شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۹
یادی از محمدرضا شجریان در رونمایی از آلبوم «حافظ‌خوانی»

به مناسبت بزرگداشت یادبود حافظ شیرازی، شاعر نامدار ایرانی، رونمایی از آلبوم «حافظ خوانی» علی رستمیان با حضور جمعی از هنرمندان عرصه موسیقی و صاحبنظران عرصه ادبیات و نیز علاقه‌مندان شامگاه ۲۰ مهرماه در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران، در ابتدای این مراسم که با حضور صدیق تعریف، دکتر الهی قمشه‌ای، علی رستمیان، شاهد الهی قمشه‎ای، سیما مافیها، فرامرز نیکنام، سیدعباس سجادی، اسرافیل شیرچی کورش متین، دکتر محمودی بختیاری، فاضل جمشیدی، محمد بهرامی، مهران مهرنیا، علی جهاندار، مرتضی گودرزی، بهروز مبصری، سهیل محمودی و جمع بسیاری از اهالی فرهنگ و هنر برگزار شد.
 
در ابتدای این مراسم سیدعباس سجادی، مدیر عامل بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران با ذکر این مطلب که روز حافظ یکی از شریف‌ترین، عزیزترین و دوست داشتنی‌ترین روزهاست گفت: چه شایسته که در مهرماه مقام حافظ هنرمند و شاعری سراسر مهر بزرگ داشته می‌شود.
 
سجادی در ادامه افزود: حافظ خلاصه خوبی‎های شعر ماست و می‌توانیم چکیده شعر پارسی را در آثار حافظ ببینیم. امروز آلبوم «حافظ خوانی» علی رستمیان هم رونمایی می‎شود، که در این میان شاید اشاره‌ای به موسیقی هم خالی از لطف نباشد. اگر بخواهیم تعبیری امروزی از حافظ و آن هم در حوزه موسیقی ارائه بدهیم می‎توانیم جایگاه والایی را که محمدرضا شجریان در حوزه موسیقی دارد با جایگاه حافظ در شعر و  ادب مقایسه کنیم. بسیاری از افراد این تعبیر را به کار برده‎اند و من نیز توفیق داشتم تا در مقاله‎ای که در مجله هنر موسیقی که به مناسبت بزرگداشت استاد شجریان منتشر شد با عنوان «رستاخیز شعر درآوای سیاوش» به این نکته اشاره کنم.
 
سجادی با خواندن غزلی از سروده‌هایش به سخنان خود پایان داد.
 
پس از صحبت‎های سید عباس سجادی، فرامرز نیکنام ضمن حضور در جایگاه طی سخنانی گفت: ما امروز به مناسبت روز جهانی حافظ، یکی از مفاخر ایران زمین و نیز رونمایی از آلبوم «حافظ خوانی» علی رستمیان که به همین مناسبت تهیه شده، گرد هم آمده‌ایم. من سال‎ها با علی رستمیان نشست و برخاست داشته‎ام و می‎توانم بگویم او با خود و جهان پیرامونش به صلح رسیده است. آدمی آرام، مهربان، متین، بی‌تکبر و دوست داشتنی است. علی رستمیان محضر اساتیدی همچون تاج و کسائی را درک کرده است. اما وی تمام امکانات اصفهان را رها کردند و  آمدند تا در محضر اساتید بزرگی مثل پایور و شهناز باشند.

وی افزود :امروز به مناسبت رونمایی از آلبوم هنرمندی گرد هم آمده‌ایم که غرور و خودخواهی در صدایش نیست و مهرورزی را به مخاطبش عرضه می‌دارد. وی ردیف‎ها رعایت می‎کند و اگر این ردیف خوانی توام با مهرورزی نباشد تاثیری که باید و شاید را نخواهد گذاشت.

نیکنام در ادامه با ذکر نام محمدرضا شجریان افزود: رستمیان با محمدرضا شجریان رابطه‌ای شمس و مولاناوار داشتند، آرزو می‎کردم که ای کاش استاد هم در جمع امشب ما می‌بود؛ چراکه این دو، دوستی و صمیمیت خاصی با هم دارند.

در ادامه نیکنام از حاضران خواست تا برای سلامتی استاد شجریان یک دقیقه سکوت کنند.

سخنران بعدی مراسم  علیقلی محمودی بختیاری بود. وی در ابتدای سخنان خود از برگزارکنندگان چنین مراسمی که برای بزرگداشت فرهنگ و هنر ایران برگزار می‌شوند قدردانی کرد و گفت: امروز روز حافظ است و باید درباره این شاعر گرانقدر حرف بزنیم. می‎توان به یقین گفت که هیچ خانه‌ای در ایران نیست که دیوان حافظ در آن نباشد؛ اما با افسوس باید بگویم که بسیاری از تحصیل‌کردگان ما امروز حافظ و اشعارش را نمی‎شناسند. 50 سال پیش آثار گوته و نیچه درباره حافظ به دستم رسید و وقتی این آثار را خواندم از تسلط و شناخت گوته نسبت به حافظ شگفت زده شدم.

وی ادامه داد: شناختی که او به دست آورده بود حتی متاسفانه مصححین حافظ هم بدان دست نیافته‌اند. شعر حافظ تمامی حیرت است و شناخت حافظ کار هر کسی نیست. نیچه هم می‌گوید من فارسی را یاد گرفتم تا حافظ بخوانم. اینها را گفتم که بگویم فقط ما ایرانی‌ها نیستیم که حافظ را دوست داریم، حافظ شخصیتی جهانیست و تمام دنیا دوستش دارند. حافظ زبانی شیرین و دوست داشتنی دارد. حافظ واژه‌ها را به شکلی هنرمندانه به کار گرفته به گونه‎ای که حتی شاعران بلند مرتبه‌ای همچون مولانا و سعدی هم نتوانستند در معنابخشی به واژگان زبان فارسی همچون حافظ عمل کنند.

بختیاری در خاتمه سخنان خود گفت: ما بزرگانی داریم که فقط به ایران و این محدوده فکر نمی‎کردند و در آن روزگار جهانی می‌اندیشیدند و حافظ یکی از آنهاست.

در ادامه مراسم بهروز مبصری به نقد آلبوم «حافظ خوانی» پرداخت و گفت: امروز آلبوم «حافظ خوانی» رونمایی می‎شود و خوب است به مکتب آوازی اصفهان بپردازیم. در این مکتب تاکید خوانندگان روی ویژگی‎ها و نکات شعری و مناسب خوانی و درک مفاهیم شعری است. در این مکتب توجه کمتری به تصنیف خوانی شده است. استاد بزرگ جلال تاج اصفهانی با توجه به پیشینه بیش از شصت ساله وی چیزی در حدود ده دوازده تصنیف بیشتر ندارد، یا استاد ادیب خوانساری فکر می‎کنم فقط دو یا سه تصنیف دارند. علی رستمیان، خواننده‎ای که خود اهل اصفهان و برآمده مکتب اصفهان است در آلبوم «حافظ خوانی» تصنیف کار کرده و آن هم شعر حافظ. وی اشعار حافظ را به سادگی خوانده و این هم کار هر کسی نیست. ساده خواندن نیازمند سیر و سلوکی است که رستمیان به آن مرتبه رسیده است. اشعار انتخاب شده در این اثر هم به شکلی خاص هستند و جناب رستمیان برای انتخاب این اشعار مطالعه طولانی داشته‎اند.

وی در ادامه افزود: در این اثر کار ارکسترال بسیار خوبی انجام شده و همچنین از ساز دودوک در این اثر استفاده شده که از معدود آثاری است که از این ساز استفاده کرده که بسیار هم حرفه‌ای استفاده شده است. دودوک همان ساز  بالابان است که مربوط به ایل شاهسون و هموطنان ترک زبان است. سنتور هم محوریت این اثر را شکل داده که نوازنده به زیبایی و مهارت هر چه تمام‌تر آن را نواخته است. در این آلبوم  ماهیت موسیقی ایرانی حفظ شده و می‎بینیم که آهنگساز هم هارمونی، هم موسیقی غربی و هم موسیقی ایرانی را خوب می‎شناسد. در نهایت خلاقیت در آهنگسازی و نیز انتخاب اشعار با دقت در این اثر به پیشرفت این اثر کمک کرده و آن را شنیدنی ساخته است.

بخش بعدی مراسم به صحبت‎های کورش متین در نقد آلبوم «حافظ خوانی» اختصاص داشت. متین در بخشی از صحبت‌هایش با ذکر این مطلب که رستمیان به جز اینکه اثری موسیقایی آماده کرده باشد، خوانشی از یک پیشامتن را نیز از حافظ در اختیار ما قرار داده گفت: این اثر با آثار دیگر موسیقی ایرانی متفاوت است.

وی با تمجید از طراحی جلد آلبوم «حافظ خوانی» که توسط اسرافیل شیرچی صورت گرفته گفت: تنظیم‌کننده اثر احساس و درک درستی از ملودی‌های مد نظر رستمیان داشته و توانسته فضایی را که می‎خواهند به وجود بیاورند. باید اذعان کنم که این آلبوم تنظیم دلنشینی دارد. نقش ساز سنتور در این اثر بسیار پر‌رنگ است و در واقع در این اثر گفتمانی بین سنتور و دیگر سازها شکل گرفته است. هنرمند سنتورنواز، محمدرضا رستمیان، اجرایی بسیار قدرتمندانه داشته است و ریتم‌ها را به درستی، دقت و به زیبایی هر چه تمام‌تر نواخته است.

پس از صحبت‎های کورش متین، سهیل محمودی، شاعر معاصر، شعری را به مناسبت روز حافظ برای حاضران قرائت کرد.

در پایان مراسم علی رستمیان به درخواست حضار با حضور بر روی سن آوازی خواند و سپس از آلبوم «حافظ خوانی» با حضور استاد صدیق تعریف، دکتر الهی قمشه‌ای، علی رستمیان، شاهد الهی قمشه‎ای، دکتر محمودی بختیاری، سیما مافیها، فرامرز نیکنام، سید عباس سجادی، اسرافیل شیرچی، کورش متین، فاضل جمشیدی، استاد محمد بهرامی، مهران مهرنیا، علی جهاندار، مرتضی گودرزی، بهروز مبصری و سهیل محمودی رونمایی انجام شد.

گفتنی است اجرای آواز علی جهاندار و پخش کلیپ‌هایی از روند ساخت آلبوم و نیز زندگی علی رستمیان از دیگر بخش‌های این برنامه بود.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها