شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۶
با مغز انعطاف‌پذیر خود چگونه رفتار کنیم؟/از محبوب‌ترین کتاب‌های علمی 2018

لئونارد میدلنو نویسنده آمریکایی آثار علمی و فیزیک‌دان، در اثری به نام الستیک به قدرت انعطاف‌پذیری مغز با جهان در حال پیشرفت می‌پردازد. وی در این اثر به خوانندگان خود یاد می‌دهد که چگونه ذهنشان را با جهان کنونی منطبق سازند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از سایت تحلیلی بوک باب (BookBob) الستیک (Elastic) نام کتابی است که لئونارد میلدنو در آن به تطابق انسان با جهان در حال پیشرفت به طور گسترده می‌پردازد.  
 
جهان با سرعت شگفت‌انگیزی رو به پیشرفت است و امروزه در هر لحظه می‌توانیم شاهد اختراعات جدید و به‌کارگیری ابزار بسیار پیشرفته باشیم؛ استفاده از آن‌ها و سازگاری با این جهان کنونی شاید برای انسان کمی دشوار باشد؛ برای مثال اگر تمام امکانات موجود را برای کارهای‌تان به کار بگیرید قطعا باید برنامه‌ریزی دیگری برای ادامه زندگی خود داشته باشید چرا که صرف زمان برای شما به‌گونه‌ای دیگر خواهد بود.
 
آیا شما نگران سرعت جهان مدرنی هستید که شما را پشت سر گذاشته است؟ آیا شما احساس می‌کنید که اگر یک ایمیل دیگر از پیشرفت جهان دریافت کنید سر شما منفجر خواهد شد؟ لئونارد میلدنو به ما آموزش می‌دهد که چگونه توانایی طبیعی خود را بازیابیم و آن‌ها را به کار گیریم. علاوه‌بر آن وی به ما همه فرایندهای ضروری را آموزش می‌دهد که سبب می‌شود با به کارگیری آن‌ها در این زمان آشفته و پرتحرک پیشرفت کنیم.
 

 
ذهن چیزی فراتر از شناخت ما است
همه می‌دانند که متفکران خلاق در دوره‌های تحولاتی رشد می‌کنند. به راستی وقتی همه انسان‌ها تلاش می‌کنند، ذهن‌ها و فکرهای اصیل تبدیل به سرمایه می‌شوند. علاوه بر این ما تصور می‌کنیم که خلاقیت یک توانایی ذاتی برای انجام چند فعالیت است، اما میدلنو به ما نشان می‌دهد که همه ما دارای مغز کدگذاری شده هستیم یک مهارتی که او اصطلاح تفکر انعطاف‌پذیر را به کار می‌برد. یعنی یک سبک شناختی از بالا به پایین که ذهن ما را برای انطباق‌سازی با تولید و ترکیب ایده‌های جدید آزاد می‌کند.
 
 به کارگیری این توانایی طبیعی قادر می‌سازد نوآورانی از مری شرلی تا مایل دیویز؛ از مخترعانی چون مخترع پاپ کورن در سایز بزرگ تا مخترع پاکمون گو(نوعی بازی در موبایل‌ها) تاثیراتی در چارچوب‌های فکری خود در فرهنگ و جامعه به وجود بیاورند. ما با راهنمایی نویسنده می‌توانیم به سمت ایده‌های راحت‌تر برویم و با ابهامات و تناقض‌ها آشنا شویم تا اندیشه‌های متداول و ضروری را بالا ببریم. ما می‌توانیم سوالات خود را پاسخ دهیم و ذهنیت و فرض‌های از پیش تعیین شده قبلی را ترک کنیم و چارچوب‌های فکری جدید را به روی خودمان باز کنیم.
 
در واقع نویسنده نشان می‌دهد که ما چگونه می‌توانیم به سمت تغییر چشم‌انداز اطراف خود حرکت کنیم، به نحوی که بتوانیم مغز انعطاف‌پذیر را فقط در زمان مناسب مهار کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها