یکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۱
«فلسفه فرهنگ» روی میز منتقدان

نشست نقد و بررسی کتاب «فلسفه فرهنگ» نوشته علی‌اصغر مصلح به میزبانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به همت گروه فرهنگ‌پژوهی پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی این پژوهشگاه نشست نقد و بررسی کتاب «فلسفه فرهنگ» برگزار می‌شود.
 
در این نشست علی‌اصغر مصلح، استاد فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی(ره) و نویسنده اثر و حجت‌الاسلام والمسلمین علی ذوعلم و مهدی جمشیدی از اعضای هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به عنوان منتقدان کتاب حضور دارند.
 
این نشست دوشنبه، ۱۳ آذرماه از ساعت ۱۵ تا ۱۷ به نشانی خیابان شهید بهشتی، خیابان احمد قصیر، کوچه دوم (پژوهشگاه)، شماره دو برگزار می‌شود.
 
علی‌اصغر مصلح در یادداشتی که با عنوان «درباره این دفتر» در کتاب آورده، درباره نگارش کتاب فلسفه فرهنگ گفته است: «پژوهش من درباره فرهنگ و فلسفه میان فرهنگی، از حدود سال ۱۳۸۴ آغاز شد. در همین مسیر در چند سال اخیر درسی با عنوان فلسفه فرهنگ در دانشگاه‌های علامه طباطبایی(ره) و تهران عرضه شد.

مباحث این دفتر، ابتدا بین چند گروه از دانشجویان به بحث گذاشته شده است و اکنون صورت کتاب پیدا می‌کند. امیدوارم انتشار این مجموعه درآمدی بر پژوهش‌های اساسی‌تر درباره‌ی فرهنگ و سپس افزایش توان فرهنگ ایرانی برای رسیدن به خودآگاهی و درک عمیق‌تر فرهنگ معاصر و ایجاد ارتباط غنی‌تر باسایر فرهنگ‌ها باشد.»

این کتاب دارای هفت فصل با عناوین «مباحث نظری فرهنگ»، «فیلسوفان فرهنگ»، «فلسفه‌ی فرهنگ در تمدن اسلامی»، «فرهنگ و دیگر حوزه‌ها»، «مسایل فرهنگی عالم معاصر»، «آینده‌ی فرهنگ» و «چشم‌انداز‌هایی برای تفکر درباره‌ی فرهنگ» است. در پایان نیز کتابنامه، نمایه اشخاص، مکان‌ها و نمایه اصطلاحات آمده است. فلسفه فرهنگ، تفکر فلسفی درباره‌ی فرهنگ و عناصر و مقولات آن است. این گونه تفکر بر سنت‌های فلسفی گذشته تکیه می‌کند و سعی بر داد و ستد با مجموعه علومی دارد که به فرهنگ‌پژوهی مشغول‌ هستند. وجه انتقادی فلسفه فرهنگ، آن را به مسایل زمانه پیوند می‌دهد و آن را به کوششی برای بهبود زندگی و فرهنگ تبدیل می‌کند. این کتاب را انتشارت «علمی» منتشر کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

برگزیده

پربازدیدترین

تازه‌ها