دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۸
تخصیص دلار 3800 تومانی برای واردات کاغذ

بسته حمایتی کاغذ در نشست صبح امروز (دوشنبه 21 خرداد) با اعمال اصلاحاتی در وزارت صنعت، معدن و تجارت تایید و تصویب شد. این بسته حمایتی صبح فردا به هیات دولت ارسال خواهد شد.

غلامرضا شجلاع؛ نماینده تشکل‌های صنعت چاپ کشور با اعلام این خبر به خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، گفت: در بسته حمایتی کاغذ با هدف جلوگیری از التهاب بازار دو برنامه کوتاه مدت و بلند مدت پیش‌بینی شده است که در هر یک از این برنامه‌ها، راهکارهایی برای کمک به تولید کاغذ داخلی، همچنین تسهیل ورود مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان کاغذ پیش‌بینی شده است.
 
وی افزود: رویکرد اصلی این بسته حمایت از تولید داخلی برای کاهش هزینه‌ها و افزایش کمی و کیفی کاغذ، همچنین ارتقای توان رقابتی برای تولید صادارت محور در راستای سیاست‌های حمایتی دولت تمهیداتی پیش‌بینی شده است.
 
شجاع با اشاره به نشست صبح امروز دست‌اندرکاران و فعالان حوزه کاغذ در وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت: در این نشست، کلیات بسته حمایتی کاغذ تایید و اصلاحات کوچکی در این زمینه انجام شد و قرار است صبح فردا از سوی کارگروه تنظیم بازار کاغذ به هیات دولت ارسال شود.
 
وی ادامه داد: پس از ابلاغ این بسته حمایتی، دولت نیز این بسته حمایتی را به مجلس شورای اسلامی ارسال می‌کند و به زودی شاهد خبرهای خوبی در حوزه کاغذ خواهیم بود؛ به طوری که در زمینه مالیات بر ارزش افزوده دیگر کشمکش‌های سابق وجود ندارد.
 
شجاع با بیان اینکه قوانین در این بسته به صورت صریح و شفاف بیان شده است، عنوان کرد: در خصوص مالیات بر ارزش افزوده تمام خدمات چاپ و مواد، همچنین واردات تمام مواد اولیه خمیر کاغذ نیز از مالیات بر ارزش افزوده معاف می‌شوند.
 
اختصاص دلار 3800 تومانی به کاغذ
شجاع همچنین از اختصاص دلار 3 هزار و 800 تومانی به کاغذ خبر داد و گفت:‌در بخش دیگری از این نشست، کارگروه تنظیم بازار کاغذ در تعامل با بانک مرکزی توانست زمینه‌ای فراهم کرد که واردکنندگان کاغذ که تا امروز با گشایش اعتبار دلار چهار هزار و 200 تومانی دریافت می‌کردند می‌توانند دلار سه هزار و 800 تومانی دریافت کنند.
 
وی افزود: طبق اعلام بانک مرکزی تجار و واردکنندگان کاغذ می‌توانند مستقیم به بانک مرکزی بروند و پس از گشایش اعتبار دلار سه هزار و 800 تومانی برای ورود کالاهای خود دریافت کنند.
 
شجاع با اشاره به تبعات این موضوع،‌ توضیح داد: این ارز برای کاغذهای چاپ و تحریر، روزنامه و گلاسه مورد مصرف چاپ اختصاص داده خواهد شد و امیدواریم با این سیاست‌های کاری به زودی شاهد کاهش قیمت کاغذ در بازار خواهیم بود. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها

اخبار مرتبط