سه‌شنبه ۵ تیر ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۵
یادگیری زبان فارسی برای دانشجویان رشته شرق‌شناسی دانشگاه استونی اجباری شد

واحد درسی زبان فارسی برای رشته شرق‌شناسی دانشگاه تالین کشور استونی، اجباری شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی بر اساس گزارش ارسالی از عبدالمجید میردامادی، رایزن فرهنگی سوئد، جلسات مذاکره این رایزنی با معاون امور بین‌الملل و نیز کارشناس اروپای غربی بنیاد سعدی، رئیس مرکز همکاری‌های علمی دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، بنیاد ایرنشناسی و مسئولان نهادهای دانشگاهی، به منظور گسترش زبان فارسی در کشورهای زیر مجموعه این نمایندگی، موجب شد تا درس زبان فارسی در دانشگاه تالین برای دانشجویان شرق‌شناسی از حالت اختیاری به دروس اجباری تبدیل شود.

با اقدام این دانشگاه مطرح کشور استونی، و با توجه به قرارداد حمایت از آموزش زبان فارسی که توسط بنیاد سعدی مستقیم با دانشگاه مذکور امضا خواهد شد، فصل نوینی از گسترش زبان و ادب فارسی در کشور استونی آغاز خواهد شد.

بنا براین گزارش، از زمان اتحاد شوروی سابق، بحث آموزش زبان فارسی در دانشگاه‌های استونی وجود داشته و تدریس آن در این کشور، عمدتا توسط فارغ‌التحصیلان دانشکده زبان‌شناسی (شرق‌شناسی) سنت پترزبورگ انجام شده است. پس از استقلال استونی نیز، به رغم کاهش شدید حمایت‌های دولت محل،‌ تدریس زبان فارسی در دانشگاه تالین تداوم داشته است.

هم اکنون نیز نظر به استقبال از کلاس‌های زبان فارسی در دانشگاه تالین و اجباری شدن این واحد درسی برای دانشجویان رشته شرق‌شناسی که با حمایت‌های رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و بنیاد سعدی صورت گرفته است، آموزش زبان فارسی در این شهر مسیر پیشرفت تازه‌ای را طی خواهد کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها