پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۴
شعر فرصت عشق ورزی و بیان عاشقانه است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دومین محفل شب های شعر تهران، گفت: همه نجواهای عاشقانه وقتی اوج میگیرد، زبان شعر پیدا میکند. شعر فرصت عشق ورزی و بیان عاشقانه است.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، دومین محفل شب های شعر تهران در قالب برنامه های دوازدهمین جشنواره بین المللی شعر فجر، شامگاه پنجشنبه 26 بهمن ماه، با حضور سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسئولان اجرایی جشنواره و جمعی از شاعران پیشکسوت و جوان در تالار محراب برگزار شد.

صالحی در این آئین بیان کرد: لحظه های خاصی که انسان فکر میکند به پایان دنیا رسیده، با یک شعر یا یک بیت، دریچه های جدیدی برای زندگی پدید می آید. 

وی ادامه داد: جوهره مدنیت و تمدن فرهنگ و جوهره فرهنگ تفکرات است و فرهنگ و تمدن را در طول تاریخ شعر نگه داشته است. ایرانیت ما در طول تاریخ به شعر متصل است و همه جهان ما را به شعر و شاعرانمان می شناسند. بخش بزرگی از اتصال ما با جهان از طریق شعر است. 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: وقتی می خواهیم فرهنگ 1400 ساله بعد از اسلام را پیدا کنیم، شعر بهترین وسیله است. عرفان، فلسفه، اخلاق و تربیت و هرچیزی که به حکمت و فرهنگ ایرانی مربوط است، در شعر جای میگیرد. شعر، دایره المعارف فرهنگ ایرانی است. 

سید عباس صالحی با اشاره به اینکه شعر برای ما سبک زندگی دارد، افزود: با شعر حتی نیایش و پرستش می کنیم. در نیمه شب ها که انسان با نجوا زمین را به آسمان متصل میکند، در کنار مفاتیح و صحیفه و ادعیه، با زبان شعر راهی از زمین به ملکوت می گشاید. با شعر جشن و عزا می گیریم. شعر ترنم تربیتی ماست و با آن خود را صیقل تربیتی میکنیم. 

مقام عالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهار کرد: شعر فرصت عشق ورزی و بیان عاشقانه است. از طبیعت برای شعر الهام میگیریم و با شعر به طبیعت کمک می کنیم. شعر جولانگاه عشق مادرانه، عشق پاک زن به مرد و مرد به زن است. همه نجواهای عاشقانه وقتی اوج می گیرد، زبان شعر پیدا میکند. 

وی افزود: شعر برای ما نوا و فضای حماسه و مقاومت است. وقتی برای عزت خود، وجبی از خاک خود را تسلیم نمیکنیم، این حماسه را با شعر نشان می دهیم و حفظ میکنیم. شعر، برای همه ما زندگی است. 

استاد محمدعلی بهمنی، شایان مصلح، پونه نکوئی، جویا معروفی، سرور رجائی، بهمن ساکی، مرضیه فرمانی، محمدعلی سیار، احمد امیرخلیلی، علی محمد مودب و بهزاد خواجات از جمله شاعرانی بودند که در این محفل به شعرخوانی پرداختند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها