پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۸
راسل بیکر، برنده دو جایزه پولیتزر درگذشت

راسل بیکر، برنده دو جایزه پولیتزر و روزنامه‌نگار محبوب آمریکایی روز دوشنبه در سن 93 سالگی از دنیا رفت.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از نیویورک‌تایمز، راسل بیکر، برنده دو جایزه پولیتزر، یکی از مهم‌ترین نویسندگان آمریکا، و روزنامه‌نگار «آبزرور»، که مطالبش به مدت 36 سال در مجلاتی چون نیویورک‌تایمز و صدها روزنامه دیگر منتشر شد روز دوشنبه در در سن 93 سالگی خانه شخصی‌اش دار فانی را وداع گفت.
 
پسرش آلن گفت پدرش بر اثر مشکلاتی که پس از افتادن برایش رخ داد از دنیا رفته است.
 
آقای بیکر یکی از بهترین روزنامه‌نگاران طنزنویس آمریکا بود و واشنگتن‌پست کتاب زندگینامه‌یِ پرفروش بیکر را در ردیف آثار نویسندگانی چون مارک تواین، جیمز توربر، و اچ. ال. منکِن قرار داد.
 
بیکر در سال 1962 به عنوان خبرنگار در مجله تایمز آغاز کرد و حدود پنج هزار مطلب در «آبزرور» نوشت و مطالبش جایزه پولیتزر بهترین گزارش را در سال 1979 دریافت کرد. علاوه براین مورد استقبال خوانندگان قرار گرفت و سرانجام در سال 1998 بازنشسته شد.
 
برای بینندگان تلویزیون هم چهره نام‌آشنایی بود زیرا از سال 1993 تا سال 2004 به عنوان مجری برنامه «تئاتر شاهکار» فعالیت کرد.
 
آقای بیکر 15 کتاب نوشت که شامل مجموعه تفسیرهایش در روزنامه‌های مختلف و همچنین کتاب زندگینامه‌اش تحت عنوان «بزرگ شدن» بود. کتابی که برای بار دوم در سال 1982 برایش جایزه پولیتزر را به ارمغان آورد. علاوه بر دو جایزه پولیتزر، افتخارات دیگری چون «جورج پالک» را هم برای تفسیرهایش در سال 1978 و همچنین دستاوردهای فراوان در حرفه‌اش در سال 1988 به دست آورد.
 
پس از بازنشستگی برای مجله نقد کتاب نیویورک کار کرد و نقد کتاب‌هایی درباره سیاست، تاریخ، روزنامه‌نگاری و دیگر موضوعات می‌نوشت. مجموعه‌ای از این مقالات تحت عنوان «نگاه به گذشته» در سال 2002 به صورت کتاب منتشر شد.
 
پیش از این هم در مجلات مختلفی چون «لایف»، «ریدرز دایجست»، «ایونینگ پست»، و «لیدیز هوم ژورنال» و مجلات دیگر کار کرد و از سال 1985 تا 1994 جز هیئت داوران انتخاب برنده جایزه پولیتزر در بخش روزنامه‌نگاری، ادبیات، و هنر بود و در سال 1993 و 1994 رئیس هیت داوران جایزه پولیتزر در این بخش‌ها بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها