یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۰
آرمان بازتاب نمود شاهنامه در زندگی ایرانیان

فراخوان نخستین جشنواره‌ ملی فیلم شاهنامه با آرمان بازتاب نمود شاهنامه در زندگی ایرانیان منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، جشنواره‌ ملی فیلم شاهنامه با بنیانگذاری و دبیری کورش جوادی هر دو سال یکبار از سوی باشگاه شاهنامه پژوهان، هفته‌نامه‌ امرداد، باشگاه نقالان و انجمن شاهنامه‌پژوهی و شاهنامه‌خوانی دانشجویان (اشا) برگزار می‌شود. طراحی لوگوی نخستین جشنواره‌ ملی فیلم شاهنامه را سمیه‌ باقری و طراحی پوستر این جشنواره را شهرزاد محمدزاده بر دوش داشته است.

جشنواره ملی فیلم شاهنامه آماده‌ همکاری در زمینه‌های اجرایی، پژوهشی، تولید اثر و محتوا در زمینه‌ شاهنامه و سینما و مفاهیم در پیوند با آن بوده و دیدگاه سینماگران، صاحب‌نظران و هنرمندان این عرصه را در برگزاری هرچه باشکوه‌تره این جشنواره ارج می‌نهد. نهادهای فرهنگی و یا شرکت‌های تولید و پخش فیلم در صورت تمایل می‌توانند همکاری و همیاری خود را با جشنواره‌ی فیلم شاهنامه اعلام کنند.

آرمان برگزاری این جشنواره در زیر آمده است.
الف: ترویج، معرفی و تولید بستری برای نمایش آثاری با محوریت شاهنامه، داستان‌های شاهنامه، جشن‌های ایرانی، نقالی و نقالان، پارسی‌زبانان و استادان زبان و ادب پارسی
ب: نگاهی ویژه به شاهنامه، شاهنامه‌پژوهان و زبان پارسی از طریق تصویر و خلق آثار هنری (فیلم، پویانمایی، فیلمنامه )
ج: نگاهی به توانمندی‌های شاهنامه و مفاهیم در پیوند با آن در سینما و نگاه سینماگران، مستندسازان و هنرمندان این عرصه به این اثر

این جشنواره در چند شاخه‌ فیلم بلند، فیلم کوتاه، فیلم مستند، پویا نمایی و فیلمنامه و در موضوعات شاهنامه، داستان‌های شاهنامه، شاهنامه‌پژوهان، نقالی و نقالان، جشن‌های ایرانی، استادان زبان و ادب پارسی و پارسی زبانان برگزار می‌شود.

شرایط شرکت در جشنواره:
1. در دور نخست جشنواره محدودیت زمانی نسبت به تولید آثار وجود ندارد. همچنین فیلم‌سازان آماتور، تجربی و حرفه‌ای امکان شرکت در جشنواره را دارند.
2. تمامی آثار مستند، پویانمایی، فیلم کوتاه و بلند درموضوعات یاد شده می‌توانند در جشنواره شرکت کنند.
3. فیلم‌های کوتاه زیر 30 دقیقه و فیلم‌های بلند دست‌کم 60 دقیقه را شامل می‌شوند.
4. آثار پویانمایی کوتاه و بلند در موضوعات یاد شده امکان شرکت در جشنواره را دارند.
5. آثار می‌توانند با اقتباس از شاهنامه نیز ساخته شده باشند.
6. فیلمنامه‌های ارسالی به جشنواره نباید پیش‌تر منتشر و یا به فیلم تبدیل شده باشند. برای شرکت در جشنواره از هر اثر دو دی‌وی‌دی و از هر فیلمنامه دو نسخه تایپ شده به دبیرخانه‌ جشنواره و یا ایمیل جشنواره: shahnamehfilmfestival@gmail.comارسال شود .
7. برای شرکت در جشنواره صاحب هر اثرمی‌بایست فرم شرکت در جشنواره را که در تارنمای رسمی جشنواره فیلم شاهنامه آمده است پر کرده و سپس اثر خود را با نام کاربری دریافت شده به دبیرخانه و در صورت امکان به ایمیل جشنواره: shahnamehfilmfestival@gmail.com ارسال کنند.
ثبت‌نام و ارسال اثر به منزله‌ی پذیرش تمامی مقررات و ضوابط مندرج در فراخوان و آیین‌نامه‌ جشنواره است. هزینه‌ ارسال اثر و مسوولیت آن پیش از دریافت از سوی دبیرخانه‌ جشنواره به ‌عهده‌ی صاحب اثر خواهد بود.
8. آثاری که از سوی هیات داوران برای نمایش در جشنواره برگزیده شوند گواهی شرکت دریافت می‌کنند.
9. آثار برگزیده به نمایش همگانی در خواهد آمد.
10. نسخه‌ نهایی فیلم‌های برگزیده شده باید تنها با فرمت‌ها و کیفیت زیر به جشنواره ارسال شود: MP4 ,AVI  ,MOV
11. در شرایط ویژه تصمیم‌گیری در مورد پذیرش آثار و رویدادهای پیش‌بینی نشده در بخش‌های جشنواره و جوایز اهدایی از سوی دبیر جشنواره انجام گرفته و مخاطبان و شرکت‌کنندگان در جشنواره ملزم به پذیرش این تصمیم خواهند بود.مهلت ارسال آثار تا چهاردهم امردادماه 1397 خورشیدی، انتخاب و داوری آثار تا دهم مهرماه 1397 خوشیدی و نمایش آثار نیز هفتم تا نهم آذرماه 1397 خورشیدی است.
بهترین فیلم بلند تندیس ویژه جشنواره‌ی فیلم شاهنامه گرزه گاوسر به همراه لوح تقدیر
بهترین فیلم کوتاه تندیس ویژه جشنواره‌ی فیلم شاهنامه گرزه گاوسر به همراه لوح تقدیر
بهترین فیلم مستند تندیس ویژه جشنواره‌ی فیلم شاهنامه به همراه لوح تقدیر
بهترین اثر پویانمایی تندیس ویژه جشنواره‌ی فیلم شاهنامه به همراه لوح تقدیر
بهترین فیلمنامه تندیس ویژه جشنواره‌ی فیلم شاهنامه به همراه لوح تقدیر

اطلاعات بیشتر در تارنمای جشنواره فیلم شاهنامه
www.shahnamehfilmfestival.ir
و تارنماهای:
www.shahnamehpajohan.ir
www.amordadnews.com
www.bnaghal.ir

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها