جمعه ۲۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۴
اولین دوره جایزه شعر جم برگزیدگانش را شناخت

آئین اختتامیه اولین جایزه شعر جم برگزار شد و برگزیدگان این دوره معرفی شدند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، آئین اختتامیه نخستین دوره جایزه شعر جم، عصر چهارشنبه (۲۳ اسفندماه) با حضور شاعران و اهالی قلم برگزار شد و برگزیدگان این دوره معرفی شدند.

در آیین پایانی نخستین دوره‌ جایزه‌ شعر جم، ابتدا مجید اجرایی، شاعر، منتقد ادبی و دبیر این جایزه، گزارشی از روند برگزاری جایزه و اهداف و چشم انداز برگزاری آن ارایه کرد.

اجرایی با بیان اینکه جایزه شعر جم آمده تا حرکتی جدید و گامی جدی در برگزاری جایزه های شعر باشد، گفت: این جایزه صدایی مستقل در ادبیات امروز است و در سالهای بعد، با ادامه ی همین روند حرفه ای، چشم اندازهای تازه تری پیش روی شرکت کنندگان قرار خواهد گرفت.

عبدالله رئیسی، عضو هیئت داوران جایزه شعر جم، پیام علی باباچاهی، شاعر و منتقد معاصر به این جایزه را قرائت کرد و پس از آن تعدادی از شاعران مهمان،‌ شعرخوانی نمودند.

در بخش دیگری از این مراسم، بیانیه‌ی نخستین دوره‌ جایزه‌ شعر جم توسط دکتر بهزاد خواجات، نماینده هیئت داوران قرائت شد که در بخشی از این متن آمده‌ است: 
تنوع جریان‌ های شعری، تکثر رویکردهای نظری و همچنین تغییر زیبایی شناسی معطوف به زبان، باعث شده نوع مواجهه با آثار ادبی و حتی نحوه قضاوت درباره آنها دچار تحول و دشواری شود.

از این رو این هیئت بهترین شیوه برای ارزیابی حرکت های تازه و آفرینش های نو را درون زا بودن بافتارها و ساختارها، اتصال به رویکردهای نظری و بویژه توجه به زیبایی شناسی معطوف به زبان است. 

هیات داوران جایزه شعر جم ضمن تاکید بر لزوم توجه به وجوهی چون درون مایه و انگاره های محتوایی، این دو گزاره را صرفا در پیوند با فرم و ساختار نهایی اثر واجد ارزش زیبایی شناسی می داند و در ارزیابی خود این تعادل و تناسب را مد نظر داشته و از جمله معیارهای خود قرار داده است.

در پایان این مراسم، برگزیدگان این دوره از جایزه‌ی شعر جم در بخش های مختلف معرفی شدند.

در بخش کتاب سال، هیات دواران مجموعه های شعر «خورشید گرفتگی این ماه» سروده مصطفا فخرایی و "معشوقه در کشو" اثر حسین باقری را به عنوان کتاب سال جایزه شعر جم اعلام کردند.

همچنین در بخش شعر کلاسیک، با تقدیر از عابد اسماعیلی، آثار این شاعران به ترتیب به عنوان اول تا سوم معرفی شد:
مقام نخست: مهدی بیات نسب
مقام دوم: صالح دروند و عزت خلیفه زاده
مقام سوم: سیده محبوبه بصری و بهنام مومنی
همچنین نخستین دوره جایزه شعر جم در بخش غیرکلاسیک با تقدیر از سمیرا چراغ پور و نجمه زارعی، آثار این شاعران را به ترتیب بعنوان اول تا سوم معرفی کرد:
مقام نخست: فراز بهزادی
مقام دوم: ابراهیم شاکری مطلق
مقام سوم: پژمان قانون

شایان ذکر است قبل از برگزاری آیین اختتامیه، کارگاه شعری با حضور محمدعلی بهمنی و دکتر بهزاد خواجات برگزار شد؛ در این کارگاه، شاعران حاضر در کارگاه، آخرین سروده های خود را قرائت کردند که توسط بهمنی و خواجات نقد و بررسی و پیرامون ویژگی آثار بحث و گفتگو شد.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • صادق کرمی ۲۳:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۵
    سپاس که اخبار شهرستان‌ها را پوشش می‌دهید. امیدوارم ایبنا بیشتر به شعار وزیر عمل کند که ایران تهران نیست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها