شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۱
کتابخانه میرداماد حدود ١٣٥ هزار منبع چاپی و مجلات مختلف دارد

مدیرموسسه فرهنگی و کتابخانه میرداماد گرگان و انتشارات پیک ریحان :در کتابخانه میرداماد حدود ١٣٥ هزار منبع چاپی و مجلات مختلف وجود دارد و به لحاظ منابع بزرگترین کتابخانه استان گلستان به شمار می‌رود، این کتابخانه ظرفیت مناسبی برای پژوهشگران فراهم کرده و به گفته خود این افراد نیاز آن‌ها را برای استفاده از منابع خارج استانی برطرف کرده است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)؛ احمد خواجه نژاد در حاشیه بازدید از سومین روز نمایشگاه کتاب گرگان اظهار کرد: انتظار بیشتری برای حضور ناشران برجسته در این نمایشگاه داشتم و علت حضور کمرنگ آن‌ها را درک نمی‌کنم، اما کلیات نمایشگاه برای مخاطب عموم خوب است.

وی افزود: این نمایشگاه برای افرادی که با نگاه عمیق‌تر و تخصصی‌تر برای خرید کتاب به نمایشگاه کتاب مراجعه می‌کنند کمتر می‌تواند نیازها را برطرف کند.

خواجه‌نژاد ادامه داد: برای افزایش سرانه مطالعه در کشور نیازمند سیستمی هستیم که شامل خانواده، دستگاه‌های دولتی و سیستم آموزشی باشد تا پای کار بیایند.

وی تصریح کرد: بحث قیمت کتاب‌ها، امکانات تولید کتاب، کمبود کتابخانه‌های عمومی و کتاب‌های موجود موضوعاتی است که در آن‌ها عقب هستیم و باید به آن‌ها پرداخته شود اما توجهی به آن نمی‌شود.

خواجه‌نژاد گفت: متاسفانه در مدارس سیستم آموزشی برنامه خاصی برای مطالعه دانش‌آموزان در نظر نگرفته‌اند و عاملی برای تحریک دانش‌آموزان به سوی مطالعه وجود ندارد.

وی تاکید کرد: به نظر من بخش دولتی و سیستم آموزشی باید منابع مطالعه را فراهم کنند و فعال‌تر شود؛ شاید مردم انگیزه‌ای نداشته باشند اما دولت هم انگیزه‌ای برای افزایش زیر ساخت‌ها ندارد.

خواجه‌نژاد در رابطه با اجرایی طرح‌هایی مانند طرح عیدانه، تابستانه و زمستانه کتاب اظهار کرد: این طرح‌ها برای افزایش مطالعه خوب است اما به نظر من نیاز به مطالعه  حسی غریزی است و مانند حس گرسنگی تا انسان احساس نیاز نکند به سراغ مطالعه نمی‌رود و اگر کتاب رایگان هم در اختیارش بگذاری مطالعه نمی‌کند.

وی ادامه داد: در کتابخانه میرداماد حدود ١٣٥ هزار منبع چاپی و مجلات مختلف وجود دارد و به لحاظ منابع بزرگترین کتابخانه استان گلستان به شمار می‌رود، این کتابخانه ظرفیت مناسبی برای پژوهشگران فراهم کرده و به گفته خود این افراد نیاز آن‌ها را برای استفاده از منابع خارج استانی برطرف کرده است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها