یکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۸
حسین بیک‌باغبان و دژان بوگدانوویچ در فرانسه تجلیل می‌شوند

مراسم تجلیل از دو چهره ماندگار روابط فرهنگی ایران و فرانسه، حسین بیک‌باغبان و دژان بوگدانوویچ ایران‌شناس در مرکز ایران و فرانسه برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از مرکز ایران و فرانسه در پاریس، این مراسم با حضور خانم «دلفین او»، نماینده مجلس ملی فرانسه و رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و فرانسه و نیز چند نفر از شخصیت‌های فرهنگی و علمی فرانسه در دوشنبه، ۱۵ بهمن‌ماه برگزار خواهد شد.

در این مراسم که به همت «مرکز ایران و فرانسه»، «موسسه روابط علمی و فرهنگی بین فرانسه و ایران» و نیز با همکاری مجله «پاریس ­‌تهران» و با حضور جمعی از شخصیت‌های آکادمیک، علمی، اقتصادی، فرهنگی و هنری ایرانی و فرانسوی برگزار می‌شود؛ از  «حسین بیک‌باغبان»، استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شهر استراسبورگ فرانسه و موسس مرکز توسعه ایران‌شناسی در فرانسه و نیز «دژان بوگدانوویچ»، ایرانشناس و استاد فرهنگ و تمدن ایرانی در موسسه مطالعات شرقی اینالکو و دانشگاه پاریس ۳ تقدیر خواهد شد.

این مراسم همه‌ساله با حضور هیات داوران ایرانی و فرانسوی، همچون پروفسور «فرانسیس ریشارد»، ایران‌شناس و متخصص نسخ خطی ایرانی، محسن متقی، استاد دانشگاه و جامعه‌شناس، سپیده پارساپژوه، مدرس و پژوهشگر حوزه مطالعات انسان‌شناسی، «ژان کلود ووآزن»، سردبیر مجله «پاریس­ تهران»، «آلن برونه»، نویسنده و محقق در حوزه هنر و سینمای ایران و  پژمان معمارزاده، موزیسین، نوازنده  و  رهبر ارکستر در فرانسه، با هدف معرفی و گرامیداشت نام‌آوران ایران‌زمین در کشور فرانسه برگزار خواهد شد.

 حسین بیک‌باغبان، استاد ایرانشناسی و رئیس اسبق گروه خاورشناسی دانشگاه استراسبورگ فرانسه است، که بیش از ۳۷ سال در رشته‌های تاریخ تمدن ایران و زبان و ادبیات فارسی سابقه تدریس دارد و تا امروز بیش از ۲۰ کنگره بزرگ علمی بین‌المللی را در زمینه مطالعات خاورشناسی در فرانسه برگزار و در بسیاری از کنگره‌های علمی بین‌المللی جهان شرکت کرده است. یکی از برجسته‌ترین خدمات فرهنگی بیک‌باغبان ایجاد مقطع لیسانس زبان و ادبیات فارسی و تاریخ تمدن ایران در کنار مقاطع فوق لیسانس و دکتری در دانشگاه استراسبورگ است.

دیگر چهره ماندگار این مراسم تجلیل، «دژان بوگدانوویچ» نویسنده، محقق، مترجم و مسئول سابق بنیاد فارسی کتابخانه مدرسه زبان‌های شرقی فرانسه است، که سالیان متمادی از عمر خود را صرف ترویج زبان و ادب فارسی، ایرانشناسی و شناخت سینما و هنر ایران در کشور فرانسه کرده است. او همچنین از شاگردان سعید نفیسی است که در سال ۱۹۶۴ میلادی توانست رساله دکترای خود را در زمینه نسخ خطی فارسی زیر نظر ذبیح‌الله صفا و محمد معین به پایان برساند.

مراسم تجلیل از دو چهره ماندگار روابط فرهنگی ایران و فرانسه عصر روز دوشنبه ۱۵ بهمن‌ماه در مرکز ایران و فرانسه واقع در خیابان شانزه‌لیزه، شماره ۱۰۲ برگزار خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها