چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۷
بریتانیایی‌ها به خواندن خودآموز روی آورده‌اند

کتاب‌فروشان و ناشران از فروش بی سابقه کتاب‌های خودآموز و روان‌شناسی خبر می‌دهند. آن‌ها اعتقاد دارند به خاطر شرایط سیاسی و اجتماعی روز جامعه این کتاب‌ها خریداری می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از گاردین، آمارهای رسمی در بریتانیا نشان می‌دهد مردم به خاطر مسئله برگزیت نگران هستند و برای کاهش استرس خود به راه‌های مختلفی روی آورده‌اند. هنوز بریتانیا به طور رسمی از اتحادیه اروپا جدا نشده است ولی بسیاری از مردم بریتانیا برای کاهش استرس خود به روان‌شناسان و روش‌های درمانی دیگر مراجعه می‌کنند.
 
یکی از روش‌های کاهش استرس مردم در بریتانیا استفاده از کتاب‌های خودآموز و راهنمای روان‌شناسی است. بر اساس آمارهای اعلام شده توسط موسسه تحقیقاتی نیلسن بوکس در یک سال گذشته 3 میلیون جلد از کتاب‌های روان‌شناسی و راه‌های کاهش استرس به طور خودآموز فروش رفته است که با افزایش 20درصدی یک رکورد محسوب می‌شود.
 
بر اساس داده‌های منتشر شده توسط این موسسه تحقیقاتی در حوزه بازار چاپ و نشر کشور انگلیس در طول یک سال گذشته به خاطر استقبال مردم از این نوع کتاب‌ها، ناشران نیز به سمت چاپ این کتاب‌ها روی آورده‌اند.
 
پاول سوئیتمن صاحب شهر کتاب هوو در منطقه لیدز می‌گوید هر روز مراجعان بسیاری دارد که همگی درخواست کتاب‌های خودآموز و راهنما برای ایجاد آرامش دارند. این کتابفروش معروف شهر لیدز از محبوبیت بالای این کتاب‌ها در یک سال اخیر خبر می‌دهد.
 
وی در گفت‌وگو با خبرنگار گاردین گفت: در طول 25 سال گذشته این مسئله واقعاً نادر بوده است. همه مردم عاشق کتاب‌های خودآموز روان‌شناسی شده‌اند که به نظر می‌رسد به خاطر شرایط سیاسی کشور و خارج از کشور است. این روزها مردم بریتانیا به خاطر مسئله برگزیت از آینده خود و کشورشان نگران هستند. سوئیتمن افزود: قبلاً خرید این نوع کتاب‌های خودآموز کاهش استرس کاری خجالت‌آور برای مشتری‌ها بود ولی حالا این کتاب‌ها در رده بسیاری از رمان‌های پرفروش محبوب شده‌اند و در همان روزهای اول چاپ به فروش می‌رسند.
 
ماری موزر صاحب کتابفروشی ادینبورگ نیز از محبوبیت کتاب‌هایی با موضوع ذهن‌آکاهی و سلامت روانی می‌گوید و اعتقاد دارد بسیاری از این نوع کتاب‌ها به خاطر شرایط روز جامعه خریداری می‌شوند وگرنه در روزهای دیگر تنها مخاطبان خاصی دارند. این روزها مردم به دنبال کتاب‌هایی از هر نویسنده‌ای هستند که درباره چگونه شاد بودن نوشته‌اند. البته مخاطبان زن بیشتر از مردان برای خرید اینگونه کتاب‌ها می‌آیند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها