شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۵
معرفی صنایع دستی یزد به کودکان در «افسانه‌های شهر کثه»

یاسر حکیمیان در قالب مجموعه کتاب‌های «افسانه‌های شهر کثه(یزد)» صنایع دستی شهر یزد را به کودکان معرفی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، «افسانه‌های شهر کثه(یزد)» مجموعه‌ای است که به قلم یاسر حکیمیان از سوی انتشارات اندیشمندان یزد، برای کودکان منتشر شده است. حکیمیان در این کتاب‌ها به معرفی فرهنگ و صنایع دستی شهر یزد می‌پردازد.
 
یاسر حکیمیان درباره این مجموعه به ایبنا گفت: داستان‌های مجموعه «افسانه‌های شهر کثه» مربوط به شهر یزد است، درواقع «کثه» نام قدیمی «یزد» است. در این مجموعه کتاب‌ها سعی کرده‌ام با استفاده از داستان‌های تخیلی صنایع دستی شهر یزد را به کودکان ایرانی معرفی کنم. «ترمه» نخستین جلد این مجموعه و نخستین کتاب من است که در قالب داستانی تخیلی پارچه ترمه که از صنایع دستی شهر یزد است، را به مخاطبان معرفی می‌کند.
 
این نویسنده افزود: دومین کتاب از این مجموعه «قنات» نام دارد. در این کتاب هم با استفاده از داستانی تخیلی کل ساختار قنات به کودکان آموزش داده می‌شود. البته هدف من از نوشتن این داستان‌ها در ابتدا، لذت بردن از داستان‌ها و سرگرم شدن است و در درجه دوم سعی کرده‌ام با صنایع دستی شهر یزد هم آشنا شوند.
 
وی در ادامه بیان کرد: در کتاب بعدی این مجموعه که در دست ویراستاری است به همت و پشتکار مردم یزد اشاره کرده‌ام. در کتاب‌های بعدی م که در دست نگارش است به شیرینی‌های شهر یزد و بادگیر شهر یزد پرداخته‌ام.
 
حکیمیان با بیان اینکه هنوز برای سایر کتاب های این مجموعه با ناشری قرارداد نبسته است، گفت: واقعیت این است که نوشتن کتاب بسیار راحت‌تر از پیدا کردن ناشر، معرفی و توزیع  کتاب است چون معمولا ناشران فقط کتاب را چاپ می‌کنند و توزیع آن برعهده خودمان است و کار توزیع کتاب هم بسیار مشکل است. براین اساس به دنبال ناشری هستم که علاوه بر چاپ کتاب در توزیع آن نیز همکاری کند.
 
این نویسنده درباره استقبال از دو کتاب «ترمه» و «قنات» نیز توضیح داد: استقبال مردم خوب بوده ولی نهادهای دیگر مانند سازمان میراث فرهنگی، کتابخانه‌های استان، کانون پرورش فکری و سازمان فرهنگی هنری شهرداری، استقبال نکرده‌اند درصورتی‌که شهر یزد بعد از شهر ونیز به عنوان دومین شهر تاریخی دنیا شناخته شده و از سوی یونسکو به ثبت جهانی رسیده است و تولید این‌گونه کتاب‌ها سبب معرفی بهتر و بیشتر شهر یزد به کودکان می‌شود.

انتشارات اندیشمندان یزد، از مجموعه «افسانه‌های شهر کثه(یزد)»، کتاب «ترمه» را با شمارگان دو هزار نسخه و قیمت 35 هزار ریال و کتاب «قنات» را با شمارگان پنج هزار نسخه و قیمت 70 هزار ریال منتشر کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها