیانی از فعالیت‌های مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد را ادامه می‌دهد.

وی افزود: زبان فارسی با غنای ادبی هزار ساله، محملی برای انتقال فرهنگ ایرانی است و از این رو، مورد توجه پژوهشگران در حوزه مطالعات فرهنگی و ادبی است.

مرادصحرایی اظهار امیدواری کرد که با استمرار فعالیت‌های مرکز مطالعات فارسی در دانشگاه بلگراد، زمینه برای انجام پژوهش‌های علمی و فعالیت‌های آموزشی در حوزه زبان، ادبیات و فرهنگ کشورمان فراهم آید. وی همچنین از حمایت سفارت کشورمان و تلاش‌های آقای شیرازی، رایزن فرهنگی کشورمان و نیز دکتر صفری مدرس زبان فارسی در بلگراد قدردانی کرد.

در بخش پایانی این برنامه، از کتاب «گام اول» با ترجمه صربی، که برای استفاده دانشجویان و علاقه‌مندان به آموزش زبان فارسی است، رونمایی شد.

 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها