یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۵
دو کتابی که حسین انتظامی به تازگی خوانده است

حسین انتظامی، دستیار ارشد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پست اینستاگرامی خود مطالعه دو کتاب «درباب حرف مفت» و «مغلطه» را به مخاطبان پیشنهاد کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) حسین انتظامی، دستیار ارشد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پست اینستاگرامی خود نوشت: «دو کتاب حرف مفت و مغلطه را اگرچه جداگانه تهیه کرده بودم ولی تقریبا پشت سر هم خواندم و قرابت مضمونی آن‌ها برایم جالب بود.

اولی را که یک رساله بسیار کم حجم است آقای دکتر محسن جوادی، معاون فرهنگی وزارت ارشاد معرفی کرد؛ مقاله‌ای که توسط فیلسوف مشهور هری فرانکفورت نوشته شده؛ نوشته‌ای که در اصل یک سخنرانی در سال ۱۹۸۵ بوده و به مدد ذکاوت و بزنگاه شناسی انتشارات پرینستون در ۲۰۰۵جامه کتاب عمومی پوشیده، شانزده زبان را در نوردیده و به فروشی نجومی دست یافته است. دومی را هم فیلسوفی دیگر جمی وایت نگاشته و در هر دو اثر، عصبانیت‌های رایج اما مسئولانه فلاسفه را می‌بینیم.

هر دو به یک موضوع می‌پردازند: لغزش‌های سهوی و بلکه عمدی در کلام که ما را از منطق گفتاری خارج می‌کند. هر دو کتاب با ذکر جملات مصداقی، جنبه‌های مغلطه یا کژتابی آن را بیان می‌کنند تا به ما دقیق صحبت کردن و منطقی فهمیدن را آموزش بدهند و به تشخیص سره از ناسره کمک کنند و مچ گیری از کسانی که به دنبال سوء استفاده هستند. یکی از شروط مقدماتی گفت‌وگو، دقیق صحبت کردن و دقیق فهم کردن است تا «بود» و «نمود» یکی شود و «سوء تفاهم» پیش نیاید.»

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • علي محمد هنرور ۲۱:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۸
    قيمت كتابهاي حرف مفت و مغلطه طريقه پرداخت و ارسال

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها