دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۸
مرمت بناهای تاریخی ایران با کارشناسان فنی ایتالیایی

کتاب «گزارش مرمت بناهای تاریخی ایران، گزارش‌ها و رساله‌های ایزمئو» ترجمه اصغر کریمی از سوی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، جوزپه زاندرا، مدیر مجموعه گزارش‌های کتاب مرمت بناهای تاریخی ایران است که بخش نخست آن به تخت جمشید و بخش دوم نیز به اصفهان اختصاص یافته است.

در مقدمه این کتاب آمده است: «در سال 1964 مقامات ایرانی اظهار تمایل کرده بودند که پاره‌ای از بناهای تاریخی ایران را با همکاری کارشناسان فنی ایتالیایی مرمت کنند. طبق گفته قبلی رییس «موسسه خاورمیانه و دور» ایزمئو، نظر موسسه این بود که این مرمت‌ها برپایه برنامه‌ای کلی و دقیق انجام گیرد تا ضوابط، چگونگی و مراحل آن روشن شود.»

رییس این موسسه قبل از ارائه رسمی اولین گزارش ما به مقامات ایرانی، به کمک پروفسور گولییلمودانجلیس دوسات نوعی بررسی مقدماتی از پیشنهادهای ارائه شده به عمل آورد. با وجود این که این پیشنهادها در چارچوب قواعد و هنجارها جای می‌گرفت که براساس الزامات «منشور مرمت» اجرای عملی آن باید در حد یک حساسیت ویژه و دارای مسئولیت مهم علمی باشد، با این همه ایزمئو با جرات و قاطعیت این مرمت‌ها را برعهده گرفته بود. 

پس از گزارش اول که عنوان آن «مرمت بناهای کهن فارس» و در تاریخ 17 ژوئیه 1964 نوشته شده و آن را جوزپه زاندرا، ماریو فرانته و پائولو مورا امضا کردند، گزارش دیگری نیز که کاملا فنی بود از آقای مورا و سپس گزارش سومی تحت عنوان «مرمت بناهای تاریخی اصفهان استان» به تاریخ اول اوت سال 1964 نوشته شده است که آن را زاندر، رانته و مورا امضا کردند.

این گزارش‌ها نخست مبنای توافق‌های لازم و اجرای عملیاتی بودند که بدون تاخیر چندانی در تخت جمشید و اصفهان شروع شدند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها