پنجشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۰
موراکامی: نمی‌توانم با اعدام عاملین حمله با گاز سارین در توکیو مخالفت کنم

رمان‌نویس ژاپنی که در کتاب «زیرزمین» اثرات حمله با گاز سارین در سال ۱۹۹۵ در توکیو را بررسی کرده، می‌گوید نمی‌تواند درباره حکم اعدام در این مورد قضاوت کند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین - هاروکی موراکامی، رمان‌نویس ژاپنی، گفت که با وجود مخالفت با مجازات اعدام نمی‌تواند علنا با اعدام اعضای جنایتکار حمله گاز سارین سال ۱۹۹۵ توکیو مخالفت کند.

در یک مقاله کم‌سابقه که روز یکشنبه در نشریه ژاپنی مینچی شیمبون منتشر شد، موراکامی گفت «به عنوان یک بحث کلی، موضع من در برابر حکم اعدام مشخص است و مخالف آن هستم.» او با اشاره به تعداد محکومیت‌های نادرست گفت «این به این معنی است که مجازات اعدام، به معنی واقعی کلمه می‌تواند به عنوان یک نهاد با خطرات مهلک توصیف شود.»

اما این نویسنده که با نجات‌یافتگان و اعضای فرقه اوم شینزیکیو درباره حمله با گاز سارین برای کتاب غیرداستانی‌اش «زیرزمین» گفت‌وگو کرده بود، گفت «بعد از صحبت با افرادی که مجروح شدند و آنهایی که عزیزی را در این حادثه از دست دادند، نمی‌توانم علنا با مجازات اعدام مخالفت کنم.»

موراکامی گفت نمی‌توان گفت اعدام‌ها درست بود، اما او باور دارد این کار برای آنهایی که از این حمله صدمه دیدند قضیه را تمام نمی‌کند. او نوشت: «اگر قصد بسته شدن این پرونده‌ها وجود داشته باشد، یا انگیزه‌ نهانی برای ساخت موسسه‌ای به نام مجازات اعدام با استفاده از این فرصت باشد، این اشتباه است و نباید اجازه داد چنین استراتژی‌ای وجود داشته باشد.»

این رمان‌نویس گفت نوشتن «زیرزمین» چیزی را درونش تغییر داد و زمانی که صرف گوش دادن به حکم اعضای فرقه کرد باعث شد بار سنگینی‌ را درون سینه‌اش احساس کند.

 حمله طرفداران فرقه اوم شینزیکیو در متروی توکیو ۱۳ نفر را کشت و بیش از ۶ هزار نفر با عوارض قرار گرفتن در معرض گاز سارین مواجه شدند. رهبر پیشین گروه، شوکو آساهارا و شش عضو دیگر در ششم جولای اعدام شدند و حکم اعدام شش نفر دیگر از اعضای این گروه هفته پیش اجرا شد.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها