یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۲
​ آنا فدلر، برنده برترین جایزه ادبیات سوئیس 2018 شد

برترین جایزه ادبیات سوئیس در سال 2018 به ارزش 40 هزار فرانک به مجموعه آثار آنا فدلر، نویسنده سوئیسی تعلق گرفت.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از لیورابدو، هیئت داوران فدرال فرهنگ سوئیس، آنا فدلر، نویسنده سوئیسی را برنده برجسته‌ترین جایزه ادبیات این کشور در سال 2018 معرفی کردند.

هیئت داوران اداره فدرال فرهنگ سوئیس در بیانیه‌ای آثار شعرگونه و موسیقی‌وار این نویسنده سوئیسی را که بیانگر نوعی باریک‌بینی و نگاه دقیق او به انسان و طبیعت است ستودند.

 در این بیانیه همچنین آمده است: «موضوعاتی که آنا فدلر در کتاب‌هایش به آن‌ها می‌پردازد خیلی عجیب و چشمگیر نیست؛ همان روابط انسانی، کارها، وقایع و مکان‌های روزمره هست که با باریک‌بینی و ظرافت کم‌نظیری با نقل‌ قول‌های مستقیم و غیر‌مستقیم، روایت و دیالوگ در هم آمیخته است اما به نظر می‌رسد که او آثار خود را به آسانی و با چیره‌دستی خارق‌العاده‌ای به نگارش در‌می‌آورد.»

آنا فدلر در سال 1937 میلادی در شهر لوگنو در جنوب کشور سوئیس متولد شد. اولین رمان او با عنوان «آسمان این جا هم زیباست» در سال 1972 منتشر شد. این رمان که در سال 2014 به زبان فرانسه ترجمه و در این کشور منتشر شده، سرگذشت یک معلم ایتالیایی را که مسئول آموختن زبان مادری‌اش به کودکان مهاجر در دهه 60 میلادی بود روایت می‌کند.

هفت نویسنده دیگر که آثارشان در سال 2017 به چاپ رسیده به ترتیب شامل فابیانو آلبورگتی، دومنیک آندری، میشل فر، بپتیست گیارد، یائل اینوکائی، فردیکه کرتزن و ژروم مزوز به عنوان برندگان دیگر این جایزه معرفی شدند.

جایزه بزرگ ادبیات سوئیس هر سال به یک نویسنده سوئیسی به خاطر مجموعه آثارش تعلق می‌گیرد و برنده علاوه بر این‌که صاحب 40 هزار فرانک می‌شود، این فرصت را می‌یابد تا با دریافت حمایت ویژه آثار خود را در سطح جهانی بشناساند. برندگان دیگر این جایزه هر کدام 25هزار فرانک را با خود به خانه خواهند برد.

این جایزه قرار است در 15 فوریه سال جاری درکتاب‌خانه ملی برن به برند‌گانش اهدا شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها